סנדמן, בכיכובו ובבימויו של ג'וזף גורדון לויט

רגע, מה?!?

ג'וזף גורדון לויט יביים סרט על פי הקומיקס "סנדמן" של ניל גיימן, ויגם יככב בו. [ Deadline ]

רגע רגע רגע מה?!

אני כל כך מבולבל. אני שונא את הרעיון הזה אבל רוצה לאהוב אותו. אני מאוד מחבב את ג'וזף גורדון לויט, אבל אני חושש שזה עשוי לעבור לי די בקרוב.

העניין הוא זה: הסנדמן הוא לא גיבור על. הוא לא עוד גירסה של גיבור עם מסכה שנלחם ברשע. "סנדמן" הוא דבר שונה לחלוטין: זה סיפורו של יישות שהוא התגלמות הרעיון של חלומות, סיפורים ובדיונות. הוא אחיה הקטן של מוות – שהיא דווקא חמודה לאללה – ושאר המשפחה שלו מוזרה עוד יותר. בסדרה מופיעים בין השאר – רשימה חלקית בטירוף – השטן, תור, לוקי, וויליאם שייקספיר, ג'ון קונסטנטין, אורפיאוס ובאטמן. לקרוא לסדרה הזאת "שאפתנית" זה עלבון.

ובנוסף, "סנדמן" הוא גם יצירת מופת. סדרת הקומיקס הארוכה הזאת (75 חוברות, שאוגדו ל-10 ספרים, לא כולל נספחים למיניהם) היא הדבר הכי טוב שניל גיימן עשה אי פעם – מאז הוא מנסה לשחזר אותה במידה משתנה של הצלחה. והיא דבר שאין שום סיבה, בעולם להפוך לסרט. "סנדמן" הוא אולי אחת מיצירות הקומיקס האייקוניות הגדולות של כל הזמנים משום שהוא מדגים שוב ושוב ושוב מה אפשר לעשות בקומיקס – ורק בקומיקס. זה סיפור ארוך מאוד ומוזר מאוד שחלק חשוב ממנו הוא העובדה שהוא מורכב מתמונות מודפסות על נייר עם בלוני טקסט.

מכיוון שכל קומיקס מצליח נמכר להוליווד בשלב כלשהו, נכתבו כבר כמה תסריטים על פי "סנדמן" – כושלים, שמעולם לא הופקו. אחד מהם תואר על ידי גיימן עצמו כ"התסריט הגרוע ביותר שקראתי אי פעם". הוא היה מרוצה מאוד מכך שאף אחד מעולם לא עשה סרט על פי "סנדמן", וגם אני הייתי מרוצה. כך זה צריך להיות.

והנה עכשיו: ג'וזף גורדון לויט.

בתור שחקן, אין לי שום התנגדות לגג"ל בתור מורפאוס (גיבורו של "סנדמן", הידוע גם כאיש החול, אדון החלומות ועוד בערך 97 שמות אחרים). תיארתי לעצמי אותו כמבוגר יותר, אבל מכיוון שמדובר פה בבן אלמוות ש"נולד" טיפה אחרי היווצרות היקום ולא נוהג להזדקן אם לא בא לו, זו לא בעיה. כבמאי? תראו, אני אהבתי את "דון ג'ון", אני חושב שגג"ל הראה כאן פוטנציאל אדיר, אבל בואו לא נגזים. בשביל לעשות עם "סנדמן" משהו שדומה לצדק צריך את טרי גיליאם, לפחות. עם כל האהדה שלי לגג"ל, אני לא הולך להמשיך לאהוב אותו אם הוא יהיה זה שייחרב את "סנדמן" – וזה כנראה, עד להודעה חדשה, מה שהולך לקרות.

אבל בקשר לגג"ל אפשר לשמור על אופטימיות זהירה. מי יודע, אולי הוא יתברר כגאון. אבל יש בהודעה הזאת בעיה עוד יותר גדולה: דייויד ס. גוייר. אני יודע שהוא הבנאדם היחיד שראשי האחים וורנר מכירים שקרא קומיקס כלשהו בחיים שלו ולכן הם לוקחים אותו לכתוב כל סרט קומיקס אי פעם, אבל רבאק, הוא לא טוב בזה. יש לו קרדיט לסיפור ב"האביר האפל", וזה יפה, כל הכבוד, אבל הוא גם כתב את התסריט ל"איש הפלדה", "בלייד טריניטי", "ג'אמפר", "התאום" (ציון בימד"ב: 4.6) "גוסט ריידר: רוח של נקמה" (4.3), ועוד המון זבל. הוא אמור להיות זה שיודע להעביר את הסנדמן למסך הגדול? עם כל הכבוד: לא. לא. לא לא לא לא לא.

ההפקה עוד לא התחילה, ועדיין אפשר לקוות שתקרה איזו תקלה, או שלא יימצא התקציב (הענק, מן הסתם) הנדרש, או שהאחים וורנר בדיוק יפשטו את הרגל, ושהסרט הזה לא יקרה.

אפשר גם לקוות שזה ייצא סרט טוב שיעשה צדק עם סדרת הקומיקס. אבל זה באמת קלוש.