הופעת השנה של עין הדג 2020

אישה קטנה, כתבים קאזחיים, נשיא ארה"ב בשינוי צבע עור, פיהרר דמיוני ועוד הופעות מהשנה האחרונה מתחרות על הקול שלכם. בואו להצביע.

סרט שמתחיל ב-"המ", וקבוצת אוהדים שלו פרסמה אותו בקבוצת פייסבוק שאינה של חובבי סרטים, מה שהוביל אותו למקום השני. האם אנחנו צופים בתחילתה של מסורת? ואם כן, האם אפשר בבקשה להפסיק? בכל מקרה, אני מכריז מראש: אם "המיניונים: עלייתו של גרו" מגיע שנה הבאה למקום השני באותה צורה, אני שובר את החוקים ומחליט בעצמי על הסדר של העשירייה.

בכל מקרה, ברכות לטאיקה וואטיטי על זכיית "ג'וג'ו ראביט" בתואר סרט השנה של עין הדג ל-2020. נראה שאחרי 20 סקרים, סוף סוף הפכנו לאוסקרים ומה שצריך לעשות בשביל לזכות זה לעשות סרטי שואה מרגשים. איך נפלו גיבורים.

בכל מקרה, "ג'וג'ו" מצטרף לשושלת מכובדת של סרטים שזכו בסקרים קודמים, אשר אותם ואת הסקרים ניתן לראות בהיסטוריה של סיכומי השנה של עין הדג. ואחרי זה, נתפנה לסקר האחרון של סיכום השנה, הופעת השנה:

הופעת השנה של עין הדג לשנת 2020:

מס' מצביעים: 351

Loading ... Loading ...

אחרי העשיריה המובילה מדורגות ההופעות הבאות:

11. לזלי אודום ג'וניור, המילטון
12. רומן גריפין דייויס, ג'וג'ו ראביט
13. אקוופינה, הפרידה
14. בטי גילפין, משחקי ציד
15. אנדי סמברג, פאלם ספרינגס
16. מרגו רובי, ציפורי הטרף והארלי קווין המהממת
17. ג'ים קארי, סוניק: הסרט
18. פלורנס פיו, נשים קטנות
19. רנה לואיז גולדסברי, המילטון
20. יו ג'קמן, חינוך רע

ארבע נשים ושישה גברים מרכיבים את העשירייה, ובעשירייה התחתונה המצב יותר שיוויוני עם חמישה גברים וחמש נשים. ריז אחמד הוא המוסלמי הראשון שנכנס לעשירייה של עין הדג. כדי "לפצות" על כך, זאת כנראה אחת מהעשיריות הכי יהודיות שהיו בעין הדג אי פעם: 6 מתוך ההופעות גולמו בידי שחקנים ושחקניות ממוצא יהודי. כולל ההופעה שהיא היטלר.

91 הופעות קיבלו לפחות קול אחד. מספר הסרטים שמתוכם לקוחות ההופעות הוא 53, ו-17 מהם הם סרטים שלקוחים מתוכם 2 הופעות או יותר. הסרט שמתוכו הגיעו הכי הרבה הופעות הוא "המילטון", ששבע הופעות ממנו קיבלו הצבעות – דויד דיגס, לזלי אודום ג'וניור, רנה לואיז גולדסברי, כריסטופר ג'קסון, ג'ונתן גרוף, לין-מנואל מירנדה ופיליפה סו. אבל במקום שני צמוד מאוד נמצאים "משפט השבעה משיקגו" ו-"ג'וג'ו ראביט", עם 6 הופעות שקיבלו לפחות קול אחד. גם השנה לא היה שחקן שקיבל קולות על יותר מ-2 הופעות, והיו רק 3 שחקנים שכאלה: בן אפלק (כן, באמת) על "ג'יי ובוב השקט: הריבוט" ו"הדרך חזרה", לזלי אודום ג'וניור על "המילטון" ו"הארייט: הדרך לחופש" וסשה ברון כהן על צמד ההופעות שנמצאות בעשירייה.

אגב המילטון, דויד דיגס מעט בלבל את קהל המצביעים שהעניקו לו גם את השם "דוויד דיגז", "דאוויד דיגס", ו-"דיוויד דיגס", אבל זה כנראה עוד היה פשוט לעומת האנשים שהחליטו להצביע ל"ארון בר" ו"ג'ורג' וושינגטון" כדי למנוע בלבול, ושני אלה הם עוד כלום לעומת מי שהצביע ל"סבתא" מ"הפרידה", כי למה להסתבך עם שמות מסובכים. השם שלה, אגב, הוא ז'או שוזן.

סשה ברון כהן הוא השחקן השישי שמבצע "ניקול קידמן" ומכניס שתי הופעות לעשירייה, והראשון שעושה זאת מאז 2013. לפניו היו ג'ניפר לורנס (2013), ליאונרדו דיקפריו (2010), רוברט דאוני ג'וניור (2008), ג'וני דפ (2005), וכאמור, ניקול קידמן (2003). מתוך כל אלה, דפ היה היחיד שהצליח לזכות בסקר בשנה שזה קרה לו.

לא פעם ההופעות הטובות והסרטים הטובים חופפים, אבל השנה כל העשירייה מגיעה מסרטים שהיו בגמר הסרט הטוב ביותר. עוזרות ההופעות הכפולות מ"ג'וג'ו ראביט" ו"סרט המשך בוראט", אבל מכיוון שגם מקום 11 ומקום 12 מגיעים מתוך סרטים בעשירייה, נראה שפשוט היו השנה הופעות מאוד מוצלחות בסרטים הכי טובים. בעשירייה השנייה יש 5 הופעות שלא מתוך סרטים בעשירייה.

מתוך עשרת הופעות השנה, שליש הם שחקנים שהיו בעשירייה בעבר – אבל שניים מהשליש הזה הם סשה ברון כהן (שלאחר זכייה עם "בוראט" וכניסה עם "ברונו", מקפיץ את עצמו ל-4 כניסות, מה שמציב אותו במקום גבוה מאוד בטבלת השחקנים האהובים על עין הדג). שלושה רבעים מההופעות האלה, יש לציין, הם על בסיס תסריטים שהוא כתב. השחקנית האחרת היא סקרלט ג'והנסון, שמכניסה הופעה שנייה בשנתיים. שאר השחקנים הם פרצופים טריים (סירשה רונאן, מתוכם, הייתה הכי קרובה לעשירייה ב-2018 עם "ליידי בירד", אבל זה לא קרה).

מרגו רובי ממשיכה לפספס ולהגיע למקום 16 עם הופעתה כהארלי קווין – אחרי שב-2016 חשבנו שאם אותה ההופעה בסרט טוב יותר היה מביא אותה לעשירייה, נראה שיש משהו בהארלי קווין שתמיד נמצא כמה רגעים לפני כניסה לעשירייה – בלי קשר לאיכות הסרט מסביבה. אולי הפעם השלישית, עם "יחידת המתאבדים" של ג'יימס גאן שייצא השנה, יסדר לה סוף סוף כניסה.

אחרי שנתיים שהסקר הלך יד ביד עם האוסקר, נראה שעבר ביניהם חתול שחור: רק שתי הופעות היו מועמדות לאוסקר (סקרלט ג'והנסון וסירשה רונאן). יש עוד 3 הופעות שיש סביבן דיבור חזק בנושא (ריז אחמד, סשה ברון כהן ומריה בקאלובה), אז אולי בעצם המספר יגדל ל-5, אבל זאת עדיין ירידה מ-7 ו-8 של השנתיים האחרונות. במקום זה, נראה שיש חבר חדש לסקר והוא הטוני, עם דויד דיגס בתור זוכה הטוני הראשון שמכניס את ההופעה שלו לסקר ההופעות של עין הדג. עם זאת, יש עוד זוכה אוסקר אחד בעשירייה – טאיקה וואטיטי, שזכה על התסריט המעובד שכתב ל"ג'וג'ו ראביט" והוא הבמאי השני שביים את עצמו והכניס גם את הסרט שלו לעשיריית הסרטים וגם את ההופעה שלו לעשיריית ההופעות, אחרי קלינט איסטווד ו"גראן טורינו".

בגזרת הקולות המעניינים והמשונים, נמצאים "עכבר CGI" על הופעתו ב"1917". מישהו לא לחלוטין סמך עלינו שנבין מי זה ארצ'י ייטס והצביע ל"ארצי וויטס הלוא הוא יורקיייייי" מ"ג'וג'ו ראביט", ושני קולות נפסלו פשוט כי הם לא שייכים לסרטי השנה הזאת: טילדה סווינטון ב"בני האדם הראשונים והאחרונים" היא מסרט שלא נכנס לסקר, וג'יימי פוקס ב"נשמה" יצטרך לחכות לשנה הבאה עד שיוכל לממש את ההצבעה הזאת.

הסקר יהיה פתוח עד ה-21.1.