נקמת המבוקרים 2: קשלס נגד שניצר

מאיר שניצר טען ש"כלבת" הוא הסרט הגרוע ביותר שנעשה בארץ. אהרון קשלס מחזיר

בפוסט שעסק בפרשת יוסף סידר נגד אורי קליין הביא ברווז גומי לינק לפרשה בנושא דומה, ובתגובות התפתח דיון מעניין ומושקע שראוי לתשומת לב – לכן אני מעביר אותן לכאן כדי לתת לנושא הזה מקום משלו.

הרקע: כשיצא "כלבת", סרט האימה הישראלי של אהרון קשלס – מבקר קולנוע לשעבר – ונבות פפושדו, הוא קיבל כמה תגובות מחמיאות, וכמה תגובות הרבה פחות מחמיאות, תגובה צפויה מכיוון שמדובר בז'אנר שלא היה קיים עד עכשיו בקולנוע הישראלי, ושהרבה מבקרים ממוסדים לא יודעים איך לאכול או לא סובלים. דוגמה קיצונית היתה הביקורת של מאיר שניצר, שטען שמדובר בסרט הישראלי הגרוע ביותר שנוצר אי פעם, לא פחות.

בחודשים שעברו, "כלבת" עשה סיבוב פסטיבלים מוצלח מאוד בעולם, נרכש להפצה בארה"ב וקיבל כמה ביקורות מאוד מחמיאות, חלקם בפרסומים בינלאומיים שכנראה נקראים יותר משניצר -למשל ב-Salon ו-
Twitch (שקראו לו "one of the most original and deeply horrific films in recent memory").

בפרספקטיבה הזאת, קשלס חזר בבלוג המחודש שלו, "הפיראנה מכה שנית" למבקרים הראשונים, לשניצר ולמבקרת של הג'רוזלם פוסט. ציטוט:

כמי שראה כיצד שני הצדדים חיים, אני יכול להעיד שיוצר חכם תמיד ייאטם לביקורת מהסוג ששניצר כותב. זה לא שאני מזלזל באחרון. נהפוך הוא, אני מחשיב את דעתו גם בימים אלה. אבל, כששניצר מעלה ביקורת לא מנומקת שכל מטרתה היא להקיא, בהעדר מילה בוטה יותר, על פועלם של שני בחורים צעירים שאך החלו את דרכם בתעשייה, אין דרך להתייחס אליו ואל מילותיו ברצינות. ואמנם, ביקורתו על "כלבת" הפכה כבר מזמן לבדיחה בקרב קולנוענים, לקוריוז ובכך למעשה ביזתה את מוסד הביקורת שאותו הוא מייצג.

מומלץ לקרוא את הפוסט המלא.