קיץ קטלני 33 ושליש

בתחזיות על סרטי הקיץ נהוג לפתוח בשורה מפוצצת וחסרת כיסוי כגון "קיץ כזה עוד לא היה!". בדרך כלל זה, כמובן, בולשיט. אבל לפעמים צריך להודות בנכונותה של הקלישאה. קיץ כמו קיץ 2007 עוד לא היה – וספק אם יהיה.

כדי להסביר במה שונה הקיץ הקרוב מכל קיץ קולנועי שבא לפניו, אאלץ להשתמש קצת בשפה דו"חקואית. אם אתם סולדים ממספרים ונתונים שנגמרים ב"מיליון דולר", אתם יכולים לדלג הלאה. זה לא רק ש-90% מהסרטים שיוצאים בקיץ הזה הם המשכונים; המשכונים הם תופעת לוואי מוכרת של כל קיץ, כמו יתושים ומדוזות. העניין הוא באיזה המשכים מדובר. לאחר שטרילוגית 'שר הטבעות' נסגרה, 'מלחמת הכוכבים' חלפה וההמשך ל'טיטאניק' משום מה לא יצא אל הפועל, אין ויכוח על כך שארבע סדרות הסרטים המצליחות ביותר בעולם כיום הן אלה: 'ספיידרמן', 'שודדי הקאריביים', 'שרק' ו'הארי פוטר'. כל ארבע הסדרות האלה מנפיקות סרט חדש הקיץ הזה – כששלושה סרטים מתוכם ייצאו בתוך חודש אחד.

אילו כל אחד מהסרטים האלה היה יוצא בנפרד, הוא היה "אירוע" – להיט ענק מובטח מראש, בסדר הגודל של 'תיבה של איש מת', הסרט המצליח ביותר של השנה שעברה. אלא מה, מעולם עוד לא קרה ש"אירועים" גדולים כל כך ורבים כל כך נדחסו לתוך זמן קצר כל כך. אם כל הסרטים האלה ימצו את הפוטנציאל הקופתי המובן מאליו שלהם – שלא לדבר על כל ההמשכונים הקצת פחות ענקיים – זה עומד להיות הקיץ הגדול ביותר בתולדות הוליווד.

אבל מה אם זה לא יקרה? זה לא סוד שמספר כרטיסי הקולנוע שנמכרים מדי שנה לא גדל, אלא להיפך. האדם הממוצע רגיל ללכת לסרטים מספר מסוים של פעמים בשנה, ולא ישלש את מספר ביקוריו בקולנוע רק כי דוחפים לו עוד ועוד סרטים שהוא "חייב" לראות. האולפנים עלולים לגלות שפשוט אין מקום לכל כך הרבה סרטים גדולים השנה, וכמה מהם עלולים להפוך לאכזבות ענק. הקיץ הזה יכול להפוך להילולת בשרים או למרחץ דמים.

ספיידרמן 3: 3.5 בישראל, 4.5 בארה"ב
תקציר הפרקים הקודמים: עם כוח גדול באים כוחות של עכביש, חליפה צבעונית, סצינות אקשן מגניבות, קירסטן דאנסט, והמון, אבל המון כסף.
ומה הפעם: בפרק הארוך ביותר (שעתיים ועשרים) והיקר ביותר (השמועות מדברות על תקציב מטורף של 350 מיליון דולר) בתולדות ספיידי, הוא פוגש טרילוגיה של נבלים: תומס היידן צ'רץ' בתפקיד איש החול, הארי אוסבורן שיורש את מקום אביו כגובלין הירוק ג'וניור, וגם – זה היה סוד, אבל עכשיו כולם כבר יודעים – ונום, שמתחיל את דרכו כג'לי שחור והופך בהמשך למשהו עם הרבה שיניים. זה כנראה הסרט האחרון של ספיידרמן שיצולם עם הצוות המוכר והאהוב של הבמאי סם ריימי, טובי מגווייר, קירסטן דאנסט וכל היתר: כולם כבר הכריזו שהם עייפים מהעניין, ואם יהיו עוד המשכים (ומן הסתם יהיו), הם מעדיפים להישאר בחוץ.

שרק השלישי: 18.5 בארה"ב, 28.6 בישראל
תקציר הפרקים הקודמים: עוג פוגש חמור, עוג וחמור עושים צחוק משלוש קלאסיקות של דיסני בדקה בממוצע, עוג וחמור עושים המון ירוקים. בין השודדים לבין ספיידי אולי קל לשכוח, אבל 'שרק 2' הוא סרט האנימציה הממוחשבת המצליח ביותר שיצא עד היום.
ומה הפעם: מלך הרחק-הרחק מכאן גוסס, ושרק – עם עוזרו הנאמן והשולת, החתול במגפיים – נשלח למצוא את המלך ארתור, שמתגלה כילד קטן מעצבן שמדבר בקולו של ג'סטין טימברלייק. עוד בסרט, בהופעת בכורה: בנם הבכור של שרק ופיונה. דיווחים מהקרנות המבחן של הסרט טוענים שהפעם, בניגוד לסרט השני, יש קצת פחות דגש על הבדיחות וקצת יותר על העלילה. אכן טוויסט מפתיע.

שודדי הקאריביים: סוף העולם: 24.5 בישראל, 25.5 בארה"ב
תקציר הפרקים הקודמים: ג'וני. קירה. אורלנדו. אייליינר. סאבי?
ומה הפעם: אם מאמינים לשמועות, מדובר בסרט פסיכי בגודלו אפילו יותר מ'ספיידרמן', מבחינת עלות ואורך: 300 מיליון דולר, וכמעט שלוש שעות. גור ורבינסקי והתסריטאים החליטו לזרוק לגראנד-פינאלה של הטרילוגיה כל רעיון אפשרי שהיה להם, כדי שאחרי זה לא יהיה עוד טעם לעשות סרט פיראטים נוסף אי פעם. יהיה ג'ק ספארו. יהיו מערבולות ענק. תהיה מלחמת פיראטים אפית. תהיה גיחה למזרח הרחוק (עם צ'או יון-פאט). תהיה הופעת אורח של אבא של ג'ק ספארו (האב הרוחני, קית' ריצ'ארדס). יהיה שמח. אבל מה תהיה העלילה? אני לא יודע, והאמת, אני לא בטוח שאדע גם אחרי הצפייה בסרט.

הארי פוטר ומסדר הפניקס: 13.7 בארה"ב, 19.7 בישראל
תקציר הפרקים הקודמים: דניאל רדקליף למד – לאט לאט – לשחק, התבגר והתפשט.
ומה הפעם: הספר הארוך והמשעמם ביותר בסדרה עבר מן הסתם קיצוצים אכזריים עוד יותר מקודמיו בכדי להפוך לסרט באורך סביר – וזה יעבוד רק לטובתו. אל כסא הבמאי הגיע הפעם אלמוני בשם דייויד ייטס, אבל כל עוד יש פעלולים, סנייפ, האגריד והרמיוני – אין מה לדאוג. אל צוות השחקנים ההולך ומתנפח של הסדרה מצטרפות אימלדה סטנטון ('וירה דרייק') בתור דולורס אומברידג' הנאלחת, והלנה בונהאם קארטר ('מועדון קרב' וכל סרט של טים ברטון בעשור האחרון) כבלטריקס לסטריינג'. בנוסף, העלילה מבטיחה לגארי אולדמן כסיריוס בלאק ורייף פיינס כוולדמורט תפקידים משמעותיים יותר מאשר בסרטים הקודמים. בארץ הסרט יוצא יומיים לפני צאתו של הספר האחרון בסדרה, מה שמבטיח צונאמי של פוטרמאניה שכמוהו עוד לא ראיתם. היכנסו למקלטים.

אושן 13: 7.6 בישראל, 8.6 בארה"ב
תקציר הפרקים הקודמים: ב'אושן 11', ג'ורג' קלוני והחבר'ה הריצו קטעים ונורא נהנו, והקהל גם. ב'אושן 12', ג'ורג' קלוני והחבר'ה הריצו קטעים ונורא נהנו, והקהל תהה מה רוצים ממנו.
ומה הפעם: סטיבן סודרברג ממשיך לכנס את החבריא מדי כמה שנים לחופש שבו הם גם מצלמים סרט על אנשים ששודדים דברים, כנראה רק כדי שאנשים אחרים יסתכלו ויוריקו מקנאה: אם כל במאי אחר היה מנסה לכנס צוות כוכבים כזה, הוא היה מתרושש. כמו בסרטים הקודמים, ישתתפו ג'ורג' קלוני, בראד פיט, מאט דיימון ואנדי גארסיה; ג'וליה רוברטס נעדרת, אבל במקומה מגיע כשחקן חיזוק אל פאצ'ינו. החידוש: גארסייה מצטרף לצוות אושן.

ארבעת המופלאים: עלייתו של הגולש הכסוף: 14.6 בישראל, 15.6 בארה"ב
תקציר הפרקים הקודמים: 'ארבעת המופלאים' לא היה אחד מעיבודי הקומיקס האהודים ביותר, בלשון המעטה, אבל הוא עשה כסף.
ומה הפעם: הכוכב העיקרי הפעם הוא לא אף אחד מהארבעה, אלא "גולש הכסף", דמות פופולרית מאוד בקומיקס, שנראה כמו איש הכספית מ'שליחות קטלנית 2' על גלשן (ומדבר בקולו של מורפאוס מ'מטריקס'). הגולש הכסוף לבדו אמנם מחזיק פוטנציאל מגניבות גדול יותר משל כל ארבעת הנחנחים ביחד, ובכל זאת הדיווחים המוקדמים לא מספקים סיבה לחשוב שהסרט החדש יהיה טוב בהרבה מקודמו. להמחשת העליבות: גלקטוס, הרשע הקוסמי, בולע העולמות, יופיע בדמותו של ענן שחור. הו, כמה מרשים.

מת לחיות 4.0: 29.6 בארה"ב, 5.7 בישראל
תקציר הפרקים הקודמים: לא זוכר, היינו ילדים וזה היה מזמן.
ומה הפעם: בין הבלוקבאסטרים של היום, 'מת לחיות' נראה כמו דינוזאור: סרט אקשן בלי כוחות מיוחדים, בלי קסמים, בלי פעלולים ב-150 מיליון דולר – רק איש אחד עם גופיה שיורה ברעים. חוץ מזה, עם כל הכבוד לסדרת 'מת לחיות', להחיות סדרה אחרי 12 שנה זה רק לעתים רחוקות רעיון טוב (רק תראו מה קרה ל'אינסטינקט בסיסי'). ברוס וויליס הנמיך את עצמו בשנים שמאז הפרק הקודם בסדרה לדרג ב' של השחקנים, וגם שם הבמאי, לן וייסמן ('מלחמת האופל') לא מבשר טובות. אבל מה – למרות הכל, הטריילר הצליח ליצור את הרושם שאולי יהיה כאן משהו מגניב. שום דבר מעבר לסטנדרט – הליקופטרים ומכוניות מתפוצצות, ווואן-ליינרים של ברוס, וקצת ג'סטין לונג כדי לייצג את הדור הצעיר – אבל מגניב. אולי.

אוון הגדול מכולם: 23.6 בארה"ב, 2.8 בישראל
תקציר הפרקים הקודמים: ג'ים קארי פגש את אלוהים.
ומה הפעם: סטיב קארל פוגש את אלוהים. ג'ים קארי נעדר מההמשך ל'ברוס הגדול מכולם'. במקומו, אלוהים בדמות מורגן פרימן מופיע בפני סטיב/אוון, ומצווה עליו לבנות תיבה ולהכניס לתוכה שניים שניים מכל מין. קומדיות הן עניין בעייתי: הן לפעמים עובדות ולפעמים לא, וכל החיות האלה – רובן ממוחשבות, כמובן – הפכו את 'אוון הגדול מכולם' להפקת ענק. כדאי מאוד שהוא יהיה מספיק מצחיק כדי להצדיק את זה.

זהות כפולה 3: 3.8 בארה"ב, 16.8 בישראל
תקציר הפרקים הקודמים: מאט דיימון היה פעם סוכן חשאי, אבל הוא לא זוכר.
ומה הפעם: הוא נזכר. זה לפחות מה שהוא מבטיח בטיזר. פול גרינגראס, שביים את החלק השני (והמצוין) בעלילות בורן, עשה הפסקה כדי לזעזע את העולם ב'טיסה 93', ואז התפנה לביים את החלק השלישי ('The Bourne Ultimatum' במקור; עדיין לא ידוע מה יהיה השם העברי, אבל אני תומך ב'זהות במשבר'). בורן שוב מסתבך עם מפעיליו לשעבר, בראשות ג'ואן אלן, ואולי סוף סוף יקרה משהו בינו ובין ג'וליה סטיילס.

רטטוי: 29.6 בארה"ב, 12.7 בישראל
תקציר הפרקים הקודמים: פיקסאר היו יוצרי האנימציה הגדולים בעולם. הם קצת פישלו עם 'מכוניות', אבל חלקנו סולחים להם.
ומה הפעם: בראד בירד, במאי 'משפחת סופר-על' הדגול, מביים את סיפורו של עכברוש פריזאי שרוצה להיות שף, אבל יש לו בעיה – הוא עכברוש. על פי הטריילרים, הוא מחזיר את פיקסאר לדרך הישר: הדמויות חמודות מאוד והאנימציה מצוינת. בקשר לכל השאר, נצטרך לחכות ולראות.

רובוטריקים: 4.7 בארה"ב, 12.7 בישראל
תקציר הפרקים הקודמים: רובוטים מהחלל הופכים למכוניות ולמטוסים, באנימציה זולה. מיליוני ילדים רכים ונוחים להשפעה בוהים בשקיקה.
ומה הפעם: הסדרה המצוירת המיתולוגית עושה חחח-חחח-חחח והופכת לסרט האקשן הבולט היחיד של הקיץ שהוא לא המשכון, בבימויו של מייקל ביי, האיש שיודע לצלם פיצוצים ממש יפה – וזהו, בעצם. רבים (ואני בתוכם) לא סובלים את מייקל ביי, אבל האמת היא שאם כבר חייבים לתת לו לביים משהו, אז סרט על רובוטי ענק שנלחמים זה בזה הוא כנראה הדבר הנכון עבורו. כמובן, בכך שהסכים ליצור את הסרט הוא גם חשף את עצמו לזעמם של מעריצים מוטרפים בלי חיים, שמקבלים את הג'ננה מכל סטייה (מהותית! מזעזעת!) מהטקסט המקורי המקודש, כמו למשל העובדה שעל אופטימוס פריים יש ציורים של להבות, או שיש לו שפתיים.

הסימפסונס – הסרט: 26.7 בישראל, 27.7 בארה"ב
תקציר הפרקים הקודמים: לך תתקצר 300 ומשהו פרקים.
ומה הפעם: לסדרות אנימציה פופולריות כמו 'סאות' פארק' או 'בובספוג' לקח בקושי שתיים-שלוש עונות עד שהגיחו גם לקולנוע. ל'סימפסונס', הסדרה שהתחילה בשנות השמונים(!!) ועדיין רצה, זה לקח 18 עונות. הם היו יכולים פשוט ליצור פרק סתמי וארוך ועדיין לגרור לקולנוע את כל מעריצי הסדרה, אבל הם הלכו יותר בגדול: 11 מהתסריטאים שעבדו על הסדרה לאורך ההיסטוריה עשו פגישת מחזור כדי לכתוב את הפרק הזה. מההיילייטס המובטחים: בארט סימפסון בעירום פרונטלי מלא!

ועדיין לא דיברנו על: '28 שבועות אחרי', ההמשך ל'28 יום אחרי'; 'הוסטל 2'; שובם של הפינגווינים המונפשים ב-'Surf's Up'; המיוזיקל 'ספריי'; הפנטזיה 'אבק כוכבים' על פי גיימן; ו'שעת שיא 3', שבו ג'קי צ'אן וכריס טאקר שוב מקבלים משכורות מנופחות.