עדכון פרסים: השחקנים עם החלום

"חלום אמריקאי" קיבל את פרס האנסמבל בפרסי איגוד השחקנים, בלי שאף שחקן בו יקבל פרס. פרדוקס?

עכשיו, אחרי שהמועמדויות לאוסקר כבר הוכרזו, הגיע זמנן של הגילדות ההוליוודיות לחלק את הפרסים שלהן – שהן מה שמעיד באמת, בסופו של דבר, מי (כנראה) הולך לקבל את האוסקר. כל השאר – מבקרים, גלובוסים – זה שולי. ראשון הגיע איגוד השחקנים (SAG), שהוא גם, אגב, הזוכה בתואר הפרס עם הפסלון הטוב ביותר. והזוכים הם:

השחקן הראשי הטוב ביותר: מתיו מקונוהיי, "מועדון הלקוחות של דאלאס"
השחקנית הראשית הטובה ביותר: קייט בלאנשט, "יסמין הכחולה"
שחקן המשנה הטוב ביותר: ג'ארד לטו, "מועדון הלקוחות של דאלאס"
שחקנית המשנה הטובה ביותר: לופיטה ניונגו, "12 שנים של עבדות"
האנסמבל הטוב ביותר: "חלום אמריקאי"

רשימת המועמדים ברוב הקטגוריות היתה די דומה לזו של האוסקר. בקטגוריות האינדיבידואליות, רשימת הזוכים תהיה כנראה גם היא מאוד דומה, אם לא זהה. נראה שמתיו מקונוהיי, קייט בלאנשט וג'ארד לטו יכולים להתחיל להתאמן על נאום (בצדק, בצדק ובצדק – אבל באמת חבל על לאונרדו דיקפריו). בקשר לקטגורית שחקנית המשנה, ללופיטה ניונגו יש חסרון אחד, והוא שהיא איננה ג'ניפר לורנס. אנשים מאוד אוהבים את ג'ניפר לורנס, והדיבור עליה כזוכה אפשרית השנה (מה שיהפוך אותה לשיאנית אוסקרים בגיל צעיר מאוד) עדיין חזק – אבל הזכיה הזאת של ניונגו מבהירה שג'ניפר לורנס לא תיקח את הפרס אוטומטית על עצם היותה ג'ניפר לורנס, ושיש פה עדיין תחרות.

"האנסמבל הטוב ביותר" הוא הדבר הכי דומה ש-SAG מציעים לפרס "הסרט הטוב ביותר". ואותו קיבל "חלום אמריקאי" – אחרי שביום חמישי האחרון התברר כמוביל גם מבחינת מספר המועמדויות לאוסקר והיוקרה שלהן. צירוף הדברים האלה מסמן את "חלום אמריקאי" בתור הסרט המוביל לזכיה באוסקר נכון לכרגע, כשהוא לוקח את ההובלה מ"כח משיכה" ו"12 שנים של עבדות". אבל יש פה כמה אבלים. בכל זאת, "האנסמבל הטוב ביותר" ו"הסרט הטוב ביותר" זה לא בדיוק אותו הדבר, ואפילו שחקנים מבינים את זה. המועמדים האחרים לפרס היו "12 שנים של עבדות", "אוגוסט: מחוז אוסייג'", "מועדון הלקוחות של דאלאס" ו"המשרת"; מבינהם, שניים ("אוגוסט" ו"המשרת") אפילו לא מועמדים לפרס הטוב ביותר באוסקר, ואחד – "דאלאס" לא נחשב למועמד מוביל. ומצד שני, "כח משיכה" – שנחשב לאחד משלושת המובילים באוסקר – לא היה מועמד כאן, פשוט משום ש"אנסמבל" היא מילה קצת גדולה על סרט שיש בו רק שני שחקנים. זכיה בפרס האנסמבל היא סימן טוב לקראת האוסקר, אבל היא לא הכרחית: בשנים האחרונות, "העזרה", "ממזרים חסרי כבוד" ו"מיס סאנשיין הקטנה" זכו בפרס הזה, אבל לא בפרס הסרט הטוב ביותר באוסקר.

עוד פרס שחולק בטקס ה-SAG – שלא קיים באוסקר, וחבל – הוא הפרס לצוות הפעלולנים הטוב ביותר, ובו זכה "השורד האחרון". ובנקודה הזאת אני יכול רק להסכים. ל"השורד האחרון" לא מגיעים פרסים בשום תחום – מלבד התחום הזה.

הבא בתור: הלילה יחולקו פרסי איגוד המפיקים, PGA. הסרט שיזכה כאן יזכה גם באוסקר. כנראה.