שליחות קטלנית 3: עלייתן של המכונות

במקור: :Terminator 3
Rise of the Machines
במאי: ג'ונתן מוסטאו
תסריט: ג'ון ד. ברנקטו,
מייקל פריס, טדי סרפיאן

שחקנים: ארנולד שוורצנגר,
ניק סטאל, קריסטנה לוקן, קלייר

דיינס, דייויד אנדרוז

יום אחד בקיץ של שנת 1997, כך סיפרה לי אישה תמהונית בשם שרה קונור, מערכת מחשב בשם סקיינט תזכה למודעות עצמית, ותתחיל להשתלט על העולם. התוצאה, כמובן, תהיה כאוס. המקרר שלכם ישאיר את האור שלו דלוק גם אחרי שתסגרו את הדלת שלו. המכונית שלכם תאיץ מרצונה החופשי למהירות של 136 קמ"ש ותגרום לכם לקבל דו"ח על מהירות מופרזת שלא בצדק. אה, וגם תתרחש איזו שואה גרעינית שתהרוג כמה מיליארדי בני אדם ותגרום למכונות להשתלט על העולם.

המכונות האלה, במפתיע, לא יבחרו לאחסן את כל בני האדם בתוך אינקובטורים ולהשתמש בהם בתור מקור אנרגיה. הן לא צריכות את בני האדם בתור מקור אנרגיה. הן מעדיפות להשתמש בהם בתור מטרות קליעה מהירות ומתוחכמות במיוחד. אז הן יתחילו לצוד אותנו. לשם כך, הן יבנו המוני רובוטים בדמותו של ארנולד שוורצנגר. חמוש במכונת ירייה. או, כן.

אבל ההשתלטות העוינת של המכונות על העולם לא תעבור בשתיקה. את קומץ בני האדם הנותרים יוביל אדם בשם ג'ון קונור. אותו ג'ון קונור הוא אדם כה חשוב, עד כי המכונות משקיעות משאבים עצומים על מנת להרוג אותו. יותר מכך, הן מוכנות אפילו לשלוח רובוטים רצחניים לעבר על מנת להרוג אותו.

כך, לפחות, מלמלה שרה קונור במהלך סרטי 'שליחות קטלנית' הקודמים. אבל אם, באופן פלאי כלשהו, הצלחתם לפספס את אחת מ-800 ההקרנות שהיו לסרטים האלה בערוצי הטלוויזיה השונים, אתם באמת מבזבזים את הזמן שלכם. 'שליחות קטלנית 3' יוצא מנקודת הנחה שכל אדם מתורבת ראה את הסרט הקודם בסדרה, וכנהוג בסרטי המשך בשנה האחרונה, מאיץ למלוא המהירות כבר מהרגע הראשון.

שרה קונור, כך מספרים לנו, מתה. ההיסטוריה של העתיד, בעקבות הארועים שתועדו בסרט השני, עברה שינוי קל. כעת, בשנת 2003, המכונות לא השתלטו על העולם וג'ון קונור לא הפך למנהיג של שארית המין האנושי. היחיד שלא לגמרי מאמין בכך הוא אותו ג'ון קונור. הוא מנותק מהמערכת: ללא משפחה, ללא כתובת, ללא טלפון. כל זאת, כדי שאם ועוד רובוטים רצחניים יישלחו אחריו, הם לא יוכלו לאתר אותו.

ואז, יום בהיר אחד, ג'ון קונור מגלה כי הוא לא סתם פרנואיד. בעקבות סיבה מסתורית כלשהי, שוב מופיע (או יותר נכון, מופיעה) "טרמינייטור" על מנת להרוג אותו. חוץ מזה, הפעם המכונות חושבות קצת יותר בגדול, והמחסלת (קריסטנה לוקן, אלוהים יברך את נשמתה) אמנם תשמח להרוג את ג'ון קונור, אבל בינתיים משקיעה את זמנה בחיסול כל הסגנים שלו, הכוללים גם בחורה אחת בשם קייט ברוסטר (קלייר דיינס).

להגנתו של ג'ון קונור נחלץ, כמו בפעם הקודמת, אחד מהרובוטים שנראים כמו ארנולד שוורצנגר. אבל הפעם, מסתבר, המלאכה המוטלת עליו הולכת להיות קשה אפילו יותר. הטרמינאטריקס שייכת למודל מתוחכם במיוחד: מכונת הרג שיכולה להשתלט על מכונות אחרות ולהוציא כלי הרס מאיימים מכף היד שלה, אם היא רק רוצה. וארנולד? הוא כבר נחשב מודל מיושן (ובצדק. בן כמה הבנאדם? 60?). לא משהו שיהווה, לכאורה, איום על קריסטנה לוקן המהממת.

מה שמוביל, כמובן, לסצינות אקשן מרהיבות. למעשה הצירוף "סצינות אקשן מרהיבות" בקושי עושה צדק לסרט הזה. דקות בודדות לאחר תחילת הסרט, מצאתי את עצמי כבר בתוך סצינת האקשן הראשונה. ואחריה? סצינת אקשן אחת רודפת את השנייה. מרדפי מכוניות וקטעי ירי מרהיבים דורכים אחד על העקבים של השני. את כמות ההפוגות בהן האדרנלין כן מפסיק לזרום אפשר לספור על יד אחת. האיכות של סצינות האקשן האלה בקלות יכולה לגרום לשאר סרטי הקיץ להחוויר מבושה. אין כאן תעלולי "זמן קליע" בסגנון המטריקס, אבל יש כאן רובוטים שהולכים מכות והורסים חצי מהסביבה שלהם בדרך, בריחות נואשות במיני כלי רכב מהטרמינייטורית-הכל-יכולה ופיצוצים. הרבה פיצוצים. למעשה, אם אתם שייכים לסוג האנשים שהרס סביבתי עושה להם את זה, אתם יכולים להפסיק לקרוא את הביקורת כאן ועכשיו, ולרוץ לראות את הסרט.

ולמרות הקצב ההיסטרי של הסרט, קשה מאוד להגיד עליו שהוא "עוד סרט קיץ טיפשי". בין פיצוץ אחד לשני שזורה עלילה חזקה, המצליחה לפתוח באלגנטיות את הסיום הסגור-לכאורה של הסרט הקודם בסדרה, ולסחוב את כל הסרט מבלי לגרום לו להתדרדר לרמות מטופשות מדי. בין סצינת קרב אחת לשניה אפשר למצוא גם המון הומור וקריצות לסרטי 'שליחות קטלנית' הקודמים.

העבודה של השחקנים, בכל הבאלגן הזה, מצטמצמת פלאים. התפקיד של קלייר דיינס מתבזבז בעיקר על צרחות. ניק סטאל (בתפקיד ג'ון קונור הבוגר) מסתובב עם הבעת הלם קרב רוב הסרט, ומקריסטנה לוקן וארנולד שוורצנגר בתפקיד הרובוטים אף אחד לא מצפה ליותר מדי. שניהם, לצורך העניין, לא ראויים לנשק את בהונות הרגליים של רוברט פאטריק בתפקיד הבחור הרע מהסרט הקודם. אבל את רוב הזמן הם מבלים בעיקר בריצה ממקום למקום תוך כדי שימוש בנשק חם, אז באמת קשה להגיד שהתפקיד הזה דורש מהם יותר מדי.

כן, מעריצים ותיקים של סדרת סרטי 'שליחות קטלנית' יוכלו להתלונן. לא מדובר בסרט אפלולי ומהורהר כמו הסרטים הקודמים. בסך הכל, 'שליחות 3' הוא בראש ובראשונה פצצה של אקשן טהור, אבל דרוש אדם רע יותר ממני על מנת לזקוף את זה נגדו. קטעי האקשן של הסרט מתחברים בצורה כה נהדרת אחד לשני, העלילה זורמת בטבעיות שתגרום לסרטים כמו 'מטריקס Reloaded' להסמיק מבושה, והכל ביחד גרם ל-100 הדקות של הסרט לעבור מבלי שבכלל הרגשתי בכך. קהל הפסימיים אשר דאג כי הסרט השלישי יהיה בעיקר המשכון-מאולץ יכולים לנשום לרווחה: הטרמינייטורים חזרו, והם עדיין שולטים.