מסע בין "מסע בין כוכבים": מורה נבוכים לסדרות הזיכיון (חלק ב')

החלק השני של סקירת כל סדרות "מסע בין כוכבים". או כמו שקוראים לזה פה: הדור הבא.

ברוכים הבאים לעתיד! שוב! אחרי שסקרנו את כל הסדרות הקלאסיות של הזיכיון, ואחרי כמה שנים שבהן ״מסע בין כוכבים״ היה שמור רק לאולמות הקולנוע, ב- 2015 הודיעו ב- CBS שהמותג חוזר למסך הטלוויזיה. בהתאם לרוח התקופה, העונות יהיו יותר קצרות, העלילות יהיו פחות אפיזודיות והכל יהיה זמין לסטרימינג ברגע שתצליחו להבין באיזה שירות סטרימינג לעזאזל הסדרה משודרת במדינה שאתם מתגוררים בה. הסדרות שיצויינו בחלק הזה לא באמת הסתיימו עדיין, ובמקרה של רובן אפילו לא יודעים כמה עונות הן צפויות להמשך. אבל לפני שנדבר עליהן, בואו נעשה עצירה קטנה ב- Kelvinverse.

סטארטרק (ועוד שני סרטים אחרים)

מתי זה הוקרן: 2009-2016… כנראה
מתי זה מתרחש: המאה ה- 23, עשור לפני האירועים שאנחנו מכירים מהסדרה של קפטן קירק, אבל ביקום אחר, בכלל (2258-2263).
כמה סרטים יש לזה: בינתיים 3. למרות שלא שללו אף פעם את האפשרות שיהיה סרט רביעי בסדרה, לא נראה מאוד סביר שזה באמת יקרה מתישהו.
מי הקפטן: כריס פיין בתפקיד ג׳יימס טיבריוס קירק

קצת אחרי ש״אנטרפרייז״ הסתיימה, התבשרנו ש״מסע בין כוכבים״ חוזר לקולנוע, עם ג׳יי ג׳יי אברהמס בכסא הבמאי וכריס פיין בתפקיד קירק. בסרט עצמו, שעוקב אחרי מעלליו של קירק הצעיר וגיוסו ל- Starfleet, קורים אירועים שלא לגמרי מתיישבים עם ההיסטוריה המוכרת של "מסע בין כוכבים". כמו, למשל, ההרס של וולקן, כוכב הבית של בעלי הברית הראשונים של בני האדם שהקימו ביחד איתם את הפדרציה. איך לא שמענו על זה אף פעם? אה, נו, כי זה אירוע שקרה כתוצאה ממסע בזמן של מישהו מהעתיד. עד סוף הסרט יתקנו את זה והכל יסתדר.

רק שהכל *לא* מסתדר בסוף. הסרט נגמר. וולקן נשאר הרוס. וכל היקום של "מסע בין כוכבים" כפי שאנחנו מכירים אותו פחות או יותר מפסיק להתקיים. ברוכים הבאים לקלווינוורס. או ה- "Kelvin Timeline", על שם הספינה שבה שירת אבא של ג'יימס קירק (כריס המסוורת'!) שנהרסה בתחילת הסרט. ציר הזמן החדש איפשר לאברהמס וחבריו לספר את הסיפורים של "מסע בין כוכבים" המקורית, מהסיקסטיז (אותה הוא אהב אהבת אמת, בניגוד לכל החיקויים החיוורים האלה שהגיעו אחר כך) בצורה חדשה ועם יחס הרבה פחות נוקשה לקאנון. בדרך, הוא פיצל את מעריצי "מסע בין כוכבים" בצורה קשה כמעט כמו שהוא עשה כמה שנים אחר כך ב"מלחמת הכוכבים".

האם לצפות בזה: תראו, בעיקרון אלה סרטים כיפיים. הרבה יותר אקשניים והרבה פחות מהורהרים מסרטי "מסע בין כוכבים" הקודמים. יש שיגידו שזה גם גורם להם להיות "הרבה פחות סטאר טרקיים", אבל יש להם את האיכויות שלהם והם מהנים בגדול. בגדול – כי אברהמס ממש מתבוסס בנוסטלגיה בסרט הראשון והשני בסדרה, ובעוד שבסרט הראשון זה עובד – בסרט השני זה כבר מוגזם. בסרט השלישי אברהמס שיחרר את המושכות וזה נהיה כיף שוב. אז בסך הכל – רובם סבבה. לדעתי. אל תתחילו על זה ויכוח בבקשה.

מסע בין כוכבים: דיסקאברי

מתי זה הוקרן: התחיל ב- 2017, ועדיין ממשיך
מתי זה מתרחש: המאה ה- 23, בערך עשור לפני קירק (2256-2258), ואז… ארר… המאה ה- 32 (3188 והלאה)
כמה פרקים יש לזה: נכון לזמן כתיבת שורות אלה, 55 פרקים ב- 4 עונות, אבל זה עוד לא נגמר.
מי הקפטן: זה מסובך

תראו מה זה! סדרת טלוויזיה מודרנית של "מסע בין כוכבים"! שיוצאת ישר ב- 4K! לנטפליקס! (או, אם אתם במדינות נבחרות, בשירות הסטרימינג החדש של CBS) הייתם מאמינים?!

הממ… כן. ברוכים הבאים לדור הטלוויזיוני החדש של "מסע בין כוכבים". אנחנו בעתיד עכשיו, אז הטכנולוגיה של המאה ה- 23 נראית קצת פחות כמו טכנולוגיה של שנות השישים. חוץ מזה, עברנו לפורמט פחות אפיזודי, עם עלילות שמתפרשות על פני עונה של 10+ פרקים שלפעמים מכילות איזו עלילת משנה שמסתיימת באותו הפרק שבו היא מתחילה. הפוקוס, הפעם, הוא על דמות שאינה הקפטן של שום דבר (לפחות בהתחלה), אלא על קצינה פזיזה בשם מייקל שאחראית כמעט לבדה למותה של הקפטנית שלה ולפתיחת המלחמה של הפדרציה עם הקלינגונים. היא נשפטת ונאסרת, אבל החיים מובילים אותה איכשהו לספינת החלל דיסקברי, שיש לה קפטן מיוחד ומנוע *מיוחד*. בהמשך, הם גם מובילים אותה (ואת הדיסקברי) למאה ה- 32 – כמה מאות שנים אחרי הנקודה הכי מתקדמת שראינו מהיקום של ״מסע בין כוכבים״ עד עכשיו.

דיסקברי מעוררת המון מחלוקת בקרב צופי "מסע בין כוכבים". בין אלה שחושבים שהיא מתכתבת באופן מעניין עם הקאנון לאלה שחושבים שהיא משתינה עליו בקשת. בין אלה שאוהבים את העלילות החדשות לבין אלה שחושבים שהן מבוכה ל"מסע בין כוכבים" ולטלוויזיה בכלל. אין ספק שזה לא ״מסע בין כוכבים״ של שנות התשעים. אבל לגבי הנקודה של ״האם לצפות בזה״ יש ויכוח כבד.

האם לצפות בזה: כאמור, יש ויכוח כבד. למרות שרוב הדעות שתשמעו ברשת הם של אנשים שיקפידו מאוד לצעוק על כמה הסדרה הזו מעפנה, אני בסך הכל נהניתי מ"דיסקברי". אבל אין ספק שהעונות, וגם הפרקים בתוך העונות, לא אחידות ברמתן. וכשפרק הוא פספוס נוראי זה קצת יותר צורם כשהוא חלק מעלילה עונתית אחת ולא משהו שעומד בפני עצמו ואפשר לדלג עליו.

יותר קשה להמליץ בסדרות האלה על פרקים בודדים, כי כאמור, המבנה שלהן בדרך כלל מסתמך על עלילה עונתית חזקה והרבה פחות על עלילות של פרק אחד. אם אתם צופים בעונה אחת, אז כנראה העונה השנייה היא הטובה מבין ארבע העונות שקיימות כרגע.

פריטי טריוויה חשובים: מייקל, תאמינו או לא, היא אחותו החורגת של ספוק. והסדרה מתאמצת מאוד לספק לזה, ולכל מיני הבדלים טכנולוגיים בין "דיסקברי" ל"אנטרפרייז" המקורית – הסבר. מכיוון שאין דרך לספק לזה הסבר טוב (אלא אם ההסבר הוא "די כבר עברו מיליון שנה מאז הסדרה המקורית תעזבו אותנו בשקט"), ההסבר שהם מספקים הוא די מחורבן. חבל.

עוד פריט טריוויה חשוב הוא פייק. זוכרים את מי שהיה הקפטן של האנטרפרייז לפני קירק? אז כשה״דיסקברי״ נפגשת עם ה״אנטרפרייז״, היא זוכה למשך עונה אחת לקבל באופן זמני את הקפטן שלה (אמרתי שזה מורכב), בגילומו של אנסון מאונט. אירועי העונה השנייה של דיסקברי נתנו טוויסט מאוד מעניין על הדמות של פייק, והוא היה כל כך פופולרי עד שקצת אחרי שידור העונה השנייה של דיסקברי, CBS החליטו שהם נותנים לו סדרת ״מסע בין כוכבים״ משלו. אנחנו עוד נחזור אליו.

מסע בין כוכבים: פיקארד

מתי זה הוקרן: התחיל ב- 2020, העונה השנייה משודרת עכשיו, העונה השלישית (והאחרונה) מתוכננת ל- 2023.
מתי זה מתרחש: סוף המאה ה- 24 (בערך 20 שנה אחרי שראינו בפעם האחרונה את קפטן פיקארד) / תחילת המאה ה- 25 – 2399-2401. העונה השלישית בטח תמשיך את זה עוד קצת קדימה.
כמה פרקים יש לזה: 20 פרקים בשתי העונות הראשונות.
מי הקפטן: קפטן ז׳אן לוק פיק… לא, רגע! קריסטובל ריוס (מי?)! הוא הקפטן. אבל פיקארד זוכה להגיד "Engage״ כמה פעמים.

בעוד שבשנים שעברו מאז ימיו של קפטן קירק הוא זכה להמון אזכורים/רפרנסים/רימייקים/ריבוטים/וואטאבר, סדרות ״מסע בין כוכבים״ מתור הזהב של שנות התשעים נותרו רדומות יחסית. כאמור, אפילו ״דיסקברי״ שהחייתה את הנוכחות הטלוויזיונית של המותג, עשתה את זה תוך כדי היצמדות (לפחות בהתחלה) לחלון זמן שמזוהה עם הסדרה המקורית ולא אף אחת מהסדרות שבאו אחריה. ואז הגיעה ״פיקארד״, ואיכשהו הצליחה להחזיר למסך את פטריק סטיוארט שכבר הבטיח בכמה הזדמנויות שהוא סיים עם הפרק הסטאר-טרקי של חייו.

כל אחת מהעונות מציגה, נכון לעכשיו, עלילה שונה לחלוטין, וכל אחת מהן מנסה לסגור כמה קצוות שנשארו פתוחים מהחיים המלאים שהיו לפיקארד במהלך 7 עונות ו- 4 סרטים. בעונה הראשונה פיקארד מגלה שלדאטה יש, ככל הנראה, בנות – אבל הן נרדפות ע"י מסדר רומיולני מסתורי שמעורב באיזושהי קונספירציה מסביב לצורות חיים סינתטיות. בעונה השנייה פיקארד זוכה לביקור מידידו הוותיק Q, שמכריח אותו לחזור אחורה בזמן ולהתמודד עם טראומות עבר מודחקות של פיקארד ומלכת הבורג. כי איך אפשר בלי מלכת הבורג.

לא רק מלכת הבורג קופצת לביקור. בנוסף לדמויות חדשות ומוצלחות, Star Trek: Picard הצליחה בשתי עונותיה להחזיר אליה קאסט מרשים של דמויות ״מסע בין כוכבים״ משנות התשעים (כולל ״שבע מתשע״, הדמות הכי מוצלחת מוויאג׳ר שאינה רופא הולוגרפי). ולפי הפרסומים בעונה 3 של הסדרה הולכת להיות פגישת מחזור גדולה במיוחד. והסדרה עצמה? נו, טוב ששאלתם.

האם לצפות בזה: עונה ראשונה היא בסדר, בגדול, אבל היא מתחילה מאוד לאט וגם אז, כמו דיסקברי, היא לא אחידה ברמה שלה. בזמן כתיבת שורות אלה העונה השנייה עוד לא הסתיימה, אבל בינתיים עושה רושם, לדעתי לפחות, שזו העונה הכי טובה של סדרת ״מסע בין כוכבים״ כלשהי מאז שהמותג זכה לתחייה טלוויזיונית. שוב, קשה להמליץ על פרק אחד ספציפי, כי אנחנו עוסקים בסדרה מודרנית עם עלילה עונתית שההמשכיות בין הפרקים שלה אפילו יותר חזקה מזו של ״דיסקברי״, אבל כאמור העונה השנייה ממש אחלה.

פריטי טריוויה חשובים: כבר אמרתי שהרבה מהשחקנים משנות התשעים חוזרים לשחק את הדמויות שלהם ב״פיקארד״, גם כשהנוכחות שלהם דורשת המון CGI ועדיין נראית קצת מוזר (ע״ע דאטה), אבל הדמות הכי משנית שבכל זאת תופסת תפקיד משמעותי בסדרה היא בורג-לשעבר בשם יו. אם אתם רוצים לדעת מה הסיפור שלו, צפו ב- "I, Borg" של ״הדור הבא״. הוא פרק מצוין בלי קשר.

מסע בין כוכבים: סיפונים תחתונים

מתי זה הוקרן: התחיל ב- 2020, ועדיין ממשיך.
מתי זה מתרחש: סוף המאה ה- 24, 2380 והלאה. כלומר, אנחנו קצת אחרי הסיום של "וויאג'ר" ו-"נמסיס".
כמה פרקים יש לזה: כרגע – 20.
מי הקפטן: קפטן קרול פרימן בדיבובה של דאן לואיס, אבל זה לא מאוד רלוונטי.

ועכשיו למשהו שונה לגמרי. ב״הדור הבא״ היה פעם פרק שנקרא "Lower Decks״ שעסק באנשי הצוות של האנטרפרייז שהם *לא* מהצוות הראשי, אבל הסדרה סיפונים תחתונים לוקחת את זה כמה צעדים קדימה. מדובר בסדרת אנימציה למבוגרים שעוסקת בבראד בוימר, בקט מרינר וחבריהם – חבורת קצינים זוטרים שעוסקים בעבודות שוליות בזמן שהצוות הבכיר שמתרוצץ ברקע קוטף את כל ההכרה והכבוד.

אנחנו פה בשביל הצחוקים, כן? הפיץ׳ המקורי של סיפונים תחתונים היה ״סדרה שעוסקת באנשים שהתפקיד שלהם זה להכניס את המחסנית הצהובה מצד אחד של משכפל האוכל כדי שבצד השני תצא בננה״. אבל בין הבדיחות הקטנות, הבדיחות הגדולות, הבדיחות הפנימיות והכמות האינסופית של הרפרנסים לסדרות ״מסע בין כוכבים״ מכל הזמנים – סיפונים תחתונים גם מבקרת ומפרקת את העולם של ״מסע בין כוכבים״ והאידאלים של הפדרציה ברמה שאף סדרה אחרת (חוץ מ-"חלל עמוק 9", כבר אמרתי שהיא מדהימה נכון?) לא התקרבה אליה.

האם לצפות בזה: כן! זה אחלה. זה יותר אחלה אם מכירים את כל הרפרנסים, אבל זה עובד לגמרי גם אם לא. לסדרה אין עלילה עונתית מורכבת ויש לה מעט מאוד המשכיות בין פרק לפרק, אז כן אפשר לצפות באיזה פרק שבא לכם עם מעט מאוד התייחסות לסדר שלהם. אם אתם רוצים רק לדגום פרק או שניים, אני ממליץ על "No Small Parts" ו- "We'll Always Have Tom Paris".

פריטי טריוויה חשובים: כמות הופעות האורח בסדרה תגרום לכל סדרת ״מסע בין כוכבים״ אחרת לעמוד בפינה ולהתבייש. באמת. אני לא יודע מאיפה להתחיל אפילו.

מסע בין כוכבים: פרודיג'י

מתי זה הוקרן: התחיל בסוף 2021, ועדיין ממשיך. אפילו לא סיימנו את העונה הראשונה.
מתי זה מתרחש: גם פה אנחנו קצת אחרי הסיום של וויאג׳ר ו-"נמסיס" – המאה ה- 24 המאוחרת, ספציפית, 2383.
מה פרקים יש לזה: נכון לעכשיו 10, אבל כאמור, אפילו לא סיימנו את העונה הראשונה.
מי הקפטן: חייזר צעיר בשם דאל ר׳ל בדיבובו של ברט גריי.

באיזו תקופה מטורפת אנחנו חיים, שבה יש לסטאר טרק לא אחת, אלא *שתי* סדרות אנימציה. הסדרה היא סדרה רצינית יותר, שמיועדת לקהל צעיר יותר ועוסקת בחבורה של צעירים שמוצאים ספינת חלל של הפדרציה ומשתמשים בה בשביל לברוח ממושבת הכלא שהם נמצאים בה. הספינה מצויידת במדריכה הולוגרפית שצופי וויאג׳ר אמורים להכיר היטב, קפטן ג׳יינוויי, שמלמדת את הצעירים איך להשתמש בספינה ועל עקרונות הישות הנהדרת שנקראת ״הפדרציה״.

או לפחות, זה מה ששמעתי עליה. עדיין לא ראיתי אף פרק ממנה, למרות שאני מתכנן שזה יקרה בקרוב.

האם לצפות בזה: כאמור, לא יודע! לא צפיתי עדיין! וגם אם כן – בואו נחכה עד שהעונה הראשונה תסתיים לפני שנחרוץ גורלות בנושא, בסדר?

פריטי טריוויה חשובים: זה לא "סיפונים תחתחונים", אבל גם פה יש כמות יפה של הופעות אורח.

מסע בין כוכבים: מסעות קצרים

מתי זה הוקרן: התחיל ב- 2018, המשיך עד 2020, אבל גם אמורה לצאת עונה 3 מתישהו.
מתי זה מתרחש: כל זמן שהוא, פחות או יותר. יש לנו פרקים שמתרחשים בתקופת האנטרפרייז של פייק ויש לנו פרקים שמתרחשים בעתיד שאפילו דיסקברי עוד לא הגיעה אליו.
כמה פרקים יש לזה: נכון לעכשיו 10.
מי הקפטן: N/A

ה"מסעות הקצרים" הם… פרקים קצרים ביקום של ״מסע בין כוכבים״. בהתחלה הם שימשו כדי להרחיב קצת על הדמויות והיקום של ״דיסקברי״, ובהמשך הם שימשו בשביל… כל דבר, פחות או יותר. יש שם סיפורי רקע ל״פיקארד״, הצצה נוספת לאנטרפרייז תחת קפטן פייק, סרטון אנימציה של סיפור לפני השינה שסיפרו למייקל ברנהאם וסרטון נונסנס מוזר עם טריבלים.

האם לצפות בזה: רק אם אתם מושקעים ביקום של ״מסע בין כוכבים״. במיוחד בסדרות החדשות. אין להם ערך עצום בפני עצמם. אבל אם אתם כן מושקעים ביקום הזה, תוכלו לצפות בכולם פחות או יותר בפרק הזמן שלוקח לכם לצפות בפרק אחד. וזה מומלץ.

פריטי טריוויה חשובים: כאמור, אחד הסרטונים מתרחש בעתיד. רחוק רחוק בעתיד. 1000 שנים אחרי שהדיסקברי ננטשת ע״י כל הצוות שלה. לאף אחד עדיין אין מושג איך זה הולך להתחבר ל״דיסקברי״ בסוף, אבל אני יכול רק לקוות שזה לא יהיה בצורה מעפנה.

מסע בין כוכבים: עולמות חדשים ומשונים

מתי זה הוקרן: זה עוד לא הוקרן! אבל זה מתחיל ממש עוד מעט.
מתי זה מתרחש: אנחנו לא בדיוק יודעים, אבל אנחנו באזור ה״עשור לפני קירק״ (כמו העונות הראשונות של ״דיסקברי״).
כמה פרקים יש לזה: בעונה הראשונה יהיו 10 פרקים. תהיה גם עונה שנייה.
מי הקפטן: אנסון מאונט בתפקיד קפטן פייק. אמרתי לכם שעוד נחזור אליו.

הסדרה אמורה לעלות ב- 5/5/2022. היא אמורה לעקוב אחרי האנטרפרייז, בפיקודו של קפטן פייק, בליווי של הדמויות האחרות שכבר ראינו ב״דיסקברי״ (רבקה רומיין בתפקיד ״מס׳ 1״ של פייק, ואית׳ן פק בתפקיד ספוק) ועוד צוות שלם שנחשף בהדרגה בשבועות האחרונים בכל מיני טריילרים. הפורמט יהיה פחות בקטע של עלילה עונתית ויותר בפורמט ״חייזר השבוע/פלנטת השבוע״ של ״מסע בין כוכבים״ משנות התשעים. כאמור, בינתיים יש לנו כמה טריילרים. אבל זהו בערך.

האם לצפות בזה: תראו, הדבר האחרון שאני רוצה לראות זה עוד רימייקים ופרשנויות מחדש של האנטרפרייז המקורית. אבל אנסון מאונט ואית׳ן פק היו מדהימים בתור פייק וספוק ב״דיסקברי״, אז אני אצפה בזה גם אם הם הולכים לשדר בסטרימינג את ״צבע מתייבש: המחזמר״.

"מסע בין כוכבים" עוד יחזור…

זה רחוק מלהיות הסוף. יש משהו כמו מיליארד סדרות של ״מסע בין כוכבים״ שנמצאות בשלבים שונים של פיתוח כרגע. אנחנו יודעים בוודאות על סדרה שעוסקת ב״מדור 31״ הסודי בכיכובה של מישל יאו (הקפטן של מייקל ברנהאם שנהרגה בשני הפרקים הראשונים של דיסקברי? ובכן, כן. זה מסובך), וסדרה שמתרחשת באקדמיה של Starfleet. וכאמור, זה לא כולל עונות חדשות לכל הסדרות שתוארו בחלק ב׳. האם זה אומר שבעוד כמה שנים אחזור לכתוב את חלק ג׳ של הכתבה הזאת? אני יכול רק לקוות.