קצרצרים, פברואר 2015: מצב למהפך

עלייתו של איש הציפור, נפילתו של הילד בירח, החדש של סידר וסטיב ג'ובס, משחקי הרעב ועוד, בקיצור

יש סיכוי אמיתי למהפך. במשך כל עונת האוסקר הנוכחית, המוביל היה "התבגרות". הסרט הזה היה בראש רשימת המהמרים באוקטובר, ומאז פשוט לא יצא שום דבר חזק מספיק כדי להזיז אותו משם. "צלף אמריקאי" מצליח במידה מטורפת אבל הוא עממי מדי, "בירדמן" אליטיסטי מדי, "משחק החיקוי" נוסחתי מדי. האפשרויות נראו פתוחות למגי השנה, אף אחד מהסרטים לא נראה כמו זוכה ודאי ידוע מראש, אבל כששאלו את החזאים – כולם אמרו שזה הולך להיות, כנראה, "התבגרות".

אבל עכשיו זה השתנה. החזאים המדויקים ביותר בנוגע לאוסקרים הם לא פרסי גלובוס הזהב או איגודי המבקרים, אלא פרסי הגילדות המקצועיות בהוליווד – איגוד הבמאים, השחקנים וכו'. בסוף ינואר, איגוד המפיקים (PGA) חילק את פרסיו, והזוכה בפרס הסרט הטוב ביותר היה "בירדמן". מעט לאחר מכן, איגוד השחקנים (SAG) נתן את פרס האנסמבל הטוב ביותר – הדבר הכי קרוב שיש להם ל"הסרט הטוב ביותר" – ל"בירדמן". ואתמול, או היום לפנות בוקר לפי שעוננו, נערך טקס פרסי איגוד הבמאים (DGA), והזוכה הוא: אלחנדרו גונזלס אינאריטו, על "בירדמן". ניתן להבחין פה בדפוס חוזר כלשהו.

אז, "בירדמן" הוא עכשיו המועמד המוביל לאוסקר. ובכל זאת, זה עדיין לא נראה כמו נוק-אאוט. יהיה קצת מתח באוסקרים, אם כי לצערי לא נראה ש"וויפלאש" עומד לנצח.


וזה בערך הזמן להתחיל להמר על האוסקר של השנה הבאה. הנה סרט אחד שכנראה יתחרה: הסרט על סטיב ג'ובס, שכרגע נקרא "סטיב ג'ובס". תזכורת – זה הסרט שארון סורקין כתב ושדייויד פינצ'ר היה אמור לביים, אבל בסוף הוא לא. בסופו של דבר, דני בויל מביים, מייקל פאסבנדר הוא ג'ובס, סת' רוגן הוא סטיב ווזניאק, ג'ף דניאלס הוא ג'ון סקאלי ואשטון קוצ'ר לגמרי לא משתתף. הצילומים בעיצומם, ועכשיו לסרט יש גם תאריך, עוד השנה: 9 באוקטובר.

(את תאריכון הסרטים של עין הדג, עם תאריכים לכל הסרטים המשמעותיים השנה ובשנים הבאות, אתם מכירים, כן?).


כנראה הסיפור הקולנועי הגדול באמת של החודש האחרון היה ההתרסקות של דרימוורקס אנימציה. כבר כמה שנים שדרימוורקס בבעיה. הם הפיקו סרטים בקצב גבוה יותר מכל אולפן אחר – שניים או שלושה סרטים בשנה – אבל רוב הסרטים האלה, בשנים האחרונות, היו לא-מצליחים-מספיק אם לא כשלונות ממש. "טורבו", "מר פיבודי ושרמן", "שומרי האגדות" ו"הפינגווינים ממדגסקר" איכזבו כולם, ואפילו "הדרקון הראשון שלי 2" – מה שהיה אמור להיות ספינת הדגל של האולפן והפרנצ'ייז המוביל שלהם בעידן שאחרי "שרק" ו"מדגסקר" – עשה כסף, אבל לא הגיע לגבהים המצופים ממנו. כל זה בעוד דרימוורקס צופים באולפן האנימציה הצעיר של סוני יוניברסל גורף סכומי עתק עם סדרת גרו והמיניונים.

זה היה בלתי נמנע: דרימוורקס הכריזו על קיצוצים מאסיביים. האולפן PDI Dreamworks נסגר. 500 מעובדי החברה פוטרו, ולוח ההפצה של החברה לשנים הקרובות עבר ניעור רציני. "קונג פו פנדה 3" ברח מדצמבר השנה ל-2016, "הדרקון הראשון שלי 3" נדחה ל-2018, וכמה סרטים נמחקו מהמפה לגמרי, בינהם "מדגסקר 4", "החתול במגפיים 2" ו"B.O.O.". זה משאיר את דרימוורקס, לראשונה מאז 2009, עם סרט אחד בלבד בשנה הקרובה ("בית"), ועם שאיפות לשני סרטים בשנה – עם תקציבים נמוכים משמעותית מבעבר.


צילומי הסרט החדש של יוסף סידר מתחילים השבוע בניו יורק, ומספקים שילוב מאוד מעניין של שחקנים ישראליים ובינלאומיים, דדליין ו-ynet. כבר פורסם שיככבו בו ריצ'רד גיר וליאור אשכנזי; מתברר שרשימת השחקנים המלאה כוללת גם את סטיב בושמי ודבל'ה גליקמן, טלי שרון ושרלוט גינסבורג, מייקל שין ונטע ריסקין. הסרט נקרא בעברית "אופנהיימר", אבל בפרסומים באנגלית השם שלו מעניין יותר – "Oppenheimer Strategies".


שנת 2014 הסתיימה כשהסרט המצליח ביותר בארה"ב היה "שומרי הגלקסיה". אבל כמה ימים אחרי סיום השנה, התחולל מהפך, ו"משחקי הרעב: עורבני חקיין, חלק ראשון" עקף את סטארלורד ושות' וכבש את המקום הראשון. אגב, גם זה כנראה זמני: "צלף אמריקאי" הפך במפתיע ללהיט כזה עצום שהוא עומד כנראה לעקוף גם את משחקי הרעב, ולמרות שהפצתו הרחבה התחילה רק בינואר, הוא נחשב לסרט משנת 2014 משום שהוא הוקרן בשבוע האחרון של השנה בארבעה בתי קולנוע.

אבל לא על זה רציתי לדבר. "משחקי הרעב" הוכיח שאפילו פרק חלש של הסדרה הזאת – ויש הסכמה רחבה על כך שהפרק הזה הוא אכן חלש – מגיע למקומות הראשונים של השנה. הסרט הבא הוא גם האחרון בסדרה, ולכן הוא יגיע גם לאיימקס ולתלת-מימד, ולא יהיה האחרון.

אחד הדברים המרשימים בהישגים הקופתיים המדהימים של "משחקי הרעב" הוא שהסרטים האלה הופצו בדו-מימד, ולכן לא נהנו ממחירי הכרטיסים המשודרגים של התלת. זה ישתנה עם הסרט הבא, מתברר. ובמקביל, בחברת ליונסגייט אומרים שהם בודקים אפשרויות להמשיך את הסדרה גם מעבר לכך, עם סיקוולים ו/או פריקוולים [Deadline]. מבחינות מסוימות זה ההיפך מחדשות: "לבדוק אפשרויות" לסיקוולים ופריקוולים זה בדיוק מה שאנשים כאלה אמורים לעשות. אבל במקרה של משחקי הרעב, הרעיון הזה נשמע סביר למדי. "משחקי הרעב" היא לא שר הטבעות, וסוזן קולינס היא לא טולקין – היא סופרת חיה וקיימת, שכתבה טרילוגיה מצליחה ומעולם לא נשבעה לא להוסיף לעולם שלה. אפילו לסדרת "הארי פוטר" יהיה המשך, סוג של – אז למה שלא יהיה עוד "משחקי הרעב"? המשך יבוא.


"Passengers" – "נוסעים" – ממשיך להיות אחד הסרטים המעניינים ביותר שלא הופקו עדיין ולא ברור אם יופקו. בפרקים הקודמים: הסרט מבוסס על תסריט אהוד מאוד, על ספינת חלל מלאה בנוסעים קפואים, שאחד מבין נוסעיה מתעורר בטעות, עשרות שנים לפני ההגעה ליעד, ובוחר להעיר נוסעת נוספת.

הסרט הזה כבר היה קרוב מאוד להיעשות, עם קיאנו ריבס ורייצ'ל מקאדמס בתפקידים הראשיים, ואז העסק קרס והסרט נתקע באותו לימבו שבו מסתובבים תסריטים מבטיחים לסרטים שכנראה לא יופקו. אבל לאחרונה הוא מתקמבק. פתאום שוב מדברים על הסרט, עם מורטן טילדום – הבמאי האלמוני עד לא מזמן, שעכשיו מועמד לאוסקר (משום מה) על "משחק החיקוי" – מעוניין לביים. כמה רגעים אחר כך, וכבר מדברים על שחקנים: שניים ששמם נקשר בסרט הם כריס פראט וג'ניפר לורנס. [THR] וואו. כל כך יותר טוב מקיאנו ריבס ורייצ'ל מקאדמס. בעצם, זה נשמע טוב מכדי להיות אמיתי: השחקן והשחקנית הכי לוהטים בעולם בסרט אחד? הייתם רוצים. לורנס ופראט הם היום שחקנים עסוקים מאוד, עם המון דברים לעשות בשנים הקרובות (במקרה של פראט, שמועה פרועה אחרת מדברת עליו כעל אינדיאנה ג'ונס הבא). אפילו למצוא זמן פנוי שבו שניהם יכולים להיות באולפן אחד יהיה אתגר. אם, איכשהו, הליהוק הזה יתממש, "נוסעים" יזנק מיד לראש רשימת הנו-שיגיע-כבר של השנים הקרובות.


הולך להיות המשך ל"שכנים". הפעם אחוות בנות תעבור לגור ליד סת' רוגן ורוז בירן. וזה בסדר, גם זאק אפרון יהיה שם. [סלאשפילם]