קצרצרים: 17.12

ג'ון פאברו פורש, בלייק אדוארדס מת, הסמינר על "התחלה", הצנזורה של "כלבת", ועוד דברים שקרו השבוע, אבל בקיצור

24 שעות אחרי הפתיחה המחודשת הרשמית של עין הדג, היו בתיבת הפייסבוק של האתר 600 לייקים. לייקים זה לא הכל בחיים, אבל עדיין זה מאוד משמח ומפתיע לדעת שיש כל כך הרבה אנשים שחיכו שהאתר יחזור. אבל לא היה זמן לנוח על זרי הדפנה או על כל סוג אחר של צמח: זה היה שבוע ראשון מאוד עמוס, ועל כל פוסט שפורסם, היו שניים שרציתי לפרסם ולא הספקתי. הנה עוד כמה מהדברים שקרו השבוע.

הכתבה הזאת היא גם המקום לאוף-טופיקים שלכם – נושאים שלא קשורים לשום סרט או כתבה ספציפית שפורסמה כבר. קדימה להפגיז.


ג'ון פאברו לא יביים את "איירון מן 3", הוא הכריז בטוויטר שלו. במקום זה הוא הולך להשקיע את זמנו ב"Magic Kingdom", מגה-סרט של דיסני: זאת מין גירסה של "לילה מוטרף במוזיאון" שמתרחשת בדיסנילנד, וכוללת המון דמויות של דיסני מכל הזמנים. כמובן, מיד נפוצו שמועות על כך שפאברו הסתכסך עם מארוול או שלא משלמים לו מספיק, אבל הוא עצמו טוען שהוא ומארוול נפרדו כידידים, והוא פשוט מיצה את איירון מן והוא רוצה לעשות דברים אחרים.


זכרונו לברכה: הבמאי בלייק אדוארדס נפטר השבוע בגיל 88. במאי פורה אבל לא אחיד, הוא התפרסם בעיקר בזכות סדרת "הפנתר הוורוד" ו"ארוחת בוקר בטיפאני". מאוחר יותר הוא עשה בעיקר קומדיות סקס כמו "10" ו"ויקטור ויקטוריה".


עוד תוספת לרשימה הארוכה של הטריילרים שיצאו השבוע: "עץ החיים", הסרט החדש של טרנס מאליק, עם בראד פיט ושון פן.

מצד אחד, זה מרהיב. מצד שני, הטריילר הזה הוא אחד הדברים הכי יומרניים שראיתי בחיים. גם הסרט יהיה מנוקד בשוטים של טבע, מפלי מים, עצים רבי הוד וכדור הארץ מהחלל? גם בו כולם ידברו כל הזמן בלחישות דרמטיות?


החדשות הטובות הכי מעורפלות, או החדשות המעורפלות הכי טובות, של השבוע: ספייק ג'ונז וצ'רלי קאופמן, הבמאי והתסריטאי שמאחורי "להיות ג'ון מלקוביץ'" ו"אדפשטיישן", מחפשים בימים אלה מימון לסרט חדש. זהו – שום פרט אחר לא ידוע על הסרט בשלב זה. אבל זה סרט של ג'ונז וקאופמן. ווהו…!!!…?


אפשר לדעת שסרט הפך לתופעה אמיתית כשעושים עליו סמינרים שאינם קשורים לקולנוע. בעשור הקודם היה את כל העניין של הפילוסופיה של המטריקס, והשנה הסרט לדבר עליו הוא "אינספשן" (טוב, נו, שיהיה "התחלה"). ביום חמישי, 30.12, יתקיים יום עיון בין תחומי בעקבות "התחלה" בבית אריאלה בתל אביב, ובו הרצאות על "המוח האנושי כמציאות מדומה", "עולם ההכרה ועולם החלום – מה בינהם?" ועוד. יאיר רוה ינחה, הכרטיס 40 ש"ח, לסטודנטים לחברי האגודה למד"ב 30. הייתי מרגיש יותר טוב עם יום העיון הזה אם הוא לא היה כולל גם הרצאה של "חוקר קבלה וחסידות": הדיונים בעקבות המטריקס גלשו במהירות להחזרה בתשובה (אמנון יצחק מסביר א ת המטריקס!), והייתי שמח אם לשם שינוי אפשר היה להזכיר את המילים "תודעה" ו"מציאות" בלי להכניס באמצע קבלה.

בכל מקרה, אם אתם הולכים, תספרו לנו איך היה. לדף הפייסבוק של הארוע.


ג'ורג' קלוני מחליף את רוברט דאוני ג'וניור, לצד סנדרה בולוק שהחליפה את נטלי פורטמן שהחליפה את אנג'לינה ג'ולי, ב"Gravity" של אלפונסו קוארון. מתישהו בקרוב אני אמצא זמן לכתוב כתבה מלאה על "Gravity" ולהסביר למה יש לו פוטנציאל להיות הסרט הכי מגניב אי פעם.


"כלבת" קיבל מהצנזורה בארץ הגבלה לגילאי 16 ומעלה. אוקיי, בכל זאת סרט אימה עם הרבה אלימות – רק שזה לא מסתדר עם העובדה ש"פיראנה", שבדקה אחת שלו יש יותר איברים כרותים ואנשים נאכלים בחיים מב"כלבת" כולה – פלוס הרבה עירום וגישה לא חינוכית באופן כללי – קיבל הגבלה של 14 ומעלה בלבד. המפיקים של "כלבת" מוחים נמרצות, ובצדק.

אני לא יודע אם להגבלות של הצנזורה יש השפעה אמיתית כלשהי, או אם מישהו בכלל מנסה לאכוף אותן. ממילא אין שום דרך להוכיח אם נער שמגיע לקולנוע הוא בן 14 או 16. אבל כל עוד הצנזורה קיימת, היא צריכה לפעול בהגיון כלשהו. יכול להיות שיש אופן הסתכלות כלשהו שמצדיק את הדירוג הזה, אבל הצנזורה לא מסבירה מה הוא; נראה כאילו הדירוגים שלה שרירותיים לגמרי. הדירוג של ה-MPAA בארה"ב גם הוא מעצבן לעתים קרובות, אבל שם לפחות יש קריטריונים ברורים (אולי ברורים מדי) לגבי מה אפשר ומה אי אפשר להראות ולהגיד בסרט בכל אחד מהדירוגים השונים. אז אם הצנזורה רוצה שיקחו אותה ברצינות, שתקום, תקים לעצמה אתר אינטרנט נורמלי, ותסביר מה הקריטריונים לפיהם היא שופטת סרטים. אחרת היא תישאר אותו גוף ארכאי ולא רלוונטי. כמו רשות השידור.