אתגר הצפייה לחופש הגדול של עין הדג

10 שבועות, 10 קטגוריות, 10 סרטים - בואו להעביר את הקיץ באתגר צפייה מקומי.

בחודשים האחרונים בקבוצת הפייסבוק שלנו קבוצה קטנה אך איתנה של אנשים השתתפה במה שנקרא "אתגר הצפייה של לטרבוקסד": אתגר שבו למשך 33 שבועות, צופים ב-33 סרטים, 1 בכל שבוע, כאשר כל שבוע הוא בעל "נושא" מסוים: מחזות זמר שאינם דוברי אנגלית, רשימת סרטים מומלצים של במאים נחשבים, ועוד. השבוע האתגר נגמר, והוא עתיד לחזור רק בספטמבר. לפיכך, החלטנו למלא את החלל בין לבין עם אתגר צפייה של עין הדג (שימוש מעט ליברלי במילה "אתגר", אבל מילא) לחופש הגדול: 10 שבועות, 10 סרטים. 

איך זה יעבוד? למטה תוכלו לראות את 10 הקטגוריות שבחרנו בקפידה בנסיון לאזן בין סרטים שאשכרה יהיה כיף ומעניין לראות אבל גם סרטים שלאו דווקא אנשים היו רואים ככה סתם. כל מי שרוצה להשתתף באתגר או לפחות מתעניין יבחר 10 סרטים באורך מלא שהוא עדיין לא ראה ושעונים על הדרישות של כל שבוע ויפרסם אותם פה, בקבוצת הפייסבוק שלנו (בפוסט ייעודי, לא ככה סתם) או בלטרבוקסד של האתר כרשימה משל עצמכם (או בכולם, זה לא משנה).

כל שבוע למשך החופש הגדול אנחנו נפרסם בקבוצת הפייסבוק ופה בתגובות תזכורת על הנושא של השבוע, ואז נוכל לדבר ולדסקס על הסרטים שצפינו בהם. אם יש עוד שאלות בנושא, נשמח לענות. ועכשיו, בואו ניגש לעניין.


שבוע 1 (21 ביוני עד 27 ביוני): שבוע עין הדג
פותחים את אתגר הצפייה עם סרט שלא ראיתם מאחת העשיריות סיכום השנה של האתר. זה אומר 190 סרטים לבחור מתוכם, מבציר 2001 עד 2019. חוץ מלהיטי קומיקס, שלל פיקסארים או "שר הטבעות", יש ברשימה לא מעט הפתעות, פנינים מפוספסות וסרטים שההיסטוריה קצת שכחה. למי שלא בטוח באיזה סרטים מדובר, אור ענבר עזרה והכינה רשימה. למי שראה גם את כל אלה – תראו סרט שכמעט ונכנס לרשימה (כלומר ממקומות 11-30 של השנים שעברו).

שבוע 2 (28 ביוני עד 4 ביולי): "סרט בידוד"

בשבוע זה יש לבחור סרט שהולם את תקופת הריחוק החברתי. זאת הגדרה קצת גמישה ונע בין סרטי קפסולה עם צוות שחקנים מצומצם כמו "12 המושבעים", סרטי שחקן יחיד כמו "לוק" או "הכל אבוד", סרטים בלוקיישן אחד ושאר ירקות – העיקר שיהיה קצת קלסטרופובי. הכנו רשימה עם אופציות מעניינות, אבל אפשר בהחלט לבחור גם סרט שלא מופיע ברשימה ועדיין מתאים לתמה לדעתכם.

שבוע 3 (5 ביולי עד 11 ביולי): אנימציה ממיסת מוח

הפעם כן צריך לבחור סרט מתוך רשימה מוגבלת שמצאנו בלטרבוקסד ואהבנו. רצינו נורא לשים שבוע אנימציה, ורשימת "75 סרטי אנימציה ממיסי מוח" היא רשימה מגניבה ביותר עם סרטי אנימציה שנעים בין "יוצא דופן" ל"מה לעזאזל ראיתי". 

שבוע 4  (12 ביולי עד 18 ביולי): כהן, כהן,כהן או כהן 

ברוח שבועות דומים באתגר לטרבוקסד המקורי, בהם נבחרו כל פעם 4 במאים או שחקנים עם שם משפחה דומה, השבוע עליכם לבחור סרט של האחים כהן או כזה בהשתתפות אושרי כהן, רותם זיסמן כהן או סשה ברון כהן. זה די פשוט, בתכלס. 

שבוע 5 (19 ביולי עד 25 ביולי): סרט בהשתתפות ווילם דפו

שבוע המחווה לאחד השחקנים הכי אנדרייטד בהוליווד. בחרנו בשבוע הזה כי ה-22 ביולי זה יום ההולדת של ווילם דפו, אז מזל טוב לכבוד יום הולדתך ה-65, גובלין ירוק ומדהים שכמותך! 

שבוע 6 (26 ביולי עד 1 באוגוסט): שבוע קולין אטווד

קולין אטווד היא אחת ממעצבות התלבושות הוותיקות והפעילות בהוליווד. היא עבדה בעשרות הפקות בטלוויזיה ובקולנוע, הייתה מועמדת 12 פעמים לאוסקר וזכתה ארבע פעמים. היא המעצבת הקבועה של במאים כמו טים ברטון, ג'ונתן דמי, מייקל מאן ורוב מארשל, אבל עבדה גם בסרטים כמו "מה קרה בגטקה", "נשים קטנות" (ההוא מ-94) ו"סיפורה של שפחה" (הסרט הנשכח, לא הסדרה).

שבוע 7 (2 באוגוסט עד 8 באוגוסט): תוצרת דרום קוריאה

שנה עברה מאז ש"פרזיטים" הגיע לבתי הקולנוע בישראל. הוא מסיים את השנה הזו עם אוסקר ביד ודקל הזהב ביד השנייה, וזה הזמן להרים לתעשייה שבזכותה כל זה קרה. השבוע יש לבחור סרט דרום קוריאני. אין הגבלה על בסיס ז'אנר, שנה או אפילו שפה, כל עוד הסרט נוצר בדרום קוריאה (או קו-פרודוקציה שדרום קוריאה נכללת בתוכה).

לא בקיאים? ניתן להיעזר ברשימה הזו.

שבוע 8  (9 באוגוסט עד 15באוגוסט): בקצרה

בעולם שבו שוברי הקופות והסרטים המסחריים הולכים ומתארכים שלא לצורך, זה הזמן לצפות בסרט שנמשך לכל היותר 80 דקות. גם כאן סידרנו רשימה של סרטים לדוגמה, אבל אפשר לבחור גם כל סרט אחר שעומד בכללים. 

שבוע 9 (16 באוגוסט עד 22 באוגוסט): סרט פתיחה או זוכה בפסטיבל ירושלים

אם שום דבר לא ישתבש, בשבוע זה תצא לדרך מהדורת 2020 של פסטיבל הקולנוע ירושלים. לכבוד זה, השבוע נצפה בסרט שפתח בעבר את הפסטיבל או בסרט שזכה בתחרות הישראלית שלו לאורך השנים. אם בא לכם לצפות בסרט שזכה בתחרות הדוקומנטרית אתם מוזמנים לעשות זאת, אבל אין לנו רשימה מסודרת שלהם.

שבוע 10 (23 באוגוסט עד 29 באוגוסט): חזרה ללימודים

את השבוע האחרון לאתגר (ולחופש הגדול) נקדיש לסרטים שמתרחשים בבתי ספר. כאשר הכוונה היא לכיתות א' עד י"ב, כלומר לא קולג'ים, אוניברסיטאות או מוסדות חינוך אחרים. הסרט לא חייב להיות על התלמידים – גם סרטים על ההנהלה, סגל המורים ושאר הצוות יתקבלו בברכה.