ביקורת קולנוע לאנשים שלא סובלים ביקורות קולנוע
 


 
כתיבת הודעות -

ש: כתבתי הודעה. נדמה לי שמחקו אותה. מה, לא שמעתם על חופש הביטוי?
ת: "עין הדג" הוא אתר פרטי. ככזה, אין פה חופש ביטוי מוחלט. הודעות פוגעות, חסרות תוכן או חסרות קשר לנושא הדיון (מה שנקרא "אוף טופיק") נמחקות, בהתאם לשיקולי העורכים. לנוחותכם, וכדי למנוע את מחיקת ההודעה שכתבתם, הכנו כללי כתיבת הודעה.

ש: אז איך כותבים הודעה?
ת: קודם כל, היו מנומסים. לאנשים שונים יש דעות שונות - כבדו אותן. בוטות, קללות ועלבונות הם מחוץ לתחום, ולא מעניינים אותנו תירוצים כמו "אני בסך הכל מספר לו את האמת בפנים". אם כל כך אכפת לכם מבן שיחכם, אנחנו בטוחים שתמצאו דרך נעימה יותר להעיר את עיניו.
 
אם אין לכם מה להגיד - אל תגידו. אנחנו לא הבייביסיטר שלכם, ולא מתחשק לנו לקרוא הודעות שמספרות כמה משעמם לכם, או שלא ראיתם את הסרט ואתם גם לא מתכוונים לראות אותו.

כדי שיתייחסו אליכם ברצינות, רצוי לנמק את דעתכם, במיוחד אם היא הפוכה לדעת הכותב, או לדעתם של רוב המגיבים. הודעות מסוג "זה הסרט הכי טוב שראיתי בחיים שלי" או "מה זה הסרט הדפוק הזה?" אינן מקובלות. המטרה שלנו היא ליצור דיון, לא לשמש קיר גרפיטי.

באותה מידה, הימנעו מהצפת הביקורת בהודעה אחת החוזרת על עצמה (גם אם בוריאציות שונות). אם חשבתם ששחקן מסוים מה-זה מעולה, לא חייבים להודיע את זה בתשובה לכל תגובה ותגובה. פעם אחת מספיקה בהחלט.

ואם אנחנו כבר מזכירים ניסוחים ונימוקים: כל גולשי האתר יעריכו מאוד שימוש בסימני פיסוק - סתם שיהיה לנו קל יותר להבין מי נגד מי ולמה. ולא, אנטר הוא לא תחליף. גם לא סימני קריאה! או... שלוש נקודות... - כולם פוגעים ברצף הקריאה ומעצבנים מאד.

אם הודעתכם מכילה ספוילר (פרט מרכזי מעלילת הסרט, שחשיפתו תפגע בהנאה של מי שעוד לא צפו בו) - אנא סמנו את הריבוע הקטן שבתחתית תיבת התגובות. אם אי פעם קלקלו לכם את הסוף של סרט שהתכוונתם לראות, אתם בטח מבינים.

שימו לב: אם התגובה שלכם מכילה ספוילר לסרט אחר, אנא ציינו בראש ההודעה את שם הסרט אליו אתם מתייחסים. מאוד מרגיז לקרוא תגובה שחשבתם שדנה בסרט אחד, ומתברר שהיא מספילרת סרט אחר, שרציתם לראות.

וכתבתם משהו שהוא אוף-טופיק (ולא בדוחק"ו)? קחו בחשבון שזה יימחק בהמשך, ואל תפרסמו באותה הודעה גם דברים שקשורים לנושא הדיון. אגב, לא כל פרט שמוזכר בסרט נחשב מיידית כקשור לסרט. אם, למשל, גיבור הסרט אכל קרמבו, זה עדיין לא אומר שנושא הדיון הוא אופן אכילת קרמבו.

ש: ואיך עושים את הציורים המגניבים האלה?
ת: פשוט! רושמים בגוף ההודעה (או בכותרת) את הצירוף המתאים, כפי שמופיע בדף האמוטיקונים (רגשונים, בעברית).

ש: מה ההבדל בין "הגב להודעה זו" לבין "פרסם תגובה"?
ת: "פרסם תגובה" מיועד לפתיחת פתיל - הבעת דעה על הנאמר בכתבה, או הוספת מידע משלך. אם ברצונכם להגיב לנושא מסוים שכבר החל בו דיון (אין הכוונה רק להגיב ספציפית לכותב ההודעה, אלא גם לנושא כולו) - רצוי מאוד להשתמש ב"הגב להודעה זו" ולהוסיף את שם את תרומתך לדיון. במידה והדבר יעשה על ידי "פרסם תגובה", אף אחד לא יבין על מה אתם מדברים ולמה ההודעה הזו קשורה (גם
אם נדמה לכם שהיא מוצבת מתחת להודעה עליה רציתם להגיב, הרי שכאשר אנשים נוספים יענו להודעה מעליכם הקשר יאבד), וזה גם מגדיל את הסיכוי של ההודעה הנ"ל להימחק.

ש: אני רוצה לכתוב/לשאול על משהו שקשור לקולנוע אבל לא קשור לאף אחד מהסרטים שכתבו עליהם. איפה?
ת: בשביל זה יש דו"ח קופות שבורות. במקרים מסוימים - אפשר לפתוח דיון אוף-טופיק גם ביומית.
החלוקה ההגיונית בעינינו היא כזו: נושאים שיכולים לעניין את כלל גולשי האתר וליצור דיון - מקומם בדוחק"ו. בעיות זמניות שהפתרון להן הוא מיידי (תגובה אחת או שתיים, ולא משהו שיעניין יותר מיום אחד) יכולות להתפרסם ביומית. אם יש לכם ספקות בנוגע למיקומה של הודעה מסוימת - פרסמו בדוחק"ו.

ש: איך עושים לינק לתגובה מסוימת/לעוגן?
ת: בקצה השמאלי העליון של כל תגובה מופיע מספר. זהו מספר התגובה. עתה, מציבים את הסמן בשורת הכתובת בדפדפן, בסוף הלינק (הכולל גם את מספר הכתבה), מוסיפים סימן # (shift 3), ואחריו רושמים את מספר התגובה שאליה ברצונכם לקשר.

כדי להפנות לשאלה מסוימת בקובץ השאלות הנפוצות, מעתיקים את הלינק מדף השאלות (copy shortcut), או, אם מדובר בתשובה שיש לה מספר סעיפים (למשל, עזרה בכתיבת תגובה), מעתיקים את הלינק שמופיע בתבליט (bullet) הפותח כל פסקה. בדרך זו (Copy-shortcut בתבליט-לינק) ניתן גם להפנות לערכים ספציפיים במילון.