הופעת השנה 2010

סיכום אחרון ודי: אתם בוחרים את הופעתם הטובה ביותר של שחקן או שחקנית בסרטי השנה

"התחלה" הוא סרט השנה של עין הדג, על פי בחירת הקהל. רק סיכום שנה אחרון נשאר לנו: הופעת השנה.

"הופעה" לא במובן של קייס צ'ויס בבארבי, למרות שאני בטוח שגם זה היה אחלה, אלא במובן של הופעתם של שחקן או שחקנית מסוימים בסרט מסוים. למה אנחנו קוראים לזה "הופעת השנה" ולא "שחקן/ית השנה"? משום שהופעה מסוימת בסרט לא מושפעת רק מהשחקן שמגלם את הדמות. השחקן הוא הגורם החשוב ביותר, זה ברור, אבל ההופעה היא גם התסריט שנתנו לו, וגם הבמאי שהנחה אותו, ולפעמים גם מעצב התלבושות, המאפר או האנימטורית שעבדו על הדמות.

הופעת השנה לשנת 2010:

מס' מצביעים: 548

Loading ... Loading ...

כמו ב"סרט השנה", עשרת המועמדים הסופיים נקבעו על ידי המצביעים בסקר המקדים. למקומות הבאים ברשימה הגיעו:

11. אנדרו גארפילד, "הרשת החברתית"
12. אדיר מילר, "פעם הייתי"
13. ג'סטין טימברלייק, "הרשת החברתית"
14. אמה ווטסון, "הארי פוטר ואוצרות המוות, חלק ראשון"
15. ג'וזף גורדון לויט, "התחלה"
16. מוניק, "פרשס"
17. טום ווייטס, "מופע הפלאים של דוקטור פרנסוס"
18. ג'רמי רנר, "מטען הכאב"
19. אנט בנינג, "הילדים בסדר"
20. מריון קוטיאר, "התחלה"

מה עוד:

  • 139 הופעות, של 119 שחקנים, מתוך 90 סרטים, קיבלו קולות.
  • לאונרדו דיקפריו הכניס שתי הופעות מתוך שני סרטים שונים לעשיריה באותה השנה, הישג די נדיר – רק שלושה שחקנים עשו זאת לפניו (ניקול קידמן, ג'וני דפ ורוברט דאוני ג'וניור).
  • דיקפריו כבר נכנס לעשיריה פעם אחת בעבר – ב-2006, על "השתולים". הוא ורוברט דאוני ג'וניור מעלים את מספר ההופעות הכולל שלהם בעשיריות השנתיות ל-3 – יותר מכל שחקן אחר ששמו אינו ג'וני דפ. ג'ים קארי נכנס לעשיריה בפעם השניה.
  • ג'וני דפ עצמו, השיאן הבלתי מעורער של סקרי הופעת השנה, נעדר מהעשיריה זו השנה השניה ברציפות.
  • מתוך "הרשת החברתית" קיבלו חמישה שחקנים שונים קולות (ושלושה מהם הגיעו ל-20 הראשונים); מתוך "התחלה" – שישה, ועדיין הם לא משתווים לשיא של "סקוט פילגרים נגד העולם" – שמונה שחקנים שונים מתוכו קיבלו לפחות קול אחד (אליסון פיל, אלן וונג, ברי לארסון, ברנדון ראות', ג'ייסון שוורצמן, מייקל סרה, מרי אליזבת ווינסטד וקיירן קאלקין).
  • לא, גם השנה אין שיוויון בין המינים. העשיריה כוללת שמונה גברים (שבעה, אם לא סופרים את לאונרדו דיקפריו שמופיע פעמיים) ושתי נשים.
  • נטלי פורטמן קיבלה לא פחות משלושה קולות על הופעתה ב"ברבור שחור", וזה מרשים בהתחשב בכך ש"ברבור שחור" לא היה כלול בסקר כיוון שהוא יוצא בארץ רק ב-2011 (בדיוק היום, למעשה). האם זה מבשר על תוצאות הסקר של השנה הבאה?