מה נשתנה – סיכום 2019

סיכום הסקרים שעשינו עד כה.

אז מה נשתנה? מסתבר שהפעם קצת יותר.

אחרי ששנה שעברה 4 הסרטים שניצחו ב-2001 עד 2004 כולם שמרו על הכס שלהם, הפעם כל הסרטים איבדו אותם, ולקחו את מקומם סרטים חדשים – בעיקר של כריסטופר נולאן.

אז, כן, כריסטופר נולאן ממשיך להוכיח שהוא מלך מלכי הסקרים, ומנצח עם "באטמן מתחיל" ו-"יוקרה"  בסקרי 2005 ו-2007. על מנת לשבור קצת את השגרה, ב2006 הוא לא מוציא סרט ונותן ל"ילדים של המחר" את היכולת לנצח במקומו. ככה הנולאן הזה, לארג'.

זה לא מאוד מפתיע, בעצם, שנולאן התיישן טוב כל כך. מה שקצת יותר מפתיע זה כמה פול גרינגראס התיישן רע – הבמאי חטף שתי מפלות חמורות – "זהות אבודה" (שלא היה בעשירייה גם בפעם הראשונה, אבל היה במקום ה-11) נפל למקום ה-26, וזה עוד כלום לעומת "טיסה 93" שהתרסק (סליחה) מהמקום התשיעי ישירות למקום ה-29, במה שהיה הנפילה הכי גדולה לסרט כלשהו בסקרים עד כה.

במקביל, הייתה לנו גם את העלייה הכי גדולה: "שוטרים לוהטים" של אדגר רייט דילג היישר מהמקום הלא קיים אלא המקום השני, ומנצח בדרך את כל שנת 2007 – פרט לנולאן.

אבל גם חוץ מהמקרים הספציפיים, נראה ש2005-2007 חטפו רענון – אם שנה שעברה רשימה הייתה יכולה להיות דומה כמעט לחלוטין עם רק שם חדש או שניים בפנים – השנה הרשימה שהשתנה הכי פחות החליפה 4 מהסרטים שלה.

אז בוא נראה מה יש לנו:

ב-2005 הלכו ויצאו להם "קינג קונג" (מסתבר שמאז שזריקת דינוזאורים נעשה ספורט אולימפי, הייחוד של הסרט ירד), "מלחמת העולמות" (למרות שממש בקושי – הוא במקום ה-11, מרחק נשימה מלהיכנס), "התרסקות" (שעל זה יש להגיד: טוב מאוד), וצמד סרטי האנימציה "חתונת הרפאים" ו"וואלס וגורמיט והארנב הקטלני" מה שקצת מבאס. במקום החמישה האלה, נכנסו "הטירה הנעה", "היסטוריה של אלימות", "בתול בן 40", "סרניטי" (הסרט היחיד שלא היה בסקר הקודם בכלל) ומה שמבחינתי היה הפתעת הסקר: "שר המלחמה". ידעתי שאוהבים אותו אבל פשוט לא ידעתי שעד כדי כך אוהבים אותו. ניקולס קייג' מסר בתגובה את זה. "עיר החטאים" שהודח ממקומו – נשאר במקום השני להתמרמר על הבאטמן הזה וקהל המעריצים שלו.

ב-2006, כמו שאמרתי, הוחלפו רק 4 סרטים – כל הסרטים שהיו במקומות התחתונים של הסקר המקומי – "להרוג את המזל" ו"האיש שבפנים", שעוד שמרו על איזשהו פאסון וירדו רק למקומות 14-15, ו"מדעי החלום" ו"התרסקות" שאה.. לא. במקומם נכנסו "מיס סאנשיין הקטנה", "קזינו רויאל", "קיס קיס בנג בנג" ו"השטן לובשת פראדה" (שנכנס לסקר רק ברגע האחרון והוא הפתעת הסקר הזה). "בוראט", הזוכה המקורי, ירד למקום השלישי,  כאשר חוץ מ"הילדים של המחר", גם "השתולים" עוקף אותו.

ב-2007 יצאו בחינניות מהעשירייה "משפחת סימפסון: הסרט" (אבל הוא מהאלה שהם מקום 11 אז הם היו קרובים), "שודדי הקאריביים: סוף העולם (12, אז אותו מקרה), "בופור" (13, כנ"ל), "סימנים של כבוד" (לא הבנתי – אנחנו אוהבים סרטים של קרוננברג ומורטנסן או לא? למה "היסטוריה" זינק וזה דווקא נדחק? אין שום הגיון בכלום יותר, אני אומר לכם) ו"הדייט שתקע אותי". משחק כיפי הוא לראות איך כל אחד מהסרטים הנכנסים מחליף בדיוק סרט שיוצא – "סופרבאד" הוא הקומדית גיחי-גיחי עם סת' רוגן וג'ונה היל שאנחנו צריכים באמת במקום "הדייט שתקע אותי"; "ביקור התזמורת" הוא הוא בעצם הסרט הישראלי המנצח של 2007 (ולא "בופור"); "זודיאק" הוא המותחן האפל היחיד שצריך ב-2007, מצטער "סימנים"; "שוטרים לוהטים" הוא הסרט היחיד בסביבה שצריך שמתחיל ב"שו"; ובמקום סרט האנימציה "משפחת סימפסון: הסרט" קיבלנו את סרט האנימציה "300". כמו כן – "300"?!?! אני רוצה גט.

"חיים של אחרים" הזוכה (המפתיע) של פעם שעברה, נדחק הפעם למקום השישי – מתחת ל"יוקרה", "שוטרים לוהטים", "רטטוי", "אבק כוכבים", ו"המבוך של פאן".

מי שרוצה להסתכל על התוצאות בעצמו, או להיזכר בתוצאות הקודמות יכול להיכנס לפה.

וזה הכל לעת עתה. נתראה שוב בשנה הבאה. ואם ממש מדגדג לכם בכל איזה סקר כלשהו – מוזמנים לקפוץ לסקר הסרטים הישראליים הכי טובים שנעשה ממש פה ליד.

תגיות: