קצרצרים, 16.2.2011: מדהים

סינמה סיטי בירושלים, ספיידרמן הוא מדהים, התלת-מימד מתרסק, לאונרדו דיקפריו בתפקיד כולם ועוד דברים, אבל בקצרה

כנראה שאני חייב הסברים, רק שאין לי. בימים האחרונים האתר היה זמין, ככה, לפעמים. הסיבה לכך היא בעיות בשרת שלנו, שהוא אמריקאי ומנומס אבל לפעמים קצת אהבל. אני מאוד מקווה שהבעיות האלה הסתיימו. כמה דברים שתוכננו לימים האחרונים נדחו, ורשימת הידיעות שלא זכתה להתייחסות היא ארוכה מהרגיל. אז קדימה, קצת השלמת פערים.


אז עומדים להיות שלושה קומפלקסים ענקיים בחיפה, ושניים בראשל"צ. שאר הארץ נשארה מקופחת, בעיקר הירושלמים – כי בכל עיר הקודש אין אפילו קולנוע מסחרי סביר אחד. אז בקרוב כנראה יהיה: סינמה סיטי עומדת להקים מתחם על חניון הלאום. זה בעצם היה ידוע כבר שנה, אבל עכשיו קיבל אישור רשמי של העיריה.

אין ספק שקולנוע חדש ומודרני ישפר בהרבה את מצב הקולנוע בירושלים, זה הרבה יותר טוב מכלום, אם כי עדיין יש הרבה לאן לשאוף. המתחם אמור לכלול 15 אולמות, מתוכם חמישה אולמות VIP – כלומר, כנראה רק עשרה אולמות קולנוע "רגילים". בסטנדרטים של המגה-פלקסים החדשים זה מספר די זעיר. בראשל"צ אמורים להיות, אחרי בניית יס פלאנט החדש, 50 אולמות.

הבעיה השניה היא כמובן שהקומפלקס לא יפעל בשבת. יש לי הרבה מה להגיד על זה, אבל זה יהיה אוף-טופיק. ציטוט של ניר ברקת מדה מארקר: "העירייה משקיעה משאבים רבים בהפיכת העיר לבירת תרבות ובילוי כדי שתהיה אטרקטיבית ומושכת לצעירים". אהא. אטרקטיבית לצעירים. בזכות קולנוע שסגור בשבת. כ-ן. בהצלחה עם זה.


מיני-דו"חקו מהיר: הדבר הבולט ביותר שקרה בשבוע שעבר הוא הכשלון המוחלט של "סאנקטום". הסרט הכניס רק 9.4 מיליון דולר בסוף השבוע הראשון שלו. אני חושב שצריך לקחת ברצינות מוחלטת את התאוריה שבימינו לתלת-מימד יש השפעה שלילית על מספר הצופים.

השבוע, לעומת זאת, היה מוצלח בהחלט לעונה בקופות: "לזרום עם זה" ניצח בהפרש קטן את סרט ההופעה של ג'סטין ביבר, 30.5 מיליון דולר לעומת 29.5 מיליון; ומעט מתחתם, עם 25 מיליון, סרט האנימציה "נומיאו וג'ולייט". "הנשר", סרט הרפתקאות על ליגיונרים רומיים, כשל עם 8.7 מיליון דולר – ובכל זאת מיועד עדיין להפצה בארץ, אם כי זה עשוי להיות מצב זמני.


שני עדכוני שמות: לסרט שעד עכשיו קראו לו "הריבוט של ספיידרמן" קוראים עכשיו "The Amazing Spider-Man" ( "ספיידרמן המדהים", בתרגום ישיר). אני לא טוען שיש לי חוש נבואי או משהו, אבל ניחשתי שזה יקרה, וזאת הסיבה שהכתובת של דף הסרט שלו היא מה שהיא. באמריקאית, לשם הזה יש הגיון – "ספיידרמן המדהים" הוא השם הרשמי של חוברת הקומיקס שבה ספיידרמן מופיע מאז 1963. בעברית זה נשמע קצת מטופש. ויש גם תמונה רשמית חדשה מהסרט.

לסרט שעד עכשיו קראו לו "שרלוק הולמס 2", שייצא לקראת סוף השנה, קוראים עכשיו "Sherlock Holmes: A Game of Shadows".


מריון קוטיאר קיבלה תפקיד ב"עליית האביר האפל". לא ידוע איזה תפקיד. כמובן, קוטיאר כיכבה ב"התחלה", לצד טום הארדי וג'וזף גורדון לויט, שישתתפו גם הם בבאטמן הבא. [THR]


אבל אתם יודעים איזה שחקן מ"התחלה" לא ישתתף ב"עליית האביר האפל" (כנראה)? לאונרדו דיקפריו. אבל אם כריסטופר נולאן רוצה בכל זאת לחזור לסיבוב נוסף עם כל הצוות של "התחלה", הוא יכול לתת לדיקפריו תפקיד שהוא כבר מנוסה בו – הווארד יוז. הסרט הבא של נולאן אחרי הבאטמן עשוי להיות סרט ביוגרפי על המיליארדר, התעשיין, חלוץ התעופה והפסיכי עם התעודות הווארד יוז, אותו אחד שדיקפריו גילם ב"הטייס" של מרטין סקורסזה. "הטייס" הסתיים באמצע חייו של יוז, בעוד התסריט של נולאן מתמקד בשנים המאוחרות יותר של חייו, שאת רובן בילה סגור לבד בחדר. יכול להיות מאוד מעניין אם דיקפריו באמת יקבל את התפקיד – זה יהפוך את הסרט החדש להמשך לא רשמי של "הטייס". [Vulture]


ובינתיים דיקפריו משחק אישיות היסטורית קיצונית אחרת – ג'יי. אדגר הובר, ראש ה-FBI במשך 50 שנה, שלכל אורכן היה עמוק בארון. בסרט של קלינט איסטווד משתתפים גם ג'ודי דנץ', נעמי וואטס, וארמי האמר. ומכיוון שאיסטווד עובד מאוד מהר, הסרט עשוי לצאת עוד השנה. קחו אותו בחשבון בהימורים על האוסקר של השנה הבאה.


ג'ון פאברו, הבמאי של שני סרטי "איירון מן" הראשונים, לא מעוניין לחזור לסרט השלישי (או יותר נכון, הרביעי, כי באמצע יש גם "אוונג'רס"). זה כבר ידוע. מי שעשוי להחליף אותו הוא שיין בלאק, שכתב וביים את "קיס קיס בנג בנג" – עוד סרט עם רוברט דאוני ג'וניור שנון. נשמע אחלה. [ THR ]