קצרצרים, אפריל 2014: לשם ובחזרה

ההוביט מחליף שם, אפס ביחסי אנוש מקבל צל"ש, סטיבן ספילברג ענק ואנחנו לא יודעים כלום על מלחמת הכוכבים

כמה דברים שאולי כבר שמעתם עליהם.


יש עוד סרט "ההוביט" שצפוי להגיע השנה. העסק הזה עוד לא נגמר. פיטר ג'קסון ניגש למרפסת הפייסבוק שלו השבוע כדי להכריז משהו חשוב בנוגע לסרט הזה, אז הנחתי, כמובן מאליו, שהוא עומד להכריז על פיצול הסרט האחרון לשלושה סרטים נוספים, כי הספר עוד לא נמרח מספיק. מתברר שלא: במפתיע, ג'קסון רק החליף את השם של הסרט. ההוביט השלישי כבר לא נקרא "ההוביט: לשם ובחזרה" אלא "ההוביט: קרב חמשת הצבאות". ההסבר של ג'קסון לשינוי היה הגיוני בהחלט: "לשם ובחזרה" הוא שמו של מסעו המלא של בילבו, והוא לא באמת מתאים לסרט השלישי, כיוון שבילבו כבר הגיע "לשם" בסרט הקודם. ובכל זאת, ייתכן מאוד שסיבה נוספת לשינוי היא הצורך להבטיח לצופים (המתמעטים) של הסדרה שתהיה סיבה טובה לראות את הסרט. יש אקשן, יש קרב, והוא גדול. יהיו צבאות. כמו בימים הטובים של "שר הטבעות", עם כל האורקים והבליסטראות והיריות, ולא כמו בסרטים החדשים שרק עוקבים אחרי כמה גמדים ואיזה דרקון קטנצ'יק.


הצילומים של "מלחמת הכוכבים, פרק 7: אנחנו יודעים אבל לא נגלה לכם" מתחילים ממש בקרוב. למעשה, צילומים מסוימים כבר נערכו, במרוקו המחופשת לטאטואין. אבל הצילומים העיקריים מתחילים במהלך מאי, וככל הנראה זה גם יהיה המועד שבו סוף סוף יספרו לנו משהו על הסרט הזה. ג'יי. ג'יי. אברמס בקטע של סודות, ובכל זאת זה מפתיע שהסרט – המיועד להיות האירוע הגדול ביותר מאז "ג'וזי והפוסיקאטס" – הגיע לשלב שאליו הגיע בלי שיהיה לנו מושג אפילו מי השחקנים בו. אנחנו יודעים שהאריסון פורד, מארק האמיל, קארי פישר ו-R2D2 ישתתפו, אבל כמעט כל השאר – שמועות לכל היותר. אמרו שלופיטה ניונגו, זוכת האוסקר הטריה על "12 שנים של עבדות", תשתתף, אבל זה כנראה לא נכון (במקום זה היא משתתפת ב"ספר הג'ונגל" של ג'ון פאברו). דיווחים אחרים אמרו שבסרט תשתתף מייזי ריצ'רדון סלרס, וזה אולי נכון, רק שקשה לגבש דעה מוצקה על הליהוק הזה כיוון שאף אחד לא יודע מי זאת. היא עדיין לא השתתפה באף סרט. ובכל מקרה השמועות לא מספרות האם היא לוהקה בתפקיד הראשי (וזה, בכל זאת, משמעותי – אישה שחורה בתפקיד ראשי בבלוקבאסטר מובטח זה לא דבר שקורה הרבה, או בכלל) או בתפקיד שולית ג'דאי מס' 45 שנרצחת בתוך חמש שניות.

אבל הסרט אכן בדרך, רק בשושו, ובקרוב כנראה נדע עליו יותר. על פי השמועות, דיסני נמצאים בבעיה גדולה יותר לגבי סרט "מלחמת הכוכבים" האחר: סרט בובה פט. דיסני הצהירו שהכוונה שלהם היא להוציא סרט "מלחמת הכוכבים" חדש מדי שנה: פעם בשנתיים בערך – פרק חדש בסדרה הממוספרת, ובין לבין – סרטי ספין-אוף. הראשון שבהם היה אמור להיות סרט על צייד הראשים בובה פט. עכשיו נראה קלוש. נראה שבדיסני גילו באיחור את מה שהיה ברור מראש – שמאוד קשה להפוך דמות מסתורית עם קסדה לגיבור של סרט שלם, ואולי זה היה רעיון מטופש למדי מלכתחילה. "פרק 7" אמנם יצליח כנראה, בקושי, לשמור על תאריך היעד של 2015, אבל הסיכוי של הסרט הבא – בובה או לא בובה – להגיע ב-2016 נראה די קלוש.


כמה רגעים אחרי שהטריילר ל"אפס ביחסי אנוש" הגיע לרשת והפך מיד לטריילר הישראלי המדובר ביותר מאז "מי מפחד מהזאב הרע", הסרט הוקרן בפסטיבל טרייבקה בניו יורק. ואתמול מתברר שהוא גם זכה בו. ולא באיזו מסגרת צדדית, אגס הכסף או פרס תנחומי חבר השופטים, אלא הפרס הגדול, הסרט העלילתי הטוב בפסטיבל. [ וארייטי ] בנוסף הוא קיבל גם את פרס נורה אפרון, המוענק לבמאיות "בעלות קול ייחודי". וזה אפילו לא סרט על הסכסוך. מגניב.


סטיבן ספילברג יעשה סרט בשלב כלשהו. בינתיים הוא ממשיך במשחק "הנה הסרט הבא שאני אביים/בעצם לא". ועכשיו, הסרט הבא (או אחרי הבא, או משהו) של ספילברג עומד להיות עיבוד של "העי"ג" של רואלד דאל. [THR] עי"ג הוא ענק ידידותי גדול; במקור הוא Big Friendly Giant, אבל ראשי התיבות BFG הפכו ידועות יותר כ-Big Fucking Gun, לפחות בקרב גיימרים, וזה בכלל נשמע כמו סרט של מייקל ביי.

אם זה נכון, זה יהיה סרט הילדים הראשון של ספילברג מאז "הוק", ואלה חדשות טובות. תמימות ילדותית היא אחד הדברים שספילברג עושה טוב, ובין מינכן ולינקולן וטוראי ראיין, לא היה לו הרבה ממנה לאחרונה. אבל יכול להיות שספילברג יביים לפני כן סרט על המלחמה הקרה עם טום הנקס, או אולי יחזור ל"רובופוקליפסה" או מי יודע מה.