שש דקות של אטלס של עננים

סיפורים בתוך סיפורים בתוך סיפורים בסרט השאפתני של האחים וושאבסקי וטום טיקוור

שש דקות זה הרבה זמן בשביל טריילר, אבל עבור "אטלס של עננים", זה נשמע סביר בהחלט – משום שהוא בעצם כמה סרטים מקופלים זה בתוך זה. הטריילר הזה, שכולל תרגום ליפניתסינית למתקשים, הוא ככל הנראה הדלפה לא רשמית, אז כדאי שתצפו בו לפני שהוא ייעלם מהרשת (תודה אוקי4!). אם עוד לא שמעתם על הסרט, קחו לכם אתגר – צפו בטריילר ונסו להבין מה קורה פה לפני שתקראו את ההסבר.

אז מה זה בעצם "אטלס של עננים"? הסרט מבוסס על ספר מאת דייויד מיטשל, שכולל שישה סיפורים זה בתוך זה, סטייל אינספשן: הוא מתחיל בזמן ובמקום אחד, שבהם אחת הדמויות מתחילה לקרוא ספר או לשמוע סיפור כלשהו, והסרט עובר להציג את הסיפור הזה, שבו מישהו אחר קורא סיפור וכו' וכו' – ובסופו של דבר חוזר במורד המגדל הזה כדי לסגור את הסיפורים, בזה אחר זה. חלק מהסיפורים מתרחשים בהווה, חלקם בעבר, וחלקם בעתיד. חלקם נראים כמו מדע בדיוני, חלקם דרמה היסטורית וחלקם פנטזיה.

המבנה המיוחד של הסרט משתקף גם באופן שבו הוא צולם: את חלק מהסיפורים ביימו האח והאחות וושאבסקי ("מטריקס" וכמה דברים מביכים), ואחרים ביים טום טיקוור ("ראן לולה ראן" וכמה דברים מביכים). משתתפים בו טום הנקס, האלי ברי, הוגו וויבינג, ג'ים סטורג'יס, יו גרנט, סוזן סרנדון ועוד די הרבה אנשים – כולם, כנראה, בתפקידים קטנים יחסית, כי אין בסרט תפקיד ראשי אמיתי.

בקיצור, יהיה מה שיהיה הסרט הזה, שאפתנות לא חסרה לו. זה פרוייקט ענק ומשונה שעשוי להיות נהדר, אבל יש גם לא מעט סיבות לסקפטיות (מתי הוושאבסקים עשו לאחרונה משהו ראוי לצפיה?). נראה שיהיה מרתק לראות את זה אפילו אם זה יהיה כישלון.

הסרט יוקרן לראשונה בפסטיבל טורונטו הקרוב, וייצא בבריטניה ובארה"ב באוקטובר. ככל הידוע לי עוד אין לו מפיץ ישראלי.