קצרצרים: מכסחי הג'ונגל

יש שני ספרי ג'ונגל, יש רעיון שעשוי להציל את "מכסחי השדים 3", יש גירסה חדשה ל"בת הים הקטנה" ויש ילדים זיגזג. אבל בקיצור

לפני שנה בערך חשבתי שהטרנד של הפיכת סיפורי אגדות לסרטים חדשים עתירי תקציב עבר. הא הא הא הא הא הא! הא הא הא הא! הא הא הא הא! אוי, כמה שאני אידיוט. אז בואו נראה, "מליפיסנט" הוא גירסה מחודשת-סוג-של ל"היפהפיה הנרדמת", "סינדרלה" בבימויו של קנת בראנה (עם קייט בלאנשט) ייצא בשנה הבאה, קצת אחר כך גם "פיטר פן" של ג'ו רייט (שממש בימים אלה פורסם הליהוק לתפקיד הראשי בו: מישהו שבחיים לא שמעתם עליו, אבל בהחלט בעל פני ילד) ויש גם את סרט ההמשך של "אליס בארץ הפלאות" בדרך, הו שמחה גדולה. אבל זה לא נגמר כאן. הו לא.

"ספר הג'ונגל" הוא אחד מהסיפורים האלה שאנשים מכירים היום בעיקר בזכות הסרט של דיסני, למרות שה"מותג" היה קיים הרבה לפניהם, ולדיסני אין שום זכות עליו. הספר של רודיארד קיפלינג (שלסרט האנימציה של דיסני יש קשר מינימלי אליו) עובד לקולנוע כמה פעמים, ועכשיו בא עוד אחד. או שניים. דיסני מפתחים גירסה חדשה של "ספר הג'ונגל", כמובן, בשילוב אווטארי של צילום ואפקטים ממוחשבים. ג'ון פאברו (לטובתו: "איירון מן". לחובתו: "הפלישה למערב") מביים, והחודש הם הכריזו שאידריס "Today we are canceling the apocalypse!" אלבה קיבל את תפקיד שיר חאן.

והיום, וורנר הכריזו שאנדי סרקיס יהיה זה שיביים את הגירסה המחודשת שלהם של "ספר הג'ונגל", כשהוא מחליף את אלחנדרו גונזלס אינאריטו ("בבל") שפרש. [THR]. לא דווח אם סרקיס אמור גם להשתתף בסרט, אבל זה אנדי סרקיס, הוא הרי לא יכול לראות חליפת לכידת תנועה בלי לקפוץ לתוכה ולגלם איזה שימפנזה או תוכי או אוכל נמלים. ולא, זה לא אותו סרט שעליו דיסני מדברים, אלא "ספר הג'ונגל" אחר לגמרי. נראה שיש לנו מלחמת שלגיות חדשה! אני כל כך מצפה לראות שני סרטים בינוניים שהופקו בחיפזון כדי לספק את האגו של בכיר-אולפן כלשהו!

(וחוץ מזה – זה אומר כנראה שהשאיפות של סרקיס לביים גירסה חדשה ל"חוות החיות" לא ימומשו בעתיד הקרוב).


וממש באותו עניין: גם ל"בת הים הקטנה" תהיה גירסה מצולמת חדשה, בבימויה של סופיה קופולה. [Deadline] סופיה קופולה קשורה ל"בת הים הקטנה" כמו שאלחנדרו גונזלס אינאריטו קשור ל"ספר הג'ונגל", כלומר לגמרי לא. אלה במאים שתחום הפעילות שלהם הוא הארט-האוס-אוסקר, שפתאום קופצים על איזה בלוקבאסטר עתיר תקציב, כי למה לא? הם כנראה יכולים לעשות את זה מתוך שינה, על האפקטים בטח יפקידו איזה במאי-משנה מיומן, ומגיע להם לקחת מדי פעם הפסקה עם פרוייקט מסחרי בשביל הכיף או בשביל הכסף. מהצד השני של המשוואה, האולפן מקבל סרט מסחרי עם היוקרה של במאי עם הילה של איכות ומועמדויות לאוסקר מאחוריו. בכל זאת, קשה שלא לתהות אם הבמאית של "בלינג רינג" היא באמת הבחירה הנכונה לעשות סרט לכל המשפחה (או, בעצם, כל סרט אחר).

בטח גם ההכרזה הזאת מעצבנת את דיסני. הם אמנם מעולם לא הכריזו על כוונה ליצור גירסה חדשה משלהם ל"בת הים הקטנה", אבל בלי ספק היתה להם כוונה לעשות את זה בשלב כלשהו. והסיפורים שידועים בעיקר בזכות היותם סרטי אנימציה של דיסני הולכים ואוזלים. צריך להזדרז ולהכריז על דיבס על מה שנשאר. מהר, מישהו כבר עושה גירסה הוליוודית חדשה של "אלאדין"?


"מכסחי השדים 3" היה דבר ששמחתי מאוד לא לדווח עליו במשך שנים. זה אחד מהפרויקטים התיאורטיים האלה שכל הזמן עפות עליו שמועות, ציפורים קטנות ואו-דון-פיאנו-אים; כל הזמן מדברים על תסריטים חדשים, וביל מוריי לא רוצה, אבל כן רוצה, ואולי יצלמו את זה בסוף השנה אבל אולי לא, ובסופו של דבר שום דבר לא קורה, וכל כך טוב שכך. נבצר מבינתי למה שמישהו ירצה "מכסחי השדים 3". למה, הניסיונות הקודמים להחיות סדרות קלאסיות מהאייטיז היו כל כך מוצלחים? המילים "גולגולת הבדולח" לא אומרות לכם כלום?

בשבועות האחרונים הגיעו כמה מכות שנראה כאילו חתמו לחלוטין את הרעיון הטפשי של "מכסחי השדים 3": הארולד ראמיס, אחד מהמכסחים המקוריים, נפטר; בעקבות זאת, איוון רייטמן, הבמאי של סרטי "מכסחי השדים" הראשונים ומי שהיה אמור לביים את הסרט החדש אם הוא יקרה אי פעם, הכריז שהוא יורד מהנושא. אז זהו, די, נגמר, אפשר לרדת מהשטות הזאת לנצח, כן?

אבל אז באה ניקי פינק ובטוויט אחד הזניקה את המניות של "מכסחי השדים 3" מחדש, בעזרת ארבע מילים: פיל לורד וכריס מילר. אלה, על פי פינק, הבמאים המיועדים של הסרט. וזה מבריק. לורד ומילר היו אלה שלקחו את "רחוב ג'אמפ 21", על הנייר הסרט המיותר בהיסטוריה, והפכו אותו לאחת הקומדיות המוצלחות של השנים האחרונות. הם אלה שלקחו "לגו", שנשמע כמו פרסומת באורך שעתיים, והפכו אותו לסרט מצליח נורא שמקבל ביקורות משבחות. לקחת רעיונות לסרטים שנשמעים מיותרים בתכלית ולהפוך אותם לסרטים מגניבים – זה מה שפיל לורד וכריס מילר עושים. יש להם חוש הומור וקצב שיכולים לשבת נהדר על "מכסחי השדים", והם, אם להודות על האמת, במאים טובים הרבה יותר טובים משאיוון רייטמן היה בשני העשורים האחרונים לפחות. אם הם באמת יביימו את "מכסחי השדים 3", אז אני – לראשונה בתולדות הסרט התיאורטי הזה – מצפה לו. ולמי שחשב על הרעיון מגיע בונוס. אולי צריך לתת להם לביים גם את "אליס בארץ הפלאות 2".


האם אפשר לשבור עוד שיאים בתחום התרגומים המטופשים לעברית? חשבתי שכבר ראינו כל עיוות אפשרי, אבל מתברר שתמיד אפשר לחדש בתחום.

"יש ילדים זיגזג" הוא, כידוע, ספר שנכתב בעברית על ידי דוד גרוסמן. הספר תורגם לאנגלית ולמספר שפות אחרות; ובאנגלית שמו הוא "The ZigZag Kid". הספר אפילו עובד לסרט, הולנדי דווקא, בשנת 2012. שם הסרט הוא "Nono, het Zigzag Kind" ("נונו, ילד הזיגזג"). באיחור של שנתיים, הסרט הזה מגיע לאקרנים בארץ. נחשו איך קוראים לסרט בעברית – לסרט, אולי צריך להזכיר שוב, שמבוסס על ספר עברי של סופר עברי שיש לו שם עברי? הייתי אומר שבחיים לא תנחשו, רק שאתם מכירים כבר את המפיצים הישראליים ולכן בטח כבר ניחשתם.

השם העברי של הסרט הוא "זיג זאג קיד".

ככה, באיות הזה, כולל הרווחים ואותיות אהו"י. יש הוכחות. יש אפילו פוסטר. קחו כמה דקות לעכל את זה ולמצוא איזה קיר לדפוק עליו את הראש.

zigzag

[עדכון: למרות הכל, יש ילדים זיגזג]


אוי לא, עוד סרט המבוסס על משחק מחשב. דאג לימן יביים סרט על פי "ספלינטר סל" עם טום הארדי.
רגע, בעצם זה נשמע בסדר גמור. צריך רק להתעלם מהעובדה שיש משחק מחשב כלשהו שקשור לזה. [THR]