מה נשתנה? הסקר החוזר לסרט השנה של 2001

בואו לבחור (שוב) את סרט השנה של 2001

פסח הגיע ואיתו השאלה הנצחית – "מה נשתנה". ובאמת, שאלה טובה. לא במובן של ליל הסדר (רמז: כולו מצה), אלא במובן המעניין יותר – מה השתנה משנה לשנה, ובאופן יותר ספציפי לענייננו- האם הטעם הקולנועי שלנו השתנה ב17 השנים האחרונות, ואם כן – איך.

בסוף שנת 2001, נערך הסקר הראשון של עין הדג לסרט הטוב ביותר. השיטה עבדה קצת אחרת אז (במקום דירוג אהבתי/ככה-ככה/לא אהבתי, המדרגים התבקשו לשלוח את חמשת הסרטים האהובים שלהם וזהו) ובכל זאת הבסיס היה דומה – סקר מקדים, ואז עשרה סרטים שמהם בוחרים מי הוא סרט השנה, ואז זוכה. ועכשיו, 16 שנים וכמה חודשים לאחר מכן, באנו לבדוק אם מה שאהבנו אז זה גם מה שנאהב היום. או במילים אחרות – מה נשתנה.

לכן, לאורך חופשת הפסח המלאה (כלומר, השבוע הזה וחול המועד), נעלה לאתר 4 סקרים שיבחנו מחדש את אותם סקרים ישנים.

כיצד הם יפעלו? ובכן, להעלות רק את אותה עשירייה זה קצת שגוי. הטענה היא שמשהו השתנה, מן הסתם שיכול להיות שסרט במקום ה-20 מאותו הסקר יכול היום להיות במקום הראשון, או אולי אפילו סרט שאפילו לא היה באותו הסקר. מצד שני, לעשות סקר מקדים לכל אחד לא נצליח בלוח הזמנים הצפוף. אז הפשרה היא כזאת: נבחרו 30 סרטים מכל שנה (העשירייה שנבחרה, המועמדים הבאים אחריה, ועוד סרטים בולטים שהופצו/לא הופצו באותה השנה) שבחרו לעלות לסקר החוזר. כדי לאזן את המספר הגדול של האפשרויות, המצביעים יכולים לבחור 3 סרטים כל אחד ולא רק סרט אחד. זה לא מושלם, אבל נראה לי שזה ישיג את התוצאה.

ונתחיל מ2001, הסקר הראשון – או בשמו השני "אחוות הטבעת ותשעת הגמדים". "שר הטבעות: אחוות הטבעת" מחץ את התחרות באותה השנה חד וחלק, כאשר המתמודדים האחרים שנתנו פייט כלשהו (כלומר, השיגו בערך מחצית מהקולות ש"אחוות הטבעת" השיג) היו "רקוויאם לחלום" ו"ממנטו". "שרק" היה מקום רביעי מכובד, "בילי אליוט" מקום חמישי פחות מכובד ושאר הסרטים ("בלתי שביר", "ג'יי ובוב השקט מכים שנית", "A.I", "מולאן רוז'" ו"כמעט מפורסמים") כולם קיבלו 10 קולות ומטה . אאוץ'. טוב, עכשיו לפחות יש להם הזדמנות לנסות לתקן את התוצאה הזאת.

בסקר הזה, לעשירייה הראשונה נוספה העשירייה השנייה של הרשימה (מינוס "אפוקליפסה עכשיו – גרסת הבמאי"), עוד 8 סרטים שהופצו בארץ ונדמה שמאז קרנם עלתה, ולו רק מכיוון שכיום הם סרטי הילדות של חלק משוכני האתר, ועוד 3 סרטים ("דוני דארקו", "כדורגל שאולין" ו"קיץ אמריקאי חם ורטוב") שלא הופצו בארץ ומאז צברו מעמד קאלט ראוי ביותר. אם אתם מרגישים שיש סרט שפספסנו, שימו לב – חלק מהסרטים שהיום נחשבים כסרטי שנת 2001, יצאו בארץ בעצם בשנת 2002, אז אולי שווה לחכות כמה ימים ולגלות שהם יצוצו שם לפני שאתם מתלוננים. אבל אם בכל בזאת שני הסקרים הם הסרט האהוב עליכם לא יופיע, אתם מוזמנים להציג לו קייס משכנע בתגובות, ביחד עם שאר הבחירות שלכם מהסקר.

אז בלי ברבורים נוספים: 30 אפשרויות, 3 בחירות – סקר עין הדג לסרט השנה של שנת 2001 נפתח מחדש. בהצלחה.

במבט לאחור, מה הוא הסרט הטוב ביותר של 2001?

מס' מצביעים: 924

Loading ... Loading ...