סרטי האנימציה הקצרים המועמדים לאוסקר 2012

"הספרים המעופפים המופלאים של מר מוריס לסמור" וסרטונים אחרים, כולל טיפה מהפיקסאר החדש

אמרתי פעם ואומר שוב: קטגוריות הסרטים הקצרים באוסקר, בעיקר סרטי האנימציה, הן המגניבות ביותר בטקס. כאן אפשר למצוא לא רק לא תעשייני קולנוע נפוחים ועשירים אלא יוצרים צעירים שמגיעים ישר לטקס הכי נחשב שיש ומתחרים בפיקסאר. לפעמים.

השנה, האמת, רשימת המועמדים – לפחות אלה מהם שזמינים לצפיה ברשת – לא מרשימה כמו בשנים קודמות. זו היתה שנה חלשה לאנימציה גם בפיצ'רים, אבל בטח אפשר היה לבחור, מבין אלפי הסרטונים הקצרים שנעשים בעולם, חמישיה טובה יותר. יש פה סרטונים שבכיף הייתי מחליף ב-"Beat" הישראלי, למשל.

"הספרים המעופפים המופלאים של מר מוריס לסמור" הוא, אם אני לא טועה, אפליקציית האייפד הראשונה אי פעם שקיבלה מועמדות לאוסקר. בעצם, לא ברור לי אם הסרט מבוסס על האפליקציה, או להיפך – האתר הרשמי נותן לשניהם משקל שווה. בכל מקרה, זה סרט באנימצית תלת-מימד מושקע (בלי ספק עומדת מאחוריו חברת הפקה עם כסף) וחמוד.

שני סרטים של ה-National Filmboard of Canada הגיעו לרשימת המועמדים השנה. למוסד הקנדי הזה יש היסטוריה ארוכה מאוד ומכובדת מאוד בתחום סרטי האנימציה הקצרים, ובכל זאת הבחירה בשני הסרטים האלה, איך להגיד, קצת תמוהה. נראה כאילו הבוחרים לקחו אוטומטית את סרטי ה-NFB, בהנחה שיהיו איכותיים, במקום לחפש קצת יותר רחוק אם יש במקרה סרטים טובים אחרים. "יום ראשון" הוא, לכל הפחות, נחמד; אבל את 13 הדקות של "חיי פרא" אני מודה שלא צלחתי. עניין של טעם.

"יום ראשון":

"חיי פרא":

"La Luna" הוא הסרטון הקצר של פיקסאר שיוקרן בצמוד ל"אמיצה" (אפרופו, ראיתם את הטריילר החדש ששוחרר היום, כן?). הוא עדיין לא זמין ברשת, כמובן, אבל פורסמו קטעים קטנים ממנו. זה הראשון:

הקטע השני מסגיר הרבה יותר על הסרט ובמה הוא עוסק בעצם, אבל גם מהווה ספוילר, אפשר לומר – ככל שאפשר לספיילר סרטון באורך של כמה דקות. אולי עדיף לחכות ולצפות בסרטון כולו כשהוא יגיע. הצפיה על אחריותכם.

המועמד האחרון הוא "טיול בוקר", וגם הוא לא זמין ברשת, ככל שאני יכול לראות. אבל יש טריילר קצרצר. ויש טוויסט בסוף.