הופעת השנה של עין הדג 2023

קן, ברבי, צמד חברים (שכבר לא), ממציא הפצצה האטומית והאויב הפוליטי שלו, רקון, בלש, מנצחת ופרח ירח מתחרים על המקום הראשון.

חברים, הנה הן: עשר ההופעות שזכו למרב הקולות בסקר המקדים ומתמודדות עכשיו על תואר הופעת השנה.

הופעת השנה של עין הדג לשנת 2023:

מס' מצביעים: 428

Loading ... Loading ...

אחרי העשירייה המובילה מדורגות ההופעות הבאות:

11. פול מסקל, אחרי השמש
12. ברנדן פרייז'ר, הלוויתן
13. ריימונד אמסלם, 7 ברכות
14. גרטה לי, חיים שלמים
15. בארי קיוגן, רוחות אינישרין
16. טום הנקס, איש ושמו אוטו
17. ניקולס קייג', האיש מהחלומות
18. קרי קונדון, רוחות אינישרין
19. אימאן ולאני, המארוולס
20. לאונרדו דיקפריו, רוצחי פרח הירח

 

115 הופעות קיבלו לפחות קול אחד מתוך 71 סרטים, ו-50 קיבלו שני קולות או יותר. שני סרטים חולקים את תואר "הסרט שהצביעו להכי הרבה הופעות מתוכו", אם כי אצל שניהם זה בא עם כוכבית והצבעות גבוליות כמו "העיר הזאת" או "עברית" אצל "העיר הזאת" או "כל הקאסט" אצל "רוחות אינישרין". את פרס "הסרט שהצביעו להכי הרבה הופעות מתוכו, הפעם באמת" לוקח בכל זאת "רוחות אינישרין" עם הצבעות לכל ארבעת השחקנים מתוכו שהיו מועמדים גם לאוסקר, וגם לחמורה ג'ני. מגיע לה. בכיוון האחר, מרגו רובי היא השחקנית שקיבלה הכי הרבה הצבעות להופעות מסרטים שונים – שלושה במספר – והם "ברבי", "בבילון" (שכמעט ונכנס ל-20), ו"אסטרואיד סיטי".

שלוש נשים ושבעה גברים מרכיבים את העשירייה – לא שיא שלילי בנושא אבל גם לא חיובי במיוחד מבחינת איזון. 7 הוא גם מספר הסרטים המרכיבים את העשירייה – שלושה סרטים ("ברבי", "אופנהיימר" ו"רוחות אינישרין") שלחו צמד להתמודד על תואר הופעת השנה, ועוד 4 סרטים שלחו נציג בודד. על כן, מדובר בתשע הופעות דוברות אנגלית (אם כי לא רק דוברות אנגלית, כמו במקרה של גלדסטון) ועוד אחת דוברת עברית.

ברדלי קופר מחזיר עטרה ליושנה, ומחזיר לסקרי ההופעות סוף סוף הופעה שאיננה בשר ודם, אלא נעזרת בהנפשה. אם אתם תוהים לכן מדוע הוא נקרא בשמו ולא בשם רוקט ראקון – זה כי ככה הצבעתם לו (חוץ מאדם אחד שהצביע לדמות ולא לשחקן).

רוברט דאוני ג'וניור חוזר לעשירייה בפעם השישית, ולראשונה מאז 2009 לא על גילומו של איירון מן. ריאן גוסלינג מצטרף בפעם השלישית לעשירייה, ומרגו רובי וקייט בלנשט חוזרות בפעם השנייה. עבור כל השאר מדובר בפעם הראשונה שלהם.

הסרט הכי מוקדם ברשימה יצא בפברואר, והכי מאוחר בנובמבר, אבל בעקבות ברבנהיימר, 5 הופעות מהרשימה יצאו באותו חודש.

מבחינת התאמה עם האוסקר, יש כמובן עוד כמה סימני שאלה, אבל פרט לברדלי קופר (שאולי כן יהיה מועמד, פשוט על סרט אחר) ועמית אולמן, כל ההופעות פה היו מועמדות או שיש להן סיכוי הרבה יותר מסביר שיהיו מועמדות.

בפינת "זה לא השם הנכון" על שם הטינ-טינגס, יש את מי שהצביע לוויל פארל ב"רוחות אינישרין", ו"הפלאדין-המציק-ההוא-נו" מ"מבוכים ודרקונים: כבוד בין גנבים" (השם הוא רגה ז'אן פייג'). רציתי לציין גם שקוראים לבארי קיוגן בארי קיוגן ולא קיגן, אבל נראה שזה אשמתנו ושזה מה שרשום בדף הסרט של "רוחות אינישרין". מה שנאמר – עלינו.

בפינת ההצבעות המקוריות יש את "עצמות הלחיים של קיליאן מרפי" (חשבתי שדווקא עצם הלסת עשתה עבודה יותר טובה), "כיסא" מ"סוזומה" (אבל איזה כיסא), וקיאנו ריבס על "הנזירה 2" (הוא לא היה שם) ו"גולדה" (הוא לא היה גם שם אבל לעזאזל, עכשיו אני ממש צריך אותו שם).  בפינת "זה לא יצא השנה מה יש לכם", זכה פול ג'יאמטי שכבר זכה לשני קולות על הופעתו ב"נשארים לחג". לרוב זה סימן לכך שיופיע בשנה הבאה.

הסקר יהיה פתוח עד ה-12.1. את ההיסטוריה של סקרי השנה ניתן לראות כאן.