הופעת השנה של עין הדג 2022

תעלומה מוזרה: כישרון ענקי בפיצה נמצא בכל מקום אצל האדם הגרוע בעולם - פרל.

אני חושב שזה עבד טוב שנה שעברה אז גם השנה נתחיל קודם עם הופעת השנה, ורק שבוע הבא נצביע על סרט השנה. אז בלי עוד הרבה טררם – הנה הם עשרת ההופעות שזכו למירב הקולות בסקר המקדים:

הופעת השנה של עין הדג לשנת 2022:

מס' מצביעים: 394

Loading ... Loading ...

אחרי העשירייה המובילה מדורגות ההופעות הבאות:

11. אוסטין באטלר, אלביס
12. פול דנו, הפייבלמנים
13. בראד פיט, רכבת הקליע
14. קירסטן סטיוארט, ספנסר
15. אנה דה ארמס, בלונדינית
16. מארק ריילנס, החליפה
17. ריטה שוקרון, קריוקי
18. רייף פיינס, התפריט
19.פיטר דינקלג', סיראנו
20. קיקי פאלמר, אין מצב

2022 עומדת בסימן מספר שיאים שנשברו, ובראשם נשבר שיא בהופעות נשיות בעשירייה: 6 נשים ו-4 גברים מרכיבים את הרשימה שלנו – אי-שיוויון, אבל לראשונה כזה שמפלה גברים ולא נשים. בעשירייה השנייה זה מתאזן במובן הנגדי (6 גברים, 4 נשים), אז בסך יש רשימת 20 הופעות שוויונית למדי. הרשימה בנויה מ-7 סרטים סך הכל, כאשר "רצח כתוב היטב: תעלומה יוונית" מכניס לעשירייה 2 הופעות, ו"הכל בכל מקום בבת אחת" שובר שיא נוסף ולראשונה מעמיד 3 שחקנים מאותו סרט בסקר הופעת השנה.

רגע, לא סיימתי – לראשונה ישנם שני סרטים שלא הופצו שהגיעו אל העשירייה (רדקליף וגות') – בעבר הגיעה ההופעה הבודדת מסרט שלא הופץ פה, אך שניים זה הישג, בייחוד בימינו מלאי הסטרימינג שנראה שכמעט וכל סרט ששווה משהו יוצא פה – אז הנה שתי דוגמאות לסרטים (או לכל הפחות, להופעות שבתוכן), שלא ושווה לגלות בכל זאת.

139 הופעות קיבלו לפחות קול אחד. מספר הסרטים שמתוכם לקוחות ההופעות הוא 75, ו-32 מהם הם סרטים שלקוחות מתוכם שתי הופעות או יותר, כאשר השנה "הכל בכל מקום בבת אחת" ו"משולש העצבות" חולקים את המקום הראשון לתואר "הסרטים עם הכי הרבה הופעות מתוכם", כשמספר הזהב הוא 6 – עבור "הכל בכל מקום בבת אחת" מדובר בשלישייה למעלה, בג'יימי לי קרטיס וכן ב"סלע בצבע כחול כהה" ו"רקקוני". עבור משולש העצבות נבחרו שישה שחקנים מהסרט בלי התחכמויות, אבל אף אחד מהם לא צבר מספיק קולות אפילו כדי להגיע ל-20 המקומות הראשונים. במקום השני: "רצח כתוב היטב: תעלומה יוונית" (כולל קול לסרינה וויליאמס) ו"הפייבלמנים" עם 5 לכל אחד, ומדליית הארד זוכים "עולה לראש" (שם קיבלו קולות שלישיית ערוץ הכיבוד וכן איתי זבולון) ו-"RRR" לצמד הגיבורים, ריי סטיבנסון וציפור CGI. מה ש-באמת? הציפור? ולא הטיגריס???

השחקן שקיבל קולות על תפקידים שונים הוא קולין פארל, רק לא בדיוק – השחקן קיבל קולות על 3 סרטים שונים רק שאחד מהם "רוחות אינישרין", תקף רק לשנה הבאה. השניים האחרים הם "באטמן", ו"אחרי יאנג". אז כשהוא יורד לשניים, הוא מצטרף לפול דנו שקיבל קולות על "באטמן" גם הוא, וגם על "הפייבלמנים". זה סימן די טוב לפארל – בשנה שעברה אלנה חיים קיבלה קולות בשלב זה (אבל לא הייתה יכולה להשתתף) ותראו – הנה היא בסקר.

תשע מתוך עשר מההופעות דוברות אנגלית, אם כי שתיים מתוכן גם דוברות קנטונזית בנוסף לכך. רנאטה ריינסב היא הנציגה היחידה של קולנוע שלא דובר אנגלית בעשירייה, והנציגה הראשונה הנורווגית בעשירייה אי פעם. אם כי מדובר בפעם השנייה ברצף שסקנדינביה מכניסה שחקן לעשירייה שלנו. ריטה שוקרון היא השחקנית הישראלית היחידה ב-20 המקומות הראשונים.

השחקן היחיד שחוזר אל הסקר הוא ניקולס קייג' – שנה שנייה ברצף לשחקן שכבר הוספד באתר כמה וכמה פעמים ושלישית בסך הכל. חוץ ממנו מדובר בעשירייה טרייה.

גות' קיבלה הופעות רק על הופעתה ב"פרל", ולא על "X" (קול אחד ניסה לרמות ורשם אותה תחת "פרל + X"), הסרט הראשון בזיכיון. בניגוד מוחלט, איימי אדאמס – שהייתה בסקר של 2007 על "מכושפת", לא זכתה לאותו כבוד בסקר השנה.

הייתי רוצה להגיד משהו על המועמדים לאוסקר והסקר אבל האמת היא שאין לי דרך לדעת – בניגוד לשנים עברו אז חלק מההופעות הנבחרות היו של מיטב היבול של שנה שעברה, הפעם שמונה מההופעות כשירות להתמודד לאוסקר רק השנה, ונדע כמה מועמדים וזוכים יש לנו רק עוד כמה שבועות. אפשר לומר שבסבירות גבוהה יש 2 מועמדים (יאו וקוואן), ובסבירות מסוימת עוד 2 (הסו ומונה). רנאטה רייסנב לא הייתה מועמדת לאוסקר אבל כן זכתה בפרס המשחק בקאן.

כבכל שנה יש שמות שקצת יותר קשים לכתוב. ונראה שקי הוי קוואן יהיה אחד מהם. אני מניח שאפשר חלקית להאשים את ויקיפדיה העברית, שם החליטו שקוראים לו ג'ונתן קי קוואן (אבהיר שזה שם שהוא משתמש בו, אבל זה לא הקרדיט שיש לו בסרט הנ"ל). חוץ משני האיותים האלה קיבלנו קולות גם ל"גונתן קי קואן", "קה הוי קוואן", "קיי הי קואן", "Ke Huy Quan" (כשיש ספק, עברו לאנגלית), והאהוב עליי – "וויימונד וונג (לא הבנתי איך קו". מניח שההמשך זה "קוראים לו", אם כי אפשר לקוות שזה גם משהו כמו "לא הבנתי איך קופצים ממימד למימד על מנת להשיג את כוחות האלפא שלי". גם ג'אנל מונה בלבלה את המצביעים שהצביעו גם ל"ז'אנל מונה", "ג'נל מונה" ו"גנל מונה". כמו כן, קוראים לו קופר הופמן. לא "הבן של סימור הופמן". אה, ומשום מה החליטו לקרוא לקטרינה באלף רק "באלף" כשהצביעו לה ב"בלפסט". תכלס, אני בעד.

בגזרת הקולות המעניינים והמשונים נמצאים "עז ימנית" מ"תור: אהבה ורעם" (איזה שטויות, ברור שהשמאלית היא הכוכבת האמיתית), "סרטני הנהר" מ"שירת סרטני הנהר" (טוב, זה באמת אחלה שיר), "כל צופה ששרד את" מ"ולנטינוס" (אאוץ') ובפרס האירוניה המשובחת ביותר יש את "אנתוני הופקינס, אם אני זוכר נכ" מ"האב" – סרט שלא התמודד השנה, כי לא – אתה לא זכרת נכון.

חוץ מהאב יש עוד כמה קולות לסרטים שלא בסקר, כולל קולות לסרטים שהיו כבר שנה שעברה ("באים מרחוק" צבר 3 הצבעות שכאלה), סרטים שיצאו רק שנה הבאה ("רוחות אינישרין", כאמור) וסרטים שיצאו השנה אבל לא נכנסו לסקר שלנו כמו "הפלא", "השוטר שלי", "השפעה" ו"נוסעי הלילה".

הסקר יהיה פתוח עד ה-13.1. את ההיסטוריה של סקרי השנה ניתן לראות כאן. חדי עין יבחינו בשינוי מסוים שנעשה שם.