הופעת השנה של עין הדג 2019

הג'וקר או המלכה, השחקן או הפעלולן, דה נירו או דאוני ג'וניור - סקר הופעת השנה 2019 יוצא לדרך.

אז, בוא נדבר על סקר סרט השנה. לפי התגובות, רבים מהקוראים נכנסו, הצביעו למי שהצביעו ואז הופתעו מאוד לגלות, במשך זמן רב מאוד, במקום הראשון את "המוסד". חלק הרימו גבה, חלק שאלו "מה?" וחלק אף הידרו ושאלו "שוב פעם החרא הזה?". שוב פעם, כי זאת אכן הפעם השנייה שבה "המוסד" זכה בסקר שבו לא ציפינו שהוא יזכה, אחרי "מה הסרט שאתם הכי מצפים לו ב-2019". בגדול, הטענה הייתה זאת: ההצבעות אינן חלק ממצביעי עין הדג, הסקר אמור לשקף את עין הדג, מה קורה פה.

אז צריך לבוא ולהגיד: מצביעי "המוסד" הם לחלוטין אנשי עין הדג. אולי לא בשנים האחרונות, אולי לא באופן קבוע, אבל אנשי הכת ההיפופוטמית שבחרו בו כסרט השנה שלהם הם לא נטע זר שהסתער על עין הדג. הם קבוצה חופפת ומשיקה של אנשי אינטרנט, שאומנם לא ממש מתבטאת בקולניות רבה מדי באתר, אבל בהחלט קוראת ומתעניינת בעין הדג, וזאת גם הסיבה שהיה להם חשוב שהוא יהיה סרט השנה כאן ולא באתר אחר.

בכל מקרה, בסוף "המוסד" היה צריך להסתפק במקום השני (על חוד כמה קולות, ובכל זאת), הישג שסרט ישראלי הגיע אליו רק פעם אחת בעבר ("אפס ביחסי אנוש"), ואז כמו היום, מי שזכה במקום הראשון הם מארוול.

זאת הפעם השלישית שהם עשו זאת, מה שמשווה את הזיכיון עם "שר הטבעות" כזיכיון האהוב על עין הדג והופך את האחים רוסו לבמאים השלישיים בסך הכל (אחרי נולאן וג'קסון) שזכו בסקר עין הדג יותר מפעם אחת. האם הם יצליחו לחזור לעשירייה שוב פעם, בלי מארוול? יהיה מעניין לראות.

את תולדות סקרי סיכום השנה הקודמים של האתר, ולינקים לכל הסקרים הקודמים, אתם יכולים למצוא פה: ההיסטוריה של סיכומי השנה של עין הדג.

ועכשיו, לסקר האחרון של סיכום השנה, הופעת השנה:

הופעת השנה של עין הדג לשנת 2019:

מס' מצביעים: 387

Loading ... Loading ...

אחרי העשיריה המובילה מדורגות ההופעות הבאות:

11. כרטיסטיאן בייל, פורד נגד פרארי
12. אנטוניו בנדרס, כאב ותהילה
13. כריס אוונס, רצח כתוב היטב
14. ויגו מורטנסן, הספר הירוק
15. טארון אגרטון, רוקטמן
16. אל פאצ'ינו,האירי
17. אמה סטון, המועדפת
18. ווילם דפו, המגדלור
19. ג'ו פשי, האירי
20. קאנג הו סאנג, פרזיטים

שלוש נשים ושבעה גברים מרכיבים את העשירייה, ובעשירייה התחתונה המצב עוד פחות טוב – רק אישה אחת למול תשעה גברים. ולמי שרוצה להתבאס על חוסר השיוויון עוד יותר – כניסתה של לופיטה ניונגו זאת רק הפעם השנייה ששחקנית לא לבנה הייתה בעשיריית עין הדג, והשחקנית הראשונה הלא לבנה והמבוגרת.

118 הופעות קיבלו לפחות קול אחד. מספר הסרטים שמתוכם לקוח ההופעות הוא 72, כאשר 25 מהם אלו סרטים שלקוחים מתוכם 2 הופעות או יותר. השיאן הוא "הנוקמים: סוף המשחק" ששבע הופעות ממנו קיבלו הצבעות – רוברט דאוני ג'וניור, כריס אוונס, כריס המסוורת', ברדלי קופר, ג'וש ברולין, לקסי רייב, וסקרלט ג'והנסון. במקום השני עם 4 הופעות נמצאים "רצח כתוב היטב", ו-"סגן הנשיא". גם השנה לא היה השנה שקיבל קולות על יותר מ-2 הופעות אבל כן היו 10 שחקנים שקיבלו הצבעות על על 2 סרטים שונים בהם השתתפו, ואלו הם: אדם דרייבר (סיפור נישואים, מלחמת הכוכבים: עלייתו של סקייווקר), בראד פיט (אד אסטרה, היו זמנים בהוליווד), ג'ונתן פרייס (האיש שהרג את דון קיחוטה, האפיפיורים), ווילם דפו (המגדלור, ואן גוך: בשערי הנצח), כריס אוונס (רצח כתוב היטב, הנוקמים: סוף המשחק), מהרשלה עלי (אליטה: מלאך קרב, הספר הירוק), מרגו רובי (מרי, מלכת הסקוטים, היו זמנים בהוליווד), סקרלט ג'והנסון (סיפור נישואים, הנוקמים: סוף המשחק), רוברט דה נירו (ג'וקר, האירי) ושרליז ת'רון (מה הסיכוי?, פצצה). כמו כן, קיאנו ריבס קיבל 2 קולות – אחת על הופעתו ב"ג'ון וויק 3", והשנייה על הופעתו ב"המציאות".

השנה ההופעות הטובות ביותר והסרטים הטובים ביותר היו חברים טובים. שמונה הופעות מגיעות מ-6 סרטים שהיו בעשירייה (ובהתחשב בכך שהשנה שני סרטים הכניסו שתי הופעות, זה אומר שיש רק שני סרטים בעשיריית ההופעות שלא היו בעשיריית הסרטים הטובים ביותר). מתוך העשירייה הזאת חצי ממנה הם שחקנים היו בעשירייה בעבר – רוברט דאוני ג'וניור מגיע לעשירייה בפעם החמישית (ובפעם השלישית כאיירון מן), ליאונרדו דיקפריו הופך לשיאן ההופעות עם ההופעה השביעית שלו (ובכך עוקף את ג'וני דפ. מה שחסר לו הוא, כמובן, זכייה), זאת הפעם השלישית של חואקין פיניקס בעשירייה והפעם השנייה של כריסטיאן בייל ובראד פיט. כניסתו של פיניקס בפעם השלישית הופכת אותו לשחקן השביעי בסך הכל בתולדות סקרי עין הדג שהופיע בסקר שלוש פעמים (או יותר).

גם השנה נראה שיש הסכמה רחבה עם האוסקר. או לכל הפחות – נראה שאמורה להיות. שתי הופעות בסקר כבר עשו את הסבב האוסקרי שלהן (אחת זכתה והשנייה הייתה מועמדת), ומתוך השמונה האחרות, רק אחת היא לא במרוץ בכלל (רוברט דאוני ג'וניור). בין שאר ההופעות, קשה לנחש מי תיפלט ברגע האחרון, אבל אם באמת כולם ייכנסו – זה יהיה שיא של הסקר עם תשעה הופעות מועמדות לאוסקר בעשירייה. למרות שככל הנראה זה יעמוד באזור ה-7-8 בסוף.

בגזרת הקולות המעניינים והמשונים, נמצאים "אפקט ההצערה" על הופעתו ב"קפטן מארוול", לירון בן שלוש קיבלה קול אחד על הופעתה ב"איש מזל התאומים" (ככה זה שנותנים לאוטו-קורקט להשלים) וצ'אקי קיבל קול על הופעת האורח שפספסתי איכשהו ב"צעצוע של סיפור 4". בנוסף, בפעם הראשונה בסקר (למיטב ידיעתנו), מישהו הצביע לעצמו – יואב קרן, ניצב ב"המוסד", החליט שהוא פשוט היה עד כדי כך טוב עד שמגיע לו מקום כאחת משלושת הופעות השנה.

הסקר יהיה פתוח עד ה-19.1.