מה יהיה בפייז 4, בעצם?

הדוקטור חוזר, הפנתר שוב כאן אבל מה קורה עם שומרי הגלקסיה ומי אלה לעזאזל הנצחיים?

[מכיוון שמדובר בכתבה שמדברת על העתיד של סרטי מארבל, הקריאה לא מומלצת למי שדחו את הצפייה ב"הנוקמים: מלחמת האינסוף" עד לרגע זה ממש]

"קפטן מארוול" עוד רגע בקולנוע, ועוד חודש וקצת "הנוקמים: סוף המשחק" נוחת, אבל לראשונה מזה הרבה שנים, אין לנו ממש מושג איך יראה לוח הזמנים של מארבל. אחרי שהם שינו את עולם ההפצות עם הכרזות תאריכים מוגזמות של שנים מראש, במארבל חוזרים לסודיות מסוימת שנותנת להם זמן להתכונן לסרטים כמו שצריך. למרות שהם לא יצאו בהכרזה רשמית עם ציר זמן מפוצץ, עדיין יש לנו פיסות מידע מפה ומשם. אז בואו ננסה לחבר אותן יחדיו.

הודאי: ספיידרמן: רחוק מהבית

את יריית הפתיחה של החלק הרביעי של יקום מארבל אנחנו דווקא מכירים – הסרט החדש של ספיידרמן (לא המצוייר) ששולח את ספיידרמן לטיול באירופה ובו הוא פוגש את מיסטריו בגילומו של ג'ייק גילנהול.

בינתיים, קשה להסיק מהטריילר של הסרט משהו על עתיד היקום של מארבל. פרט לכך שפיטר פארקר נראה במצב טוב יותר מאז "הנוקמים: מלחמת האינסוף" לא ברור מה מצבו של היקום ולאן הוא צועד: אנחנו כן יודעים שגם פיורי פה ושהוא מכניס את פארקר עמוק לענייני ש.י.ל.ד; פרט לכך, נראה שמארבל נותנים לפיטר פארקר שוב חלק מינורי יחסית בעלילת העל שלהם, שזה לחלוטין דבר מבורך. ג'ון וואטס, הבמאי של הסרט הקודם, חוזר גם לסרט הזה, ואיתו רוב הקאסט מהסרט הקודם כולל מייקל קיטון (אם כי לא ברור מה יהיה גודל התפקיד שלו).

בתהליכי עבודה מתקדמים

מכאן יש פיצול – אנחנו יודעים על הרבה תאריכים (מאי ונובמבר 2020, פברואר, מאי ונובמבר 2021, ופברואר, מאי ויולי 2022) ועל הרבה שמות, אבל לא על סרט עם תאריך הפצה ידוע. אז מה מתבשל אצל החברה ובאיזו רמה של עבודה מדובר?

האלמנה השחורה (מצב הפקה: יש במאית, יש תסריט, יש שחקנית ראשית ו..זהו)  

שמונה שנים אחרי הדרישות הראשונות לסרט בכיכובה, ולאחר ש"וונדר וומן" ו"קפטן מארוול" כבר עקפו אותה מכיוון "סרט גיבורת העל הראשון בעידן החדש", ו"פצצה אטומית" ו"דרור אדום" עקפו אותה מכיוון "סרטי מרגלות אירופאיות", האלמנה השחורה תקבל סרט בכיכובה של סקרלט ג'והנסון. את התסריט כתבו שני אלמונים – התסריטאית של "לשבור את הקרח – ההרפתקה של אולף" (ולכאורה "קפטן מארוול", למרות שהיא לא קיבלה קרדיט בסוף) כתבה את התסריט והבחור שיצר את "העלמותה של אלינור ריגבי" ואז נעלם שכתב את התסריט שהיא כתבה. את הסרט תביים קייט שורטלנד שביימה *מסתכל בניירות שלו*… סרטים. החיפוש אחר במאית לקח זמן מה כי היה מאוד חשוב למארבל שאת הסרט תביים אישה, למרות שייתכן שהעניין הוא יותר חותמת גומי מאשר רצון אמיתי בחזון של במאית.

אחת מהבמאיות (לוקרסיה מרטל, "זאמה") שנפגשו עם מארבל טענה שהם אמרו לה "את לא צריכה לדאוג לסצנות האקשן, אנחנו נדאג לזה – את תדאגי למסע לפיתוח הדמות של סקרלט ג'והנסון". שזה לא נשמע מדהים, אבל כמו שמציינים בסלאשפילם, יכול להיות שלא מדובר בעניין מגדרי דווקא אלא בעניין הפקתי: מארבל לוקחים במאים שמתמקדים בטון הכללי של הסרט ובעלילת הסרט בין סצנות האקשן, ואילו את סצנות האקשן מפקידים בידי אנשי הבית שמקפידים לשחזר תמיד את אותו בליל גנרי של סצנות אקשן.

הנצחיים (מצב הפקה: יש תסריט, יש במאית ו…זהו)

כבר היינו בסרט הזה – קבוצה מוזרה מהחלל של שלל חייזרים מוזרים ומה מארבל חושבים לעצמם. פעם אלה היו "שומרי הגלקסיה" והדביבון המדבר והיום אלה "הנצחיים" – חייזרים שיכולים לחיות לנצח ויש להם כוחות על מפה ועד להודעה חדשה ומיתולוגיה מוזרה שאני בטוח שאחרים יכולים להסביר יותר טוב ממני.

את הסרט כותבים שני בני דודים – מתיו פירפו וראיין פירפו (בפ' רפה), שעד עכשיו יצרו רק סרטים קצרים אבל בעתיד יש להם עוד שני סרטים מסקרנים שיצאו באזור 2020 – האחד הוא "המכבית האחרונה" (שמתיו עזר בכתיבת הסיפור שלו), סרט על ילדה למשפחת פשע שבערב בת המצווה שלה צריכה לבחור בין שיתוף פעולה עם ה-FBI ובין זה שבני המשפחה שלה יילכו לכלא לכל החיים שלהם, והשני הוא "Ruin" (אותו כתבו שניהם) שמספר על נאצי לשעבר שמתחיל לצוד את חברי יחידת האס.אס עליה פיקד כדי לכפר על הפשעים שלו. גם את הסרט הזה תביים במאית – קלואי ז'או, שאחד מסרטי הסופר-אינדי שביימה ("הרוכב") יצא בארץ וזכה לביקורות טובות.

השאלה היא באיזו דמות ממשפחת הנצחיים עם המיתולוגיה המסובכת הסרט יעסוק. כרגע השמועות מדברות על סרסי (לא ההיא, אלא דמות שבקומיקסים הייתה מתישהו חלק מהנוקמים והתחילה בשלב כלשהו עם קפטן אמריקה) ואיקריס שהוא… *מסתכל בניירות* בהחלט דמות קומיקס.

דוקטור סטריינג' 2 והפנתר השחור 2 (מצב הפקה: כולם חוזרים) 


עם הצלחה לא מתווכחים (או שכן, ראו ערך "שומרי הגלקסיה, חלק 3" בקרוב) ועל כן דוקטור סטריינג' והפנתר השחור ימצאו דרך להיחלץ מהבעיות אליהן נקלעו ב"מלחמת האינסוף" על מנת לבוא ולבקש מכם עוד קצת כסף למארבל. ומכיוון שזה הצליח להם בפעם הראשונה, ריאן קוגלר יחזור ל"הפנתר השחור 2" וגם הבמאי (סקוט דריקסון) והתסריטאי (סי. רוברט קארגיל) של "דוקטור סטריינג'" הראשון יחזרו.

רק מעט ידוע על העלילות של הסרטים – השמועות אומרות ש"דוקטור סטריינג' 2" יתמקד בנבלים נייטמר וקארל מורדו (צ'יווטל איג'יפור שהיה חבר של הדוקטור בסרט הקודם ועכשיו הוא לא), ועל "הפנתר השחור 2" נאמר שכל הקאסט הקודם יוחזר – כולל כמה דמויות שמצאו, לכאורה, את מותן בסרט הקודם.

סרטים במצב פחות ברור

שאנג-צ'י (מצב: מישהו כותב תסריט)

גיבור שחור כבר היה, גיבורה יש עכשיו, אבל מה לגבי גיבור אסייאתי,הא, מארבל?

אז הנה בא שאנג-צ'י לסגור את הפינה. אחרי טענות רבות של אסייאתים על ענייני גזע במארבל (החל מהליהוק השנוי במחלוקת של טילדה סווינטון ב"דוקטור סטריינג'" ועד כל דבר שקשור ל"איירון פיסט"), מארבל מרימים, לכאורה, את הכפפה עם שאנג-צ'י – אומן אומניות לחימה שמתישהו קיבל גם את כוח העל לייצר שכפולים של עצמו. בניגוד לסרטים האחרים, כאן הסרט נמצא רק ברמת התסריט – דייב קלאהאם ("בלתי נשכחים" בעבר ומלאאא סרטים בעתיד – "וונדר וומן 1984", "זומבילנד 2" ו"ספיידרמן: ממד העכביש 2") נשכר לכתוב את התסריט, אז יכול להיות שייקח זמן רב עד שנראה את הסרט, אם בכלל.

ואם בסרטים שאולי לא נראה אף פעם עסקינן…

שומרי הגלקסיה, חלק 3 (מצב הפקה: קלאסטרפאק)

בשלב הזה, אין לנו מושג מה יהיה עם הסרט הזה: ישתמשו בתסריט של ג'יימס גאן? לא ישתמשו? באטיסטה יחזור? לא יחזור? מארבל שומרת על פרופיל נמוך עם הסרט הזה מאז הפיטורים של גאן ולאף אחד אין ממש מושג מה הולך לקרות פה. ההפקה הייתה אמורה להתחיל בחודש שעבר, אבל דיסני טוענים שאין להם בעיה לחכות עד שהם ימצאו "במאי A-list" שיבוא ויעבוד על הסרט, ונכון לעכשיו ההפקה שלו נדחתה ל-2021. אולי דיסני פשוט בונים על זה ש"סוף המשחק" יפתור את העניינים של שומרי הגלקסיה בשבילם.

והשאלה הגדולה

מה עם הזכיונות של מארבל מפוקס? אחת הסיבות שכדאי להתייחס לכל סרט מהרשימה הזאת בספקנות מסויימת היא האיחוד המתגבש של פוקס ודיסני. למרות ששום דבר רשמי עוד לא יצא לפועל, כולם מחכים ומצפים לאיחוד (או לקרב) של האקס מן והנוקמים. או לסרט טוב של "ארבעת המופלאים". או לראות מה דדפול יכול לעשות עם גישה לכל מאגר הזכויות של דיסני. גם קווין פייגי לא מכחיש שהוא היה שמח לקבל את הגיבורים בחזרה – השאלה היא האם זה יקרה בשלב 4 של היקום או רק לאחר מכן.

נכון לעכשיו, המסתוריות רומזת לכך שמתוכנן משהו גדול אצל מארבל. הרי למה להיות חשאיים כל כך לגבי כמה המשכים, שני סרטים עם גיבורים שרוב העולם לא שמע עליהם והאלמנה השחורה? מצד שני, אולי דווקא ההיצע הדל לאחר העזיבה של גיבורי שלבים 1-3 הוא זה שגורם למארבל להתאפק בינתיים עם התופים והמחולות. כך שבעצם, אולי השאלה הגדולה היא לא מתי וולברין ישתה בירה עם תור אלא מתי מארבל יחליטו לגלות לנו מה הולך לקרות בשנים הקרובות ביקום הקולנועי הגדול ביותר (ותכלס, היחיד שנשאר). עד אז, נישאר עם פירורים וחלקי מידע.