אוסקר 2004

איזה שעמום!
בשביל מה בכלל אני נשארת ערה
בלילה? כאילו שיש לי סיבה.
כאלה בחירות צפויות לא נראו
כבר מזמן.

עם כל הכבוד ל'שר הטבעות', קיווינו
לריגוש, חצי ריגוש, הפתעה אחת קטנה.
שברי נאומים צפויים – זה די.

זה דווקא התחיל אופיטימי: שון קונרי עלה לבמה לנאום רטשיני, דרמטשי ומרגש. המבטא השורקני שלו שפך את כולנו מטשחוק. כבר אש היה ברור: בילי קרישטל בחיים לא יתעלה על שה. ברור שלא. הוא לא שר אפילו פעם אחת "Put that thing back where it came from", ואפילו לא עשה חיקויים של מייק ווזאבסקי!

רגע קצרצר של הפתעה נרשם כשבפרס הסרט המצויר הקצר לא זכה "Boundin', הסרט של פיקסאר, וגם לא 'Gone Nuttie' של Blue Sky, בכיכובו של סקראט החמוד והבלוט הנצחי שלו. אבל אם לרגע חשבנו שיש סיכוי שיהיה מעניין, בילי קריסטל הזכיר לנו איפה אנחנו נמצאים: בטקס האוסקר שבו 'שר הטבעות: שיבת המלך' מועמד ל-11 פרסים – פרס לכל סוף.

מודה אני לפניך
לרוע המזל, לא רק הטקס היה צפוי ומשעמם עד אימה. גם נאומי התודות של הזוכים לא היו כזה שוס. איפה הבכי ההיסטרי של האלי, איפה?

כשכבר כמעט נרדמנו מרוב עייפות, שאל Mad Hatter: "איך זה שעד עכשיו אף אחד לא הודה לאמא שלו?". בתגובה, מיהר הזוכה הבא להודות לאמא.
אחר כך, בעודנו מעבירים 29 דקות נטולות אזכור ל"רינג", היה זה תורו של ברק לתמוה: "איך זה שעד עכשיו אף אחד לא הודה ל'שר הטבעות' על קטגוריות שבהן לא היה מועמד"?
רד עוד בקושי הספיק להעיר שבכל טקס אוסקר מישהו מודה לסרט המוביל על שלא התחרה בו, ובכל טקס הקהל צוחק מחדש, וכבר עלתה לבמה במאית צעירה, והודתה לפיטר ג'קסון ול'שר הטבעות' על כך שלא היו מועמדים בקטגוריה שלה. הקהל התמוגג, ואנחנו התחלנו לחשוד שאולי בעצם הבית של ברק מרושת במיקרופונים, ונאומי האוסקר נכתבים לכבודו. "תעשה שבמקום נאום תודה, הזוכה הבא ישיר שירים של צביקה פיק, עם מגרפה על הראש", ניסינו. ניסינו? התחננו! אבל ברק רק זפזפ לערוץ "בייבי", כדי לצפות בסדרת הפריקוול ל'טלטאביז'.

יוסי בכינור
וויל פרל וג'ק בלאק הסבירו את זה יפה: לנעימה שהתזמורת מנגנת כשמישהו מאריך מדי בנאום התודה שלו יש מילים: "You're Boring!". אבל יש כאלה שאי אפשר להוריד מהבמה, מחמת הנימוס. למשל, טים רובינס, שלאחר נאום ארוך, תמצת את המסר של 'מיסטיק ריבר': "אם ניצלו אתכם, זו לא בושה לבקש עזרה!".
לעומתו, במאית הסרט הדוקומנטרי הקצר, בחרה להרחיב, בנאום שאורכו עלה על אורכו של הסרט שלה. אבל היא דיברה על צ'רנוביל ועל רדיואקטיביות, אז אף אחד לא יכול היה לעשות לה כלום. עוד התברר שגם מלחמת ויאטנם מחוץ לתחום החצוצרות המסלקות מהבמה.

ואם כבר מדברים על כלים מוסיקליים, מה לעזאזל סטינג עשה עם היד שלו?

משפחתי וחיות אחרות
סופיה קופולה היא האישה השלישית בתולדות האוסקר שהיתה מועמדת לפרס הבימוי. אבל סופיה מיוחדת. שוב ושוב הדגיש המנחה, חזור והדגש, שסופיה היא האישה האמריקאית הראשונה המועמדת לפרס.
"רציתי שתכנסי לביזנס המשפחתי", קרץ לה אבא קופולה.
בילי קריסטל לא נשאר חייב: "כן, ואם היא לא תזכה, פיטר ג'קסון ימצא במיטה שלו את הראש של סיביסקיט".

רק נשיקה
אדריאן ברודי עלה לבמה להגשת פרס השחקנית הטובה ביותר. לקול צהלות הקהל הוא שלף ספריי מרענן לפה, והתכונן לנשיקה הגדולה.
"ארר… ואם במקרה קיישה קאסל יוז תזכה, זה לא יפריע לו?".
Mad Hatter, הגיוני כתמיד, הרגיע: "זה בסדר, הוא היה בסרט של פולנסקי. אין לו שום בעיה עם זה".
הנושא לא נבדק באופן מעשי כי במסגרת הפיהוקיאדה, שרליז ת'רון זכתה. בשלב הזה אף אחד כבר לא התרגש בשבילה. כולה עוד זכייה צפויה, אפשר לחשוב. ראינו הרבה כמוה.
למגינת ליבו של ברודי, שרליז מיהרה לנשק את חברה לחיים (שהוא גם העו"ד שלה), ואחריו את אמה, וחברה טובה. לאדריאן היא נתנה נשיקה קרירה בלחי, והדפה אותו לאחור במהירות.
"כולם מודים כל הזמן לניו זילנדים", הפגינה שרליז יכולת ניתוח מרשימה, "אם ככה, אני רוצה להודות לדרום אפריקה, היבשת בה נולדתי".

ניו זילנד?
הו כן, כולם הודו כל הזמן לתושבי ניו זילנד המופלאים. אנשים הזכירו את ניו-זילנד הרבה יותר משהם הזכירו טבעות למיניהן. ולגמרי בסוף, אחרי שפיטר ג'קסון הרגיש שהוא מיצה את אפשרויות ההודיה המקובלות, הוא ויתר על התודות לתושבי ניו זילנד המקסימים, המדאימים והמאממים, והעלה את כולם לבמה.

'שר הטבעות' סיים את הערב עם 11 אנשים עם מטאטא. היחידים לפניו שהגיעו למספר כזה של פסלונים היו 'טיטאניק' ו-'בן חור', ואפילו הם לא זכו בכל קטגוריה וקטגוריה לה היו מועמדים. הזכיות האוטומטיות האלו גרמו לי לחשוב שאולי בעצם אני צופה באוסקר הישראלי, בו תמיד רק סרט אחד לוקח את כל הפרסים האפשריים. אבל משה איבגי לא נצפה בקהל, אז מיד ידעתי שזה "הדבר האמיתי".

תודה
לשכנים שגרים שתי קומות מתחתי, שדאגו לעשות כל כך הרבה קידוחים בקירות וכל כך הרבה רעש, רק כדי לוודא שלמרות מצב העייפות המתקדם שלי – לא יהיה סיכוי שאירדם.
מצד שני, בגלל הרעש הנוראי הזה גם לא יכולתי להתרכז בכתיבה. יודעים מה? אני לוקחת את התודה הזו בחזרה.

נשים שרד רוצה להתחתן איתן:
3. ניקול קידמן, מלכת העולם.
2. פרנסס וולש, השותפה של פיטר ג'קסון ואשתו.
לגמרי לא ברור לי למה רד רוצה להתחתן עם מישהי שנראית כמו ברבאמא, אבל היי, זו הבחירה שלו. אני לא מתערבת.
1. ליב טיילר והמשקפיים.

ליב טיילר מוזרה. היא הגיעה לטקס האוסקר כשעל ראשה חצי תספורת בלבד, וכשעלתה להציג כמה מהשירים המועמדים, הוציאה זוג משקפיים מחודדות (בדיוק אותו הזוג כמו של רוז מ'מפלצות בע"מ'!), הניחה אותן על אפה בעדינות, שילבה ידיה בתנועה קטנה ומתחנחנת, ובקול צפצפני וחלוש הקריאה את המועמדויות.
ואיתה הוא רוצה להתחתן.

אוסקימורון

היה צפוי, היה משעמם, אבל זה עבד רק לטובתכם. תשעה אנשים ניחשו את כל 11 הניחושים. אבל אנחנו מניאקים, והוספנו לכם שאלת שובר שוויון (שהיתה, להזכירכם: כמה פעמים תאמר המילה "רינג" במהלך הטקס), וזה כבר שינה כמה דברים.
אבל קודם כל:

פרס ההשתתפות: 21 זוגות כרטיסים לסרט '21 גרם' הוגרלו אקראית בין כל המשתתפים באוסקימורון, ללא קשר לאיכות ניחושיהם. הזוכים הם: יעל, Cmoshe, פופקורן בלי מלח, טל, sandomi, עופר ליברגל, פתית שלג, ברווז גומי, dman, איילת, marina, edoov, שיר, tomas, Hitchhiker, ניקלס, ניר, michael_efim, טומס שגב, חיים, אפסאלון.

הודעות יישלחו לזוכים באמצעות האימייל (יש ביניכם כמה עם שמות זהים, כך שרצוי לבדוק אימייל כדי לוודא שזו הזכייה שלכם, ולא של מישהו אחר).

פרס המנחש הנועז (ע"ש מרשה גיי הארדן): כזכור, הפרס מוענק למי שניחש נכונה את הקטגוריה שבדיעבד, היתה הקשה ביותר לניחוש. עלק קשה. 30% מהמשתתפים ניחשו נכונה את קטגוריית הצילום. ביניהם, מי שעלה בגורל הוא סער, שיקבל כותר DVD מתנה.

פרסים שני ושלישי: 35 "רינג"ים נספרו במהלך הטקס, אף אחד מהם לא נאמר "סתם", מחוץ להקשר של 'שר הטבעות'. הקרב על המקומות הזוכים היה צמוד: במקום השלישי, עם 11 תשובות נכונות ו-27 רינגים, הראשון בגלים – גל חיימוביץ'. הוא זוכה בחולצת 'עין הדג' וכותר DVD, וכן במנוי ל-20 סרטים, מתנת 'ענק הוידאו'.
גם לתמיר היו 11 ניחושים נכונים מתוך 11 השאלות, ומדד הרינגים שלו עמד על 28. לפיכך הוא זוכה בחולצת 'עין הדג' ושני כותרי DVD, וכן במנוי ל-20 סרטים, מתנת 'ענק הוידאו'.

מקום ראשון! אתם כבר בטח יכולים לתאר לעצמכם את הישגיו של המקום הראשון: 11 ניחושים נכונים, ו-29 רינגים. אמרתי לכם שהיה צמוד.
הזוכה המאושר הוא JoniB, והוא מקבל את חולצת 'עין הדג', המלווה ב-4 כותרי DVD. כמו כן הוא מקבל מרשת 'ענק הוידאו' מנוי ל-50 סרטים.

תם ונשלם טקס הדלקת משואות האוסקימורון. הקהל יכול לעבור לנוח.

* תודה לזוחל השטיח על התמונה, והרעיון לה.