אוסקר 2023: עדכון חי, מסתבר

סוף עונת הפרסים/ אני וניצה תפוזים.

היום (בשעה מוקדם מהרגיל, 02:00 במקום 03:00) יערך טקס האוסקר ה-95.

אם לפני שנה הייתם אומרים למישהו ש"הכל בכל מקום בבת אחת" הוא הסרט המוביל לזכייה כנראה שלא הייתם מאמינים לו אבל הנה אנחנו כאן. אז האם הוא יהיה הסרט הראשון שיסחוף את האוסקר מאז "נער החידות ממומביי" או שמא הוא יצטמצם לממדים צנועים יותר או אולי בעצם יפסיד את הפרס הגדול לסרט אחר?

כל זאת ועוד ב-2 בלילה.

לא בטוח שיהיה פה עדכון חי, אבל נעדכן לכל הפחות את הזוכים והזוכות. עד אז הנה סטפני שו צועדת בשטיח האדום (באחד מהיקומים הרבים במולטיוורס).

タイムファイヤー — Everything Everywhere All at Once (2022)

הטקס נפתח במונטאז' די חמוד של כל הסרטים שיצאו השנה (טוב, לא כל) כולל הרבה מאחורי הקלעים שנגמר בבדיחה חמודה שבה ג'ימי קימל נוחת ממצנח לתוך הבמה.

ג'ימי קימל מתחיל במונולוג חביב שכולל טריוויה כמו זה שסטיבן ספילברג הוא הבמאי הראשון שמועמד בשש עשורים שונים, וזה ששני שחקנים מ"העולם על פי קליפורניה מן" (Encino Man) מועמדים לאוסקר (קי הי קוואן וברנדן פרייז'ר). כולל עקיצות יפות להנהלת HBO על ביטול "באטגירל" וכישלון "בבילון". יש גם כמה בדיחות מצחיקות: "השנה יש המון גיוון. יש אנשים מכל רחבי דבלין". טום קרוז וג'יימס קמרון דפקו שפשף. התייחסות שנייה לסטירה, כולל בדיחה מוצלחת: "יש לנו נהלים מחמירים. מי שיבוא וירביץ למישהו על הבמה יקבל אוסקר על שחקן ראשי", ועקיצה לא קטנה על זה שהאנשים בקהל לא עשו כלום אז. סך הכל מונולוג מוצלח.

אמילי בלאנט ודווין ג'ונסון מגישים את פרס הסרט המונפש עם בדיחה על זה שאמילי בלאנט רוצה לחתוך ודווין ג'ונסון חפרן. אין הפתעות – "פינוקיו" זוכה. גיירמו דל טורו הוא האדם הראשון שזוכה הן בפרס הסרט הטוב ביותר והן בפרס הסרט מונפש. הבמאי שהוא לא גיירמו דל טורו מודה לגיירמו דל טורו, "האיש מאחורי הכל – כולל בעיות השתייה שלי".

השנה נראה שהמונטאז'ים חוזרים, אם כי קצרים יותר מבעבר. התחלנו עם "אווטאר: דרכם של המים". ו.. מתחילים עם שתי הקטגוריות של שחקן ושחקנית המשנה? זה… מוזר. יאללה, למה לא. טרוי קוצור ואריאנה דהבוז מציגים יחדיו. מתחילים עם שחקן משנה. קה הוי קוואן! אריאנה דהבוז ממש דומעת כשהיא אומרת את זה. הוא ממש מתרגש.

והזוכה היא… ג'יימי לי קרטיס! "הכל בכל מקום בבת אחת" מתחיל סחף. לכאורה צריך פה סימן שאלה.

קארה דלווין עולה להציג את השיר מהסרט "ספר זאת כמו אישה", סרט שהוא, עובדתית, לא קיים.

מציגים את "המנצחת". בדיחת סטירה מספר 3 מצד קימל. ריז אחמד וקווסטלאב, זוכי האוסקר לסרט תעודי וסרט קצר, מציגים את האוסקר לסרט תעודי וסרט קצר. והזוכה הוא "נבלני". אני בעד. הבמאי מזמין את אשתו של אלכסיי נבלני לנאום. לא קשור לכלום אבל משהו בתלבושת של קווסטלאב גורם לו להיראות כמו טלטאבי. והזוכה בפרס הסרט הקצר הוא "פרידה אירית", שזה.. בסדר. "התלמידות" היה צריך לזכות, אני אומר לכם. טוב, מסתבר שזה יום ההולדת של אחד השחקנים וכל הקהל שר לו "יום הולדת שמח". זה חמוד.

מייקל בי. ג'ורדן וג'ונתן מייג'ורס באים לקדם את "קריד 3" ו/או לתת את הפרס לצילום. והזוכה הוא "במערב אין כל חדש". נשים צלמות יצטרכו לחכות ליום אחר.

דוני ין מציג סרט את השיר של "הכל בכל מקום בבת אחת". מקווה שבאתם ערניים כי זה שיר מאוד מרדים. הדברים על הבמה מנסים לפצות על גלולת השינה הזאת ו…. אולי.. מצליח? זה בעיקר נראה כמו רצף דברים אקראים.

מציגים את "נשים מדברות". סרט שהיה יפה יותר בשחור לבן.  סמואל ג'קסון וג'ניפר קונלי מציגים את פרס האיפור. והזוכה הוא – "הלוויתן".ו…זהו? מה? משהו מאוד מוזר קורה באוסקר הזה. כבר פעם שנייה שמציגים קטגוריה אחת ואז חותכים. מה זה השטות הזאת. כלומר, אני מניח שהתשובה היא כסף. ועדיין.

מציגים את "רוחות אינישרין". ומעלים חמורה  על הבמה! לכאורה ג'ני מהסרט! פול דאנו וג'וליה דרייפוס מציגים את פרס התלבושות. צימוד מוזר. והזוכה הוא.. "הפנתר השחור: וואקנדה לנצח". הפתעה! קטנה. אבל הפתעה. ועכשיו כולם לקום לכבוד שירת הנאטו נאטו. ואז להתחיל לקפץ. הקהל אכן קם על הרגליים. טוב מאוד. אגב, משום מה אתם חשבתם שהשיר הזה לא יזכה בקטגוריה שלו. ו..שוב רק קטגוריה אחת. זה מתחיל לעצבן מאוד.

וואו, ממש מתעקשים הטקס הזה לא לחלק פרסים. אחרי שוב נאום על המוזיאון הארור של האקדמיה, סלמה הייק ואנטוניו בנדרס מציגים את הסרט הבינלאומי הטוב ביותר. "במערב אין כל חדש" זוכה. תהיו מופתעים.

הציגו את "הפייבלמנים" ממש בקצרה וג'ימי קימל נראה מודע לכך שהטקס מתארך יתר על המידה אבל זה לא עוזר ליייייי. עוד בדיחת סטירה. אליזבת' אולסן ופדרו פסקל באים להגיש את הסרטים הקצרים שלא הוגשו עד כה. "הלוחשים לפילים" זכה וזאת זכייה סבירה ובינונית ומתסכלת כי פאקינג "התאספות" היה סרט מושלם. אולי אני גם יותר עצבני כי אני לא מאמין שאנחנו שעתיים לתוך הטקס ורק בפרס העשירי. עוברים לסרט המונפש הקצר. עוד רגע מישהו הולך להגיד "שנת הזרגים שלי". זה יהיה פדרו פסקל. למה לא. והסרט מפסיד לסרט הקצר של אפל+ שאין לי כוח לכתוב את שמו שמאוד יפה, מאוד חמוד, ומאוד מורכב ממשפטים לכאורה עמוקים וקצת בלתי קשורים. "אני יודע שאני אמור להגיד תודה, אבל כבריטי נוח לי יותר להגיד סליחה" זה משפט די מושלם.

ופשוט עוברים לליידי גאגא שמציגה את השיר של עצמה. יאללה. ליידי גאגא החליפה לטי שירט מה שכדאי להעריך והיא מופיעה את האמא מהשיר הלא מאוד מרשים שלה.

מציגים את "משולש העצבות". יו גרנט ואנדי מקדואל באיחוד חביב ל"ארבעה חתונות ולוויה אחת", ובאים להציג את פרס עיצוב התפאורה. יו גרנט קרא לעצמו "כיס אשכים". ערב קסום אכן. "במערב אין כל חדש" זוכה! הפתעה! סוג של! אולי אני סתם שמח ש"אווטאר" הפסיד פרס! לא יודע! "במערב" כרגע עם 3 פרסים.

הו וואו, אשכרה שני פרסים בפעם אחת! על ידי מגישים אחרים! ג'ון צו ומינדי קיילינג באים להציג את פרס הפסקול. והזוכה הוא "במערב אין כל חדש"! זה.. אה.. וואו. במערב עם 4 פרסים!

מציגים את "אלביס". אני בעד הקטע הזה, יש לציין, אם כי לא כאשר הוא בא על חשבון זה שכל רגע יוצאים להפסקה. אי אפשר גם וגם? בכל מקרה, אליזבת' בנקס באה להציג את פרס האפקטים וכמעט נופלת מהשמלה שלה. לידה יש דוב. היא מקדמת קצת את "חומר דוב" ויש פנטומימה חמודה ואין לה קול בכלל וזה מאוד חמוד ומגושם. והזוכה הוא "אווטאר: דרכם של המים". צפוי, וקצת נראה כרגע ש"אהבה בשחקים: מאווריק" ייצא מהטקס יתום.

ביט מאוד מוזר של שאלות מהקהל כדי שיהיה אפשר לשנות את הבמה. מציגים עכשיו את השיר של ריהאנה שמסתבר שהוא מוקדש לצ'דוויק בוזמן אז אולי הוא ייקח ל"נאטו נאטו" את הפרס? לא בטוח שעדכנו את האקדמיה על הסיפור הזה.

מציגים את "הכל בכל מקום בבת אחת". חושב שהוא הסרט עם המונטאז' הכי ארוך עד כה, אבל אולי הזיתי את זה. פלורנס פיו ואנדרו גארפילד מציגים את קטגוריות התסריט. קצת מתח, אם כי לכאורה אמור ללכת ל"הכל בכל מקום בבת אחת" ו"נשים מדברות". ואכן, הדניאלס זוכים בתסריט. למקדונה אין מזל בתסריט המקורי, הא? ואכן, שרה פולי. תזכורת שהסרט הזה ("נשים מדברות") עדיין לא מתוכנן להיות מופץ בארץ.

ג'אנל מונה וקייט הדסון מציגות את פרס הסאונד. האם בטעות "אהבה בשחקים" ייצא עם איזה פרס? כן! פרס ניחומים חביב. ועכשיו הן מציגות את פרס השיר וזוכה – "RRR", כצפוי, וזה למרות ששני שליש ממכם היו נגדו. אוקיי, זה נאום מעולה שבו הזוכה מדקלם גרסה משלו ל"Top of the World" של הקרפנטרס וכל הכבוד לכולם שהגענו לרגע הזה.

ג'ון טרבולטה עולה לבמה ומציג את ה"לזכרם". הוא די מתרגש, כנראה בגלל שהוא מקדיש את זה לאוליביה ניוטון ג'ון. אין חיים טופול. כנראה שנה הבאה. או שהם אנטישמים.

וזואי סלדנה וסיגורני וויבר מציגות את פרס העריכה. אמור להיות בכיסו של "הכל בכל מקום בבת אחת".והזוכה הוא, נו, הזה שהוא היה בכיס שלו. היה מביך אם הוא היה צריך להוציא את זה מהכיס רק בשביל להביא למישהו אחר.

ניקול קידמן ואידריס אלבה מציגים את פרס הבימוי. הדניאלס זוכים. ספילברג יחכה לאוסקר שלישי ביום אחר.

האלי ברי וג'סיקה צ'סטיין מציגות את פרסי המשחק הראשיים. מקווה שיילך להאלי ברי יותר טוב הפעם מאשר בפעם שעברה שהגישה. מתחילים עם שחקן ראשי. והזוכה הוא ברנדן פרייז'ר. מדי פעם סיפורי קאמבק עובדים. אוסקר שני ל"לוויתן". הוא מכניס את כל בדיחות הלוויתן שהוא יכול והוא נורא מתרגש.

והפרס לשחקנית ראשית הולך למישל יאו. "הכל בכל מקום בבת אחת" משחזר הישג די נדיר של זכייה ב-3 פרסי משחק מתוך 4 בטקס אחד. קייט בלנשט תחכה ליום אחר לאוסקר שלישי.

ו..בלי הפסקה? הריסון פורד פשוט מגיש את פרס הסרט? יאללה, מגיע לנו אחרי המריחה עד כה. תנו את הפרס הגדול ל"הכל בכל מקום בבת אחת" ונוכל להתפזר. והפרס הולך, כצפוי, ל"הכל בכל מקום בבת אחת" – הסרט הראשון מאז התקופה שהרחיבו את המועמדים שזכה ב-7 אוסקרים כולל הסרט הטוב ביותר.