הטריילרים הגדולים של כל הזמנים: מקום 20

את 20 הימים עד לליל הטריילרים החיים נעביר בספירה לאחור. ובמקום ה-20: כשסטיבן פגש את ג'רי

אני אוהב טריילרים.

זאת אחת הסיבות לכך שב-23 באוגוסט – מה שיוצא, במקרה, בעוד 20 יום בדיוק – ייערך "ליל הטריילרים החיים", האירוע שכל כולו טריילרים. אם עוד לא רשמתם לעצמכם ביומן, אז תרשמו, תירשמו ובואו. אבל בינתיים, נעביר את הזמן עם הטריילרים הגדולים ביותר אי פעם.

טריילרים הם צורת אמנות בפני עצמה, שלפעמים דומה, אבל לא לגמרי, לקולנוע. ואם רשימות "הסרטים הגדולים של כל הזמנים" מופרחות לאוויר על כל צעד ושעל, אז הגיע הזמן לעשות גם רשימה של הטריילרים הגדולים של כל הזמנים. וזה מה שיקרה כאן ב-20 הימים הקרובים: ספירה לאחור. 20 הטריילרים הטובים של כל הזמנים נבחרו באמצעות סקר מקיף ובלתי תלוי שנעשה בין חברי האקדמיה הלאומית למבקרי קולנוע מטעם עצמם שהם גם דגים אדומים, או במילים אחרות: זאת דעתי הפרטית בלבד. כמו בכל רשימה אחרת מסוג זה, אתם לא הולכים להסכים איתי, מהסיבה הפשוטה שלכל אחד טעם משלו. וגם אני לא הולך להסכים עם עצמי, מהסיבה הפשוטה שדעתי משתנה כל הזמן, וייתכן בהחלט שכבר מחר אני לא אבין מה חשבתי לעצמי כשסידרתי אותם בסדר הזה ולא בסדר אחר. או בקיצור, קחו את זה בפרופורציה, כולה רשימה.

עוד בעיה ביצירת רשימת הטריילרים הגדולים בכל הזמנים היא שאני לא ראיתי את כל הטריילרים בכל הזמנים. לכן סביר מאוד להניח שהרשימה כוללת חורים גדולים. תוכלו לשים לב בקלות שבניגוד מוחלט לרשימות מבקרים למיניהן, כאן יש דווקא העדפה ברורה לתוצרת טריה יותר: הרבה טריילרים מהשנים האחרונות, ומעטים מהעשורים שחלפו. הסיבה היא שהסטנדרטים לגבי טריילרים השתנו עם הזמן. טריילרים בעבר היו דבר ארוך, ארוך, ארוך, וברוב המקרים – משעמם וחסר השראה. טריילרים קצביים, מקוריים ומעניינים הם עניין חדש יחסית.

אגב, אם אתם מתכוונים להגיע לליל הטריילרים החיים וחוששים שהרשימה "תספיילר" את האירוע – אין סיבה לחשוש. מלבד יוצאים מהכלל בודדים, הטריילרים שמופיעים ברשימת 20 הגדולים לא יוקרנו בליל הטריילרים.

ואחרי כל ההקדמות האלה, כדאי שניגש כבר ל-

מקום 20

לא שהיה למישהו ספק, אבל טריילרים טובים לא תמיד מפרסמים סרטים טובים. אם "בי מובי" (השם העברי "כוורת בסרט" עדיין מכאיב לי בלשון) היה מקורי ועשוי היטב כמו הטריילר הזה, אולי הייתי עוד זוכר על מה בדיוק הוא היה. הרעיון ליצור טריילר מצולם לסרט מצויר מעניין כשלעצמו, והביצוע – עם השיחזור של הסצינה בשתי הטכניקות השונות – מעולה. מעניין שמבין שני כוכבי הטריילר, דווקא סטיבן ספילברג הוא השחקן הטוב יותר.

ל"בי מובי" היה טריילר נוסף שנעשה באופן דומה, אבל מוצלח פחות.

מחר – מקום 19. וככה זה ימשיך!