סדרת השנה 2023: הגמר

היורשים, האחרונים או הסוסים? הצביעו והשפיעו.

כזה עוד לא היה, לפחות לא פה באתר, ואנחנו מודים שאנחנו קצת מתרגשים. אז בלי עוד דיחוי: תגידו, מה הייתה הסדרה הכי טובה של 2023?

סדרת השנה של עין הדג לשנת 2023:

מס' מצביעים: 605

Loading ... Loading ...

חוץ מזה, הסדרות הבאות זכו ליותר מעשרה קולות: "בארי", "קופה ראשית", "לוקי", "טד לאסו", "המוסד", "גברת מייזל המופלאה", "דור הוי" וסדרת הסרטים הקצרים של וס אנדרסון בנטפליקס.

קצת יותר מ-120 אנשים שלחו את הבחירות שלהם, וציינו 103 סדרות שונות, ומתוכן 31 קיבלו מעל חמישה קולות.

הדבר הראשון שאפשר ללמוד מהרשימה הוא שיש נתק מסוים בין מה שכתבנו עליו ומה שצפיתם בו: רק חמש סדרות זכו פה לביקורת במהלך השנה: שלוש למתגלגלת, אחת לביקורת (כי היא יצאה בבת אחת) ואחרונה לביקורת בדיעבד (מצטערים, סילו!).

מבחינת חלוקה לפלטפורמות, נטפליקס היא המנצחת עם שלוש סדרות ("סקוט פילגרים", "הסמוראית" ו"עצבים"), ואחריה עם שתי סדרות יש את אפל ("סילו" ו"סוסים איטיים"), HBO ("האחרונים מבינינו", "יורשים"), ואחרונים בודדים יש את כאן ("האחיין שלי בנץ"), הולו ("הדוב") ופיקוק ("פוקר פייס").

הרוב המוחלט של הסדרות נוצרו באמריקה, עם נציגות בודדת ישראלית (היידה בנץ) ובריטית (היידה סוסים).

יש לנו סדרה אחת בעונה הרביעית (והאחרונה), שלוש בעונתן השנייה (בנץ, סוסים איטיים, הדוב), וכל השאר בעונתן הראשונה (או מיני-סדרה).

רוב הסדרות כאן עלו במחצית השנייה של השנה, אך יש נציגות יפה לינואר עם "האחרונים מבינינו" ו"פוקר פייס".

מבחינת ייצוג שוויוני, יש חמש סדרות עם תפקיד נשי ראשי או קו-ראשי ("האחרונים", "פוקר", "הסמוראית", "עצבים" ו"סילו") – אם כי אם מתחשבים ביוצרות, המצב יותר עגום עם, אה, אחת (שהיא בעצם חצי).

בהסתכלות לעתיד, הדבר הבולט הוא שאף אחת מהסדרות האלה לא תחזור לסקר סדרת השנה 2024 (אלא אם מישהו שם יעבוד ממש קשה), הן בגלל השביתה והן בגלל שככה עובדת טלוויזיה, בגדול.

אתם מוזמנים להוציא סטטיסטיקות נוספות, ומי ייתן ויהיו לנו עוד הרבה סקרים להרבה סדרות. בהצלחה!