ספילברג מפחד עכשיו מרובוטים

בקרוב: ספילברג מביים את "רובופוקליפסה", על מרד הרובוטים באנושות. מה קרה לאופטימיות שלו?

סטיבן ספילברג יביים את "רובופוקליפסה", סרט מד"ב בתקציב גדול כל כך ששני אולפנים היו צריכים לחלק אותו בינהם. הסרט יצא ב-3 ביולי 2013.

זה לא בדיוק הסרט הבא של ספילברג: בסוף השנה יוצאים שני סרטים שלו, "הרפתקאות טינטין" ו"סוס מלחמה", והצילומים של "לינקולן" בבימויו, עם דניאל דיי-לואיס בתפקיד אברהם לינקולן, אמורים (סוף סוף) להתחיל השנה, כך שהסרט כנראה יגיע לבתי הקולנוע לקראת סוף 2012.

"רובופוקליפסה" כפי שאפשר להבין משמו הטפשי, הוא סרט על מרד הרובוטים נגד האנושות והמלחמה נגדם, סטייל "שליחות קטלנית", או "מטריקס", או "אני, רובוט" (הסרט, לא הספר, כמובן) או הרבה סרטים אחרים. ידוע הרי שהרובוטים עומדים למרוד בנו בשלב כלשהו. זה יתחיל מזה שהרומבה הביתי שלכם יסרב לעשות פינות, וייגמר בחורבן האנושות.

עכשיו, סרט מד"ב חדש של סטיבן ספילברג זה מצוין. אבל ממתי ספילברג התחיל כל כך לפחד מהעתיד?

הרבה יצירות מד"ב, בעיקר סרטים הוליוודיים, מבוססות על פחד. העתיד הוא גדול ולא מוכר, ומה שלא מוכר מפחיד, ומה שמפחיד – אפשר להניח מראש שהוא רע. אם פולשים חייזרים, הם רוצים להשמיד אותנו. אם יש רובוטים, הם רוצים להשמיד אותנו. כל המצאה טכנולוגית חדשה תמצא דרך להשמיד אותנו. זאת הדרך הפחדנית של יוצרי הסרטים האלה לגרום לאנשים להרגיש טוב עם זה שהם חיים כאן ועכשיו. כמה טוב שאנחנו לא חיים בעתיד, בעתיד יהיה רע. כל המחשבים והאייפונים האלה ימיטו עלינו אסון! חיזרו לחיים הפשוטים, בהם גידלנו בעצמנו את הירקות, היכרנו את שכנינו, לא היה לנו פייסבוק ומתנו מדיזנטריה בגיל 26!

אבל ספילברג הוא לא כזה, או לפחות לא היה כזה פעם. הוא זה שהביא לעולם את טרנד החייזרים הידידותיים והחמודים, שאין להם שום כוונות זדון, ב"מפגשים מהסוג השלישי" ו"אי.טי.". וב".A.I" הוא יצא להגן על הרובוטים הקטנים והנחמדים שאנשים מתאכזרים אליהם רק כי הם לא בדיוק אנושיים.

ובשנים האחרונות הוא עושה את ההיפך המוחלט. ספילברג כבר יישר קו עם סטנדרט החייזרים הרעים והמשמידים ב"מלחמת העולמות", ועכשיו הוא גם מצטרף למקהלת ה"רובוטים הם רעים, הם ישמידו אותנו, טכנולוגיה זה פויה" עם "רובופוקליפסה". הגם אתה, סטיבן? לאן נעלמה האופטימיות? מתי נהיית פרנואיד?

[ Variety ]

ועכשיו, אתנחתא מוזיקלית.