סטודיו ג'יבלי (לא) נסגר

האם העם היהודי לא סבל מספיק?

התעוררנו בבוקר לבשורת תשעה-באב: סטודיו ג'יבלי, האולפן שאחראי לסרטי מיאזאקי – וכמה סרטי אנימציה מופלאים אחרים – נסגר! לעזאזל! כאילו לא היתה מספיק באסה בעולם!

הדיווח הראשוני הגיע – או לפחות התפשט בפייסבוק – בדמות דיווח בטאמבלר המוקדש לסטודיו ג'יבלי, שהכיל טקסט שנראה כאילו עבר סיבוב או שניים של תרגום אוטומטי מיפנית (כמו למשל: "Suzuki has also admitted that it was a major setback for the study progress Hayao Miyazaki, one of the reasons already unveiled the portal Rakuten Woman."). לכן השתדלתי מאוד לא להוציא את השק והאפר עדיין, עד שיגיעו ידיעות יותר מדויקות. אחרי שהחדשות מיפן עברו צינורות אחרים, עם פילטרי תרגום מדויקים יותר, מתברר שהחדשות באמת קצת (אבל רק קצת) פחות עצובות מכפי שנראה בתחילה. אבל עדיין עצובות.

סטודיו ג'יבלי, כחברה, לא נסגר, אבל החברה "מתארגנת מחדש". סטודיו ג'יבלי נמצא במצב כספי לא פשוט: "הרוח העולה", הסרט האחרון של מיאזאקי, לא הכניס כסף (למרות היותו הסרט המצליח ביותר ביפן בשנת 2013, עם 113 מיליון דולר; זאת ירידה לעומת הסרטים הקודמים של מיאזאקי), ו"סיפורה של הנסיכה קאגויה", הסרט השני שהוציאו באותה שנה – יצירתו של הבמאי איסאו טקהאטה ("קבר הגחליליות") היה כישלון קופתי כואב מאוד. לפני שבועיים יצא סרט נוסף – "כשמרני היתה שם" – וגם הוא נכשל; בשבוע הראשון בבתי הקולנוע הוא דורג במקום השלישי בטבלה היפנית, מאחורי "מליפיסנט" וסרט פוקימון חדש. משפיל.

במצב זה האולפן לא מסוגל להפיק עוד סרטים בסטנדרטי האיכות הבלתי-אפשריים שלהם. עד היום, סרטי מיאזאקי – שלהם מובטחות תמיד הכנסות ענק ביפן – הספיקו כדי להחזיק את האולפן מעל למים, לכל הפחות. אבל לאור פרישתו של מיאזאקי (וכן, נראה שהוא רציני בקשר לזה), וחוסר ההצלחה של סרטי האולפן עליהם מופקדים במאים אחרים, קשה להיות אופטימיים.

אז הם מתארגנים מחדש. מה שגרם לרעש היה ראיון עם טושיו סוזוקי, מראשי האולפן, שדיבר על הצורך ליצור סדר חדש באולפן – הביטוי תורגם כ"ניקוי הבית" או "בניה מחדש" של האולפן, בעקבות המצב החדש שנוצר עם פרישתו של מיאזאקי. האולפן לא נסגר, סטודיו ג'יבלי ימשיך להתקיים כחברה, לפחות כדי לנהל את ענייני הסרטים הותיקים (וכאן מצויות עיקר ההכנסות של האולפן: מכירות צעצועים של טוטורו ואחרים). והם שוקלים להפסיק את הפקת הסרטים – אפילו על כך סוזוקי לא הצהיר באופן חד משמעי.

עצוב? בהחלט. אבל לפחות משאיר פתח כלשהו לתקווה. אני משאיר אתכם עם הטריילר ל"כשמרני היתה שם", רק כדי לשטוף את העיניים קצת במשהו מלבד דמעות.

לקריאה נוספת:
Anime News Network