בקרוב: יס פלאנט ראשל"צ

25 אולמות, כולל איימקס דיגיטלי. חיפה וראשל"צ הופכות לאימפריות הקולנוע הישראליות

חברת תיאטראות ישראל הכריזה על תחילת בנייתו של מתחם yes Planet שלישי, אחרי הפלאנטות ברמת גן ובחיפה. הפלאנט החדש ייבנה בראשון לציון, ליד הסופרלנד ולא ממש רחוק מסינמה סיטי החדש.

בהתאם לקונספט המגה-פלקס החדש, מדובר במתחם קולנוע עם קניון צמוד, בניגוד לסטנדרט הקודם שהיה קניון שמכיל בתוכו גם מתחם קולנוע. הקומפלקס יכלול 25 אולמות, כולל אולם איימקס דיגיטלי. בזאת עובר שרביט האיימקס בארץ מגלובוס – שלא ידעו לנצל אותו, ובנו שני אולמות בלבד שכמעט ולא נעשה בהם שימוש – לתיאטראות ישראל, שטובים יותר בעסק הזה של, נו, הקרנת סרטים. חבל רק שזה קורה מאוחר מדי: האיימקס בפלאנט הוא איימקס דיגיטלי, או כפי שהפורמט הזה מכונה, "איימקס מזויף". אולמות איימקס דיגיטלי הם גדולים יותר מאולמות קולנוע רגילים, אבל בדרך כלל לא מתקרבים לגודל העצום של מסכי איימקס "אמיתיים".

עוד ייחוד של פלאנט ראשל"צ: זה יהיה הקומפלקס הראשון בארץ שבכל האולמות בו תותקן מערכת הקרנה דיגיטלית. משפט ששיעשע אותי בהודעה לעתונות: "על מנת לאפשר הקרנת סרטים מיוחדים אשר אינם קיימים בפורמט דיגיטלי, יהיו בפרויקט מספר אולמות אשר בעהם תעמוד לצד המערכת הדיגיטלית מערכת הקרנה של 35mm". אח, איפה הימים היפים ההם כשכל כך התרגשנו לראות את הסרט הדיגיטלי הראשון בארץ. אני זוכר את זה כאילו זה היה אתמול. למעשה זה היה 2008, והסרט היה "איירון מן". זה לקח שנתיים וחצי להקרנה דיגיטלית להפוך מאירוע מיוחד, שיא החדשנות, להיות הסטנדרט. פתאום אלה הסרטים שמוקרנים מ-35 מ"מ שהם "מיוחדים".

אז בראשל"צ יהיו על שטח זעיר יחסית כ-50 אולמות קולנוע; בחיפה – עם הסינמה סיטי החדש ו"גלובוס סיטי", שהוכרזו שניהם בחודש ומשהו האחרון – בסביבות 70. שני מרכזי הקרנה ענקיים, בעוד רוב הערים במדינה התרוקנו מקולנועים כמעט לגמרי. מצב מוזר. טוב, אנחנו מדינה מוזרה.