הטריילרים הגדולים של כל הזמנים: מקום שני

הרבה דברים מתפוצצים, ומדי פעם בחורה בביקיני

שוב: רשימת הטריילרים שיוקרנו ב"ליל הטריילרים החיים" (יום חמישי, סינמטק חולון) ורשימת 20 הטריילרים הגדולים של כל הזמנים הן שונות לחלוטין. רוב הטריילרים ברשימת ה-20 לא יוקרנו בליל הטריילרים, אבל הטריילר הזה יוקרן גם יוקרן. כאילו שאפשר בלעדיו.

אז למה זה אחד הטריילרים הטובים ביותר שנוצרו אי פעם, אם לא ה-?

לעשות פארודיות על טריילרים זו לא חוכמה גדולה. זה נושא שקל מאוד לצחוק עליו. כל המוסכמות, הקלישאות, ה"בעולם שבו". כל תינוק יכול. אבל הטריילר הזה הוא בו-זמנית פארודיה מושלמת על טריילרים, וגם טריילר מושלם. הוא מציג באופן מפורש את המוסכמות, בזמן שהוא מציית להן ומדגים למה הן אפקטיביות – ולא באופן רשלני, כי היי-זאת-רק-פארודיה, אלא בשיא המקצועיות. אילו היו מורידים ממנו את קטעי הקריינות של המדריך (סטיבן פריי), זה היה טריילר סטנדרטי אבל טוב ויעיל לחלוטין. העריכה מעולה, הצגת עיקרי העלילה עובדת, המונטאז' בסוף (לצלילי מוזיקת רוק) מקפיץ. ולאורך כל זה, המדריך מסביר לנו את מה שאנחנו רואים – כלומר, את מה שתמיד קיבלנו כמובן מאליו.

כל העסק נראה כאילו הוא יצא ישר ממקלדתו של דגלאס אדמס, מחבר "מדריך הטרמפיסט לגלקסיה". כמובן, זה לא באמת הגיע משם: אדמס כבר היה מת כשהטריילר יצא. השיחזור המשובח של האווירה וההומור של "המדריך" בטריילר גרמה לו לעשות את מה שטריילר אמור לעשות: להקפיץ את הציפיה מהסרט לשחקים. הטרגדיה היא ששום דבר בסרט לא היה אפילו קרוב לרמת הטריילר הזה.

עוד נקודה מעניינת בנוגע לטריילר הזה: הוא מעולם לא הוקרן. ל"מדריך הטרמפיסט" יצאו כמה טריילרים סטנדרטיים ולא מאוד מעניינים; ואז הגיע הטריילר הזה, שהופץ לאינטרנט בלבד, ולא בבתי הקולנוע. ההצלחה האדירה שלו באינטרנט גרמה למפיצים לערוך מחדש כמה מהטריילרים לקולנוע, כך שיכללו גם אלמנטים מתוך הטריילר הזה. עדיין, זה היה מוצלח הרבה פחות מטריילר-האינטרנט המקורי. הטריילר הזה אפילו לא נמצא על מהדורות ה-DVD והבלו-ריי של הסרט (לפחות לא כל אלה שמצאתי), וזאת הסיבה שבגללה האיכות שבה הוא מוצג כאן היא כל כך נמוכה: פשוט אי אפשר להשיג אותו. (אם מישהו בכל זאת מוצא, ברשת או מחוצה לה, גירסה באיכות טובה של הטריילר הזה, בשם כל הקדושים, ספרו לי על זה!).

זהו, רשימת 20 הטריילרים הגדולים של כל הזמנים תסתיים מחר. אגב: זוכרים, בתחילת הרשימה, כשאמרתי שאתם כנראה לא הולכים להסכים איתי? הטריילר שבמקום הראשון הוא אחד מהמקרים האלה. לכן אתם מוזמנים, אם אתם מעדיפים, להתעלם ממנו ולהתייחס ל"מדריך הטרמפיסט לגלקסיה" כטריילר הטוב בכל הזמנים.

בימים הקודמים:
מקום 3: קלוברפילד
מקום 4: ילדים קטנים
מקום 5: הציפורים
מקום 6: להרוג את ביל
מקום 7: הצלצול
מקום 8: מפלצות בע"מ
מקום 9: 300
מקום 10: הנוסע השמיני/פרומתיאוס
מקום 11: פם פאטאל
מקום 12: יהודי טוב
מקום 13: היום השלישי
מקום 14: התחלה
מקום 15: האויב שבפנים: אפוקליפסה
מקום 16: ד"ר סטריינג'לאב
מקום 17: גבעות הפחד 2
מקום 18: הרשת החברתית
מקום 19: שליחות קטלנית 2
מקום 20: בי מובי

אוהבים טריילרים? אז בואו ל"ליל הטריילרים החיים". ערב שלם של החלק הטוב ביותר של הסרט.