קצרצרים, יוני 2014: מלחמת הנמלים

כמה דברים מעודדים על "מלחמת הכוכבים", החיפוש אחר במאי לאנט-מן, דחייתה של ג'ופיטר, שובה של ג'ניפר לורנס והיפה והחיה

אתם לא צריכים אותי כדי לספר לכם מה קורה בקולנוע: יש באתר מגיבים שדואגים לעדכן בתגובות בכל פעם שבה מתרחש משהו מעניין – הרבה יותר מהר מכפי שאני יכול. אז אם אתם עוקבים אחרי התגובות באתר – או שאתם פשוט מתעדכנים דרך בלוגים ואתרים בחו"ל – כנראה שאין לי מה לחדש לכם. אבל למען אלה שלא סורקים את כל התגובות, וסתם כדי לעשות את זה מסודר – כמה מההתפתחויות המעניינות של השבוע האחרון בתחומי מלחמת הכוכבים, מלחמת הבמאים, נמלים ועוד.


אדגר רייט עזב את אנט-מן. זה היה מבאס מאוד. ואז התחילה סאגה שלמה של חיפוש קדחתני אחרי מחליף. השבוע האחרון באתרי חדשות הקולנוע היה מלא באנט-מנים: במאי אחרי במאי הורכז כבחירה ההולכת ומתגבשת, ואז פרש, ואז הגיע זה שאחריו. אדם מק'קיי ("Anchorman" וסרטים מצחיקים אחרים) היה "הבמאי של אנט-מן" לכמה רגעים, ואחריו רוסן מרשל תרבר ("אנחנו המילרים") וניקולס סטולר ("שכנים"). כולם סירבו או פרשו או פשוט לא היו בסביבה כשהפריחו את השמועה הזאת לגביהם. בסופו של דבר – או לכל הפחות, סופו של דבר נכון לרגע זה – הבמאי יהיה פייטון ריד ("מעודדות צמודות"). לא צריך כישורי בלשות חדים במיוחד כדי לראות מה משותף לכל השמות האלה: כולם במאים של קומדיות. "אנט-מן", אם כך, צפוי להיות קומדיה, יותר מכל סרט מארוול אחר עד היום.

פייטון ריד הוא במאי חביב מאוד, אבל הוא לא אדגר רייט. ובכך שהוא (או כל במאי אחר שאינו אדגר רייט) לקח על עצמו את הסרט הזה, הוא נכנס למצב שאין ממנו מוצא: אם הסרט יהיה טוב, כולם יתנו את הקרדיט לאדגר רייט; אם הוא יהיה גרוע, כולם יאשימו את הבמאי החדש על כך שהרס את מה שאדגר רייט בנה.


מלחמת הכוכבים. הרבה מלחמת הכוכבים. אני חושש שמעכשיו ועד… בערך הנצח, אפשר יהיה למלא את מדורי חדשות הקולנוע בחדשות על "מלחמת הכוכבים" בלבד. עם הסרט של ג'יי. ג'יי. אברמס, סרטי הספין-אוף, והניתוח האובססיבי של כל פיסת ליהוק וצילום מודלף מהסט – אני חושש שזו לא תהיה תקופה טובה להיות אחד כזה שחושב שמלחמת הכוכבים זה, כאילו, סבבה, אבל לא מבין מה הקטע הגדול סביב זה.

אז קודם כל, לרשימת השחקנים של "מלחמת הכוכבים, פרק 7" נוספו שתיים: לופיטה ניונגו ("12 שנים של עבדות") וגוונדולין כריסטי (בריאן מטארת' ב"משחקי הכס"). אחלה. כמו בהכרזה הראשונית על רשימת השחקנים, אנחנו לא יודעים מה יהיו התפקידים שאליהם הן לוהקו – או אפילו האם העובדה שההודעה על הליהוקים האלה הגיעה מאוחר אומרת שמדובר בתפקידים קטנים, או שסתם הן עדיין לא חתמו על הקו המקווקוו השלישי מלמטה בזמן ההכרזה המקורית. איך שלא יהיה, אלה חדשות כיפיות. התלונה העיקרית על הרשימה המקורית של השחקנים היתה על החוסר בשחקניות – והתוספת של שתי שחקניות מכובדות בוודאי עוזרת לתקן את הרושם הזה. על פי מה שידוע לנו כרגע, מי שלא יהיה או תהיה הלוק-סקייווקר של סרטי מלחמת הכוכבים החדשים לא יהיה זכר-לבן-בגובה-בינוני, וזה בלי ספק חידוש מרענן.

חוץ מזה, איזה כיף להיות לופיטה ניונגו?! לקרוא לנסיקה שלה "מטאורית" זה עלבון למטאורים:לפני תשעה חודשים אף אחד לא היה מזהה את השם שלה. עכשיו היא שחקנית זוכת אוסקר ומככבת באחת מסדרות שוברי הקופות הגדולות של כל הזמנים. אפילו ג'ניפר לורנס לא עשתה את זה כל כך מהר.


עוד מלחמת הכוכבים: סרט הספין-אוף הראשון, שייצא ב-2016 אם לא יהיו תקלות, נשמע רע – בין השאר, אבל לא רק, משום שגארת' אדוארדס ("גודזילה") מביים אותו. סרט הספין-אוף השני, זה שייצא ב-2018, נשמע טוב הרבה יותר – למרות ובגלל שידוע עליו עכשיו פרט אחד בלבד: הבמאי שלו הוא ג'וש טרנק. פששש. טרנק הוא כמעט המקבילה הבמאית ללופיטה ניונגו: הוא עשה עד היום סרט אחד בדיוק – "כרוניקה בזמן אמת" ובימים אלה הוא עובד על "ארבעת המופלאים" המחודש. ומשם – ישר למלחמת הכוכבים. מוקדם להוציא את השמפניה: אני מאוד אוהב את "כרוניקה" (סרט השנה שלי לשנת 2012), ובכל זאת הוא רק סרט אחד, וסרט בעל סגנון ספציפי מאוד, שאין לו שום רלוונטיות ל"מלחמת הכוכבים" (הם לא הולכים לעשות מלחמת הכוכבים בפאונד-פוטג', נכון?). הצילומים של "ארבעת המופלאים" התחילו רק השבוע. איש אינו יודע עדיין אם טרנק הוא לא הצלחה של להיט אחד, סטייל ריצ'רד קלי. אני מחזיק לו אצבעות.

אגב: זה היה הסרטון הויראלי שזיכה את ג'וש טרנק בזכות לעשות את "כרוניקה". אפשר לנחש שהבחירה בו לביום סרט "מלחמת הכוכבים" משמחת אותו.


"עלייתה של ג'ופיטר" של הוושאבסקיז, אחד הסרטים המסקרנים של הקיץ הזה, הוא עכשיו אחד הסרטים המסקרנים של פברואר 2015. וזה גם הופך אותו לפחות מסקרן. כשסרט עובר מיולי, החם בחודשים, אל פברואר – זה אומר שיש בעיה. וכשסרט נדחה סמוך כל כך למועד יציאתו, ואחרי שכבר הושקעו הרבה מיליונים במסע הפירסום שלו, המשמעות היא: מצב חירום. לא משנה מה היו הציפיות שלכם מ"עלייתה של ג'ופיטר", תרגישו חופשיים להנמיך אותן מאוד. אם ציפיתם ל"מטריקס" חדש – אני מתנצל.


"ג'וי", הסרט הבא של דייויד או. ראסל, ייצא ב-25 בדצמבר 2015, בכיכובה של ג'ניפר לורנס. הוא עוסק בחייה של ג'וי מנגנו, שהמציאה מגב רצפה מהפכני, וזה היה נשמע משעמם עד פלצות אלמלא זה היה סרט של דייויד או. ראסל וג'ניפר לורנס. מכיוון שזה כן סרט שלהם, הוא יהיה מועמד לשלושה אוסקרים לפחות, בינהם אחד ללורנס בתפקיד הרשמי. הוא יזכה לשבחים רבים, אם כי לא יקבל את תואר סרט השנה. הוא ייצא בארץ בסוף השבוע האחרון של השנה, ולכן לא ייכנס לסיכום של 2015, אלא, כרגיל לסרטים של ראסל, ייכלל בסיכום של 2016, מה שיבלבל את כולם. [LAtimes]


כשדיסני עולים על שיטה, הם לא מרפים. השיטה הנוכחית: מיחזור אגדות. אחרי שניסו כמה זויות מעניינות – "אליס" שהיה למעשה המשך, "מליפיסנט" שהפך את הטובים לרעים ולהיפך – נראה שעכשיו הם פשוט לוקחים סרטי אנימציה קלאסיים של עצמם ומצלמים אותם מחדש, בלי טוויסט או היפוך. "סינדרלה" בבימוי קנת בראנה יגיע בשנה הבאה, ועכשיו גם ידוע מהו הסרט הבא בתור: "היפה והחיה", בבימויו של ביל קונדון.

זה נשמע מיותר אפילו יותר מהרגיל, משום שכבר עשו את זה. ואני לא מתכוון שעשו כבר את "היפה והחיה" בקולנוע – יש המון עיבודים קולנועיים של הסיפור הזה – אלא שכבר עשו סרט שנראה בדיוק כמו רימייק של "היפה והחיה" בגירסת דיסני: זה סרט צרפתי שביים כריסטופר גאנס, הוא יצא בצרפת בפברואר השנה, והוא יפה מאוד ויזואלית, אבל מאוד עמוס – בדיוק כפי שסרטי האגדות המחודשות של דיסני נוטים להיות. אי אפשר פשוט לדובב אותו לאנגלית ולהפיץ מחדש? הנה, תראו:

ובעניין ביל קונדון, אני מניח שדיסני בחרו בו לתפקיד על תקן הבמאי ה"איכותי", סטייל קנת בראנה. איכותי, הא. קונדון אולי היה רוצה שנזכור לו את "אלים ומפלצות" אבל מה לעשות שאני זוכר לו את "דמדומים: שחר מפציע", חלק 1 ו-2. מצטער, יש זפת שאי אפשר להסיר כל כך בקלות.