אוסקר 2006

השעה בלוס אנג'לס היא 16:43, והמוני בית הוליווד צועדים על השטיח האדום. השעה בנתיבי איילון היא טיפה לפני שלוש בלילה, אנחנו בדרך לאסוף את הממסד, וזה עתה קיבלנו הודעה טלפונית שזה לא החצי-שעה-של-טרום-טקס שמתחילה ב-3, אלא הטקס עצמו. אופס. טוב שאין הרבה תנועה בשעות האלה. הגענו לרידס כמה שניות לפני תחילת הטקס. אפילו לא הספקנו להתיישב, להתמקם ולנסות לברר אם יש בכפר סבא פיצה שעושה משלוחים בשעה כזאת.

יש קטע פתיחה די מצחיק עם הופעת אורח של ג'ורג' קלוני. הממסד בעד ג'ורג' קלוני. אסטרטגיה נבונה. האיש מועמד שלוש פעמים (על תסריט, משחק ובימוי), כך שיש סיכוי לא רע שהוא ייצא מהטקס עם פרס אחד לפחות. אני ולונג, לא כל כך אכפת לנו אם ג'ורג' ינצח או לא, כל עוד יקרה משהו מפתיע. תיאורטית, הכל כבר סגור מראש וכולם יודעים מי יזכה בכל פרס. ריס תיקח את השחקנית, פיליפ סימור הופמן את השחקן, ברוקבק את הבמאי והסרט. אנחנו נושאים תפילה: בבקשה, תן לנו הפתעה. אפילו קטנה. שלא נרגיש שנשארנו ערים לחינם. שלא הכל יהיה צפוי. בסדר?

3:03. שלוש דקות מתחילת הטקס. צילום ראשון של ג'ק ניקולסון שיושב בקהל. זה הולך להיות אחד מהלילות האלה. למי שלא צופה באוסקרים באופן סדיר נסגיר שהמפיקים של טקסי האוסקר מאוד, מאוד אוהבים את ג'ק ניקולסון. בשנים קודמות הטקס נראה כמו הצדעה לג'ק: אף פרס לא מחולק בלי צילום אחד לפחות של ג'ק, מחייך, מוחא כפיים או עושה את הדבר הזה עם הגבות. בלי אישור של ג'ק לא זזים כאן. לונג ג'ון מציינת שהשנה הוא החליף משקפי שמש.

3:07. המנחה החדש של הטקס הוא ג'ון סטיוארט מה"דיילי שואו". הוא צוחק קצת על ג'ורג' קלוני, והתגובה של הג'ורג' היא מהסוג ששווה אוסקר בפני עצמו. אז הוא לא רק שחקן, במאי ותסריטאי, אלא גם קומיקאי. לבשל הוא יודע?

3:09. טוב, זה רשמי: בתוך חצי נאום פתיחה, ג'ון סטיוארט הספיק להיות יותר מצחיק משכריס רוק הצליח להיות בשנה שעברה לאורך טקס שלם.

3:10. ג'ק ניקולסון מופיע על המסך בפעם השלישית. זה בלי ספק עומד להיות אחד מאותם לילות.

3:15. ניקול קידמן מגיעה לבמה כדי לחלק את הפרס הראשון של הערב: שחקן משנה. רגע, כבר?! אפילו בלי איזה עיצוב אמנותי או סרט אנימציה כדי לחמם את האווירה? אבל לא התכוננו! לא הכנו סטופרים! לאלה מכם שאינם עוקבים (נו, מה קורה איתכם?) קטגורית שחקן המשנה הטוב ביותר לא רק עשויה להיות הקטגוריה היחידה שהזוכה בה אינו ידוע מראש, היא גם חשובה לתחרות האוסקימורון: שאלת שובר השיוויון היא מה יהיה ארכו המדויק של נאום התודה שיישא הזוכה. סט רמקולים לקולנוע ביתי ומנוי DVD ללא הגבלה לשישה חודשים מונחים כאן על הכף, אנשים! אה, וגם תהילת הנצח של הזוכה בפרס, גם זה.

והזוכה הוא… ג'ורג' קלוני, על 'סוריאנה'. הממסד מאושר. טוב, הוא לא ראה את הסרט. קלוני מתחיל את הנאום שלו ב"אז אני כבר לא אקבל את פרס הבמאי", וממשיך משם לנאום נהדר שנמשך בדיוק דקה וחצי (שזה בדיוק פי שניים מהזמן המוקצב הרשמי, אבל בשביל סלב בדרגתו של קלוני – מדובר בצניעות בהתגלמותה). אם הייינו שופטים לפי הפתיחה של סטיוארט והנאום של קלוני, אפשר היה לחשוב שהאוסקרים הם שואו מצחיק. ומבדר. ובכלל לא משעמם עד פלצות וארוך כקינג קונג, גרסת הבמאי המורחבת מאוד.

אגב, עובדה סטטיסטית תמוהה מאוד מתבררת במהלך הנאום: עד לנקודה זו במהלך הטקס, ג'ורג' קלוני נראה על המסך יותר פעמים מג'ק ניקולסון. זה בטח יתוקן בהמשך.

3:25. בן סטילר מגיע להגיש את פרס הפעלולים המיוחדים (ל"קינג קונג") עטוף כולו בירוק וטוען שהוא בלתי נראה. מיליוני אנשים שלא נוהגים לצפות ב"מאחורי הקלעים" של סרטים תוהים מה לעזאזל הקטע. אי שם, דן ברזל פוסק שהפעלולים בטקס ממש גרועים.

כחלק מהניסיון המתמשך לקצר את ארכי הנאומים, הפעם התזמורת לא מחכה שהזוכה יגיע לסוף 45 השניות שהוקצבו לו לפני שהיא מתחילה לנגן חרישית, ברמז עדין שכדאי לזרז עניינים. היא מתחילה לנגן מיד כשהוא עולה לבמה. המסר: עוד לא התחלת – אבל אתה כבר מאחר. יאללה, תזדרז.

3:30. הסנטר של ריס ווית'רספון עולה לבמה, כשבעקבותיו ריס ווית'רספון, כדי להגיש בצוותא את הפרס לסרט האנימציה הטוב ביותר. הזוכים (כצפוי) הם וולאס וגרומיט. ניק פארק וסטיב בוקס עולים לבמה מצוידים בפפיונים ענקיים, ומעניקים כאלה גם לאוסקרים שקיבלו. זוכרים מה שאמרנו קודם בקשר לזה שהאוסקרים זה דבר מבדר? זה ממשיך.

3:33. שיחות בשעות הקטנות של הלילה:
"רגע, מי זאת?"
"נעמי וואטס!".
"אה, לא זיהיתי אותה בלי הקוף".

3:35. משהו מוזר עולה לבמה. זה נראה כמו קריקטורה שוביניסטית של פנינה רוזנבלום, וזה שר קאנטרי. מסתבר שזאת דולי פרטון. אלוהים אדירים. תמיד ידעתי שדולי (האישה שעל שמה נקראת הכבשה המפורסמת, ידעתם?) נחשבת לדוגמה לנשיות גרוטסקית, אבל זה דבר אחד לשמוע, ודבר אחר לחזות בכך במו עיני. לאישה הזאת יש חזה בגודל של האגו של טום קרוז ומותניים בהיקף של הסיכוי של אוויי בול לזכות באוסקר. לונג ורידס מגיבות כאישה אחת: "כמה צלעות היא הורידה?". כשהיא מתחילה גם לרקוד, אני מתחיל לחשוד שזה בעצם הדור הבא של 'הר ברוקבק': קאובואים טרנסקסואלים.

3:40. בהפסקות הפרסומות מוקרנים פרומואים לעונה השניה של "אבודים". אני נזכר שדארן ארונופסקי היה אמור לביים פרק בסדרה, אבל ממש לפני יומיים ביטל את השתתפותו, בגלל הלידה הצפויה של חברתו לחיים, רייצ'ל וייס. תגובת הממסד: "דארן ארונופסקי ביטל משהו שהוא היה אמור לעשות? הו, כמה מפתיע".

3:44. אנחנו יודעים ששום טקס אוסקר לא יעבור בלי שאיזו דמות מונפשת תגיש פרס, כי זה קטעים ומגניב כאילו, ובדרך כלל זה גם נחמד. אבל 'צ'יקן ליטל'? נו באמת, לכל שמוק שמופיע בסרט גרוע נותנים להגיש אוסקר בימינו?

3:47. עיצוב תלבושות. 'זכרונותיה של גיישה' לוקח. ב?ו?. לא מגיע לו.

3:56. על המסך מתרחשת טרגדיה בשידור חי. לבנו נשבר. באמת. זה הלך ככה: 'סיפורי נרניה' זכה בפרס האיפור הטוב ביותר, ולבמה עלו שני הזוכים, הוא והיא. הוא, שנראה קצת כמו האלק הוגאן מתחיל לנאום. ונואם, ונואם, כשבינתיים, היא מנסה לאותת לו בכל דרך מנומסת אפשרית שייתן גם לה לדבר קצת, כי בכל זאת, לא בכל יום הבנאדם זוכה באוסקר, וייתכן בהחלט שלא תהיה לה עוד הזדמנות בחייה לשאת כמה מילים בפני עשרות מיליוני צופים. היא דורכת לו בדיסקרטיות על הרגל. היא עושה תנועות עם הראש. רואים אותה מושכת לו ביד מאחורי הגב, לעזאזל. כשההוא מואיל בטובו סוף סוף לסיים את הנאום, היא לא מספיקה להגיד אפילו את ה-k שבמילה Thank לפני שמנתקים לה את המיקרופון ומעיפים את שניהם מהבמה. כדי לתקן במשהו את המעוות: לזוכה קוראים תמי ליין. אנחנו איתך, תמי. את שמו של האגואיסט השני לא נזכיר.

4:02. פרס שחקנית המשנה. רייצ'ל וייס לקחה, כצפוי, על 'הגנן המסור'. וייס עברה את רוב תפקידה בסרט כשהיא בהריון, וכדי להופיע באוסקר כשהיא דומה ככל האפשר לתפקיד שגילמה, נכנסה להריון באמת. זה מה שנקרא השקעה. אבל אני מוכן לסלוח לרייצ'ל על הזכיה הצפויה, מכיוון שהיא כזאת חמודה ויש לה מבטא בריטי. למרות כל הפרויקטים המבוטלים שלו, דארן ארונופסקי הוא איש עם הרבה מזל.

4:19. הזוכה בפרס הסרט התעודי הקצר הוא (כצפוי) הסרט שעליו בחיים לא שמעתם. מדברי הזוכה: "תודה לאקדמיה, שהושיבה אותי ליד ג'ורג' קלוני". בינתיים, ג'ק ניקולסון אמנם מופיע שוב ושוב, כצפוי, אבל נדמה שאחרי כל צילום שלו, עוברים מיד לראות את תגובתו של ג'ורג' קלוני. נראה שניקולסון עומד להוריש לו את תפקיד מלך העולם, וכרגע הם בחפיפה.

4:21. 'משפחת הקיסרים' זוכה בפרס הסרט התעודי. אנשי הצוות הצרפתיים עולים לבמה עם בובות פינגווינים, שמשתלבים נפלא בין כל הטוקסידואים האחרים. לצערנו, בסוף הנאום הם לא צונחים על הבטן וגולשים קדימה. אפרופו פינגווינים, קטעים נבחרים מהביקורת של עין הדג על 'משפחת הקיסרים', תוכלו למצוא בקרוב בספר הלימוד לבגרות בלשון שלכם.

4:24. מה הקשר בין ג'ניפר לופז לבין סרטים טובים? למה ממשיכים להזמין אותה לטקסי האוסקר? היא מציגה את השיר מתוך 'התרסקות', שמבוצע על רקע מכונית בוערת ואנשים שעושים משהו בהילוך איטי, לא כל כך ברור מה. כנראה מציגים קטעים מתוך 'תכנית 9 מהחלל החיצון'.

4:32. קיאנו ריבס וסנדרה בולוק עולים לבמה ביחד. מה קרה, יש 'ספיד 3' בתכנון ולא סיפרו לי? הם גם נותנים עוד איזה פרס ל'זכרונותיה של גיישה'. לו היה לי חתול בהישג יד, הייתי זורק אותו על הטלויזיה. ב?ו?!

4:35. מישהו מתקרב אל המיקרופון. עוד לפני שרואים את פניו, אפשר לזהות לפי צורת ההליכה ונדנוד הראש את סמואל ל. ג'קסון. שפת הגוף שלו היא של אדם שעומד להכריז: "Snakes! On a Plane!".

4:40. התלבושת של שרליז ת'רון גאונית: היא הגיעה עם כרית ענק תפורה לכתף שמאל, כדי שאם יהיה מאוד משעמם, היא תוכל תמיד להשעין את הראש הצידה ולנמנם קצת. בשנה הבאה כולן יבואו עם כאלה, עוד תראו.

4:46. שעה וארבעים ושש דקות מתחילת הטקס, וסוף סוף 'הר ברוקבק' מקבל את הפרס הראשון שלו, על הפסקול. לאיש שמקבל את הפרס קוראים גוסטבו סנטאוללה, וכשסלמה האייק אומרת את זה, זה הרבה יותר מצחיק.

5:00. שאלה: מהי אירוניה? תשובה: כשהמיקרופון מפשל בדיוק כשעולים לבמה הזוכים בקטגורית מיקס הסאונד וגורם לתחילת הנאום שלהם להיעלם בדממת ההיסטוריה.
אלה היו אנשי 'קינג קונג', אגב. הם סיימו את נאומם ב"הו? הו? הו? הו? הו?". כמה בוגר.

5:14. המחווה לרוברט אלטמן עוברת מהר וללא כאבים. שאלה: אם הסרט הבא שלו יהיה, אתם יודעים, טוב, הוא עדיין יכול לזכות באוסקר בשנה הבאה? או שאחרי שקיבלת פרס על מפעל חיים, אתה פסול מלקבל אוסקרים נוספים? תחשבו על זה, ובינתיים נראה לכם את ג'ק ניקולסון.

5:18. משהו מאוד מוזר קורה: על האוסקרים, הדבר המעונב והפוליטיקלי קורקט והחגיגי הזה, השתלט פתאום ערוץ MTV Base. להקת ההיפ הופ 'מאפיה שלושים ו-6' (מכירים, בטח שמכירים) מבצעים את שיר הנושא של 'Hustle & Flow', עם כל הווג'ראס, כולל כובעים הפוכים וכוסיות מנותחות בבגדים מינימליים. השיר נקרא 'It's Hard Out Here for a Pimp', או בעברית: 'קשה להיות סרסור'. דווקא קאצ'י. השיר מסתיים בצווחה אדירה של 'Piiiiiiiimp!' מפי תואמת מאיה בוסקילה. מעניין אם זה ייחשב לרגע שיא בתולדות האוסקרים.

5:20. קבלו תיקון. זה רגע שיא בתולדות האוסקרים. קווין לאטיפה מכריזה על 'קשה להיות סרסור' כזוכה באוסקר. חברי 'מאפיה שלושים ו-6' נורא מתרגשים. הם גם מודים לג'ורג' קלוני. לא כל כך ברור למה. רידס: "ג'ורג' קלוני הוא הניו זילנד החדש".

5:27. שאלה: מהי טעות פרוידיאנית? תשובה: כשרגע אחרי שהיא מועדת וכמעט משתטחת על הבמה, ג'ניפר גארנר אומרת בטעות "infalls" במקום "informs", עם הצגת הפרס לעריכת הסאונד הטובה ביותר. בפרס זוכה 'קינג קונג'. זה, אגב, הפרס השלישי שלו הערב. אם מישהו בלי ידע מוקדם היה צופה בטקס עד עכשיו, הוא היה בטוח ש'קונג' ו'זכרונותיה של גיישה' הם המתחרים העיקריים על הפרס הגדול.

5:28. את הקליפ המסורתי של האנשים שנפטרו במהלך השנה מגיש, איך לא, ג'ורג' קלוני. התוצאות בינתיים: ג'ק – 10,212 הופעות על המסך עד כה; ג'ורג' – 10,210.

5:32. וויל סמית מגיש את פרס הסרט הזר הטוב ביותר. הזוכה הוא 'צוצי' הדרום אפריקאי, המוכר גם בכינויו 'לא גן עדן עכשיו'. מיליוני יהודים נושמים לרווחה: שוב הבסנו את אויבינו! אין ספק, ההפגנה מול הסינמטק אתמול אחרי הצהריים היתה גורם מכריע באי-זכיתו של הסרט הפלסטיני ימ"ש.

5:37. 'התרסקות' זוכה בפרס העריכה. עוד לפני כן, ג'ון סטיוארט מזכיר: "מרטין סקורסזה – 0 אוסקרים. מאפיה שלושים ו-6 – 1 אוסקרים". רק בגלל הבדיחה הזאת, מגיע לו לחזור להגיש את האוסקרים גם בשנה הבאה.

5:43. הילארי סוואנק מעניקה את פרס השחקן הטוב ביותר לפיליפ סימור הופמן על 'קפוטה'. כצפוי. הופמן מאכזב כשהוא לא נובח בכלל, אבל לפחות לא מדבר כמו קפוטה. בינתיים כמעט שהפסקנו לדמיין כל נואם, זוכה ואדם שמופיע בקליפ אומר "!Snakes! On a Plane", ובמקום זה אנחנו אומרים "אכן, קשה להיות סרסור". אתם יודעים, כשאנשים ערים כל הלילה הם מתחילים לצחוק מדברים משונים.

5:54. ביבי ניצח. דיון ביבי, הצלם של 'זכרונותיה של גיישה', כלומר. בוווו!

5:58. ג'יימי "ריי" פוקס עולה להעניק את פרס השחקנית הטובה ביותר. הלוואי, אמן שפליסיטי האפמן תנצח. והזוכה היא… ריס ווית'רספון והסנטר. לעזאזל, הנה הלך הסיכוי האחרון להפתעה כלשהי. מה גם שלא מגיע לה. מה היא בדיוק עשתה ב'הולך בדרכי', חוץ מלצבוע את הבלונד לשחור? ריס הולכת עד הסוף עם תפקיד האדם המעצבן ביותר בטקס: הנאום הארוך והנרגש שלה הוא הראשון שממש מעורר את החשק לצעוק עליה "סתמי כבר!". ובכל זאת, זה לא היה בזבוז זמן מוחלט: במהלך הנאום מתברר שמלבד הסנטר הראוי לציון שלה, הגבה השמאלית של ריס פתחה בקריירת משחק עצמאית, או אולי נתקפה בפחד קהל ומנסה שוב ושוב לקפוץ מתוך פניה של ריס תוך כדי נאום. שימו לב לגבה הזאת, יש לה עתיד.

6:02. דסטין הופמן נותן את פרס התסריט המעובד הטוב ביותר ל'הר ברוקבק' (אבל התסריטאית-מפיקה, דיאנה אוסנה, נראית מדוכאת נורא משום מה) ואת התסריט המקורי ל'התרסקות' (פול האגיס נראה כמו ויזיני). זהו, הפתעות לא יהיו יותר. אפשר ללכת לישון.

6:18. טום הנקס אפילו לא עושה פאוזה בין "והזוכה הוא" ו"אנג לי". אוקיי, הבנו. רק תנו לו את פרס הסרט ונלך.

6:22. מאבק האיתנים בין ג'ורג' לבין ג'ק הוכרע בדקה התשעים. כדי להעניק את פרס הסרט הטוב ביותר, עולה לבמה… ג'ק ניקולסון. בעוד הוא מציג את המועמדים, התסריטאית המדוכאת של 'ברוקבק' נצפית כשהיא שותה מים עם קש. טוב, היא צריכה לנקות את הגרון, היא הרי תחזור לבמה שוב בעוד דקה. ניקולסון אפילו לא עושה פאוזה בין "והזוכה הוא" ו"התרסקות". לכן לוקח לנו כמה שניות לעכל את מה שהוא אמר.

OMGWTF!!?

הקאובואים ההומואים הפסידו! 'התרסקות' ניצח! את ההפתעה שלנו, אין מה להגיד, קיבלנו. כנראה חברי האקדמיה הצביעו ל'הר ברוקבק', אבל לג'ק, בתוקף תפקידו כמלך העולם המכהן, יש זכות וטו.

המטומטמים מהוט הכריזו על סיום השידורים עוד לפני נאום הפרידה של ג'ון סטיוארט, מה שמגדיל עוד יותר את החשש שמדובר בטעות. אבל גם אחר כך אף אחד לא עולה כדי להתנצל ולתת ל'ברוקבק' את הפרס. מי אנחנו שנתלונן.

משתתפי האוסקימורון, תחרות האוסקר שלנו, לא פראיירים. גם הם ידעו שהטקס עומד להיות צפוי. 55 אחוז מהם, למשל, ניחשו נכון שריס ווית'רספון תזכה בפרס השחקנית. 59 אחוז ידעו שפיליפ סימור הופמן ינצח. 82 אחוזים, לא פחות, ניחשו שאנג לי יזכה בפרס הבמאי. זה גם אחוז המנחשים שהלך על 'הר ברוקבק', אלא שזה, כאמור, היה הימור שגוי. רק 13 אחוז מהמשתתפים הימרו על 'התרסקות'. ובכל זאת, מבחינת האוסקימורון זו לא היתה ההפתעה הגדולה ביותר: הזכיה של 'Dirty Love' האלמוני בראזי, אתמול בלילה, היתה בלתי צפויה עוד יותר, ורק 11 אנשים ניחשו אותה נכונה. מבין אותם ה-11, עלה בגורל אורן (בלי שם משפחה. כמו 'מדונה' או 'לודאקריס') והוא זוכה בפרס המנחש הנועז ע"ש מארשה גיי הארדן.

הצירוף של שתי ההפתעות הגדולות גרם לכך שאף אחד לא הצליח לנחש נכון יותר מתשע קטגוריות. אורי ברד ו-mikon3, למשל, ניחשו נכון את הכל – חוץ מאת הזוכים בראזי וב"סרט הטוב ביותר". Drexl דווקא ידע ש'התרסקות' ינצח, אבל פיספס בקטגורית סרט האנימציה כשהימר על 'חתונת הרפאים'. אילן, יניב ועופר ליברגל ניחשו גם הם 9. מבין כולם, מי שניבא באופן המדויק ביותר את אורך נאומו של ג'ורג' קלוני הוא mikon3 – והוא זוכה בתואר אלוף האוסקימורון לשנת 2006, בסט רמקולים למערכת קולנוע ביתי, במנוי לשישה חודשים ב-DVDישיר, וכמובן, בחולצת 'עין הדג'. במקום השני, בהפרש של 19 שניות, יניב, וחמש שניות מאחוריו – drexl. מזל"ט לזוכים – את ההודעות הרשמיות על הזכיה תקבלו באימייל בהמשך היום, אחרי שנשלים קצת שעות שינה. ותודה לג'ורג' קלוני.