ביקורת: משודרג

'משודרג' הוא כמו 'היא', אם במקום לפתח מערכת יחסים, סקרלט ג'והנסון הייתה משכנעת להרוג אנשים.
שם רשמי
משודרג
שם לועזי
Upgrade

לפני חודש וקצת, רשמתי שז'אנר המדע בדיוני ב-2018 נמצא בבעיה, עם שורת סרטים מאכזבים או כושלים. "משודרג" שמע על הבעיה הזאת, ובא לפתור אותה עם מוט לום לפנים שמעיף שיניים לכל מקום, בהם אחר כך הוא משתמש בשביל לעשות דברים שהשתיקה יאה להם.

גריי ואשתו אשה (מבטאים את זה אחרת ממה שאתם חושבים, אבל זה עדיין מאוד משעשע כשקוראים את זה בכתוביות) הם זוג חביב. היא, אשת עסקים גנרית בחברת הייטק. הוא, מכונאי מכוניות מהסוג הישן – אתם יודעים, המכוניות האלה שאשכרה צריך להסתכל על הכביש כשאתה נוהג בהם ולהחזיק בהגה ולא סתם לשבת מאחור ולעשות מה שבא לך. בכלל, הוא בכלליות לא כל כך בקטע של כל הטכנולוגיה הזאת שמסביבו. הוא לא אוהב את הבית החכם שהם גרים בו, את המכונית החכמה שאשתו נוהגת בה ומבחינתו, כל ההמצאות החדשות של חברות ההיי-טק האלה בסך הכל גורמות לכך שעוד ועוד אנשים מוצאים את עצמם מובטלים.

זה היה יכול להיות בסיס לקומדית מצבים טיפשית או אולי קומדיה רומנטית חמודה ("את סייבורג, אתה בן אדם") אבל אז ארבעה אנשים מגיעים משום מקום, הורגים את אשתו ואותו הם משאירים משותק בארבע גפיים. וכך, מאדם שאהב לבנות עם הידיים שלו, נשאר מישהו שצריך רובוטים בשביל לבצע את הפעולות הבסיסיות ביותר. הוא מרגיש שבור, מיותר וחסר משמעות. בנקודה זו מגיע אליו מיליונר בעל חברת הייטק עם הצעה: השתלה של מחשב ישירות לתוך הגוף שלו, על מנת להחזיר לו את התזוזה בארבעה גפיים. גריי מסכים, הניתוח עובר בהצלחה וגריי שמח מאוד שהוא יכול ללכת שוב פעם ולא להיות תלוי במכונות. ואז הוא מגלה שלמכשיר שהותקן בו יש עוד כמה יכולות שלא אמרו לו עליהן. למשל, היכולת לדבר איתו. עוד למשל – היכולת להרוג אנשים.

והו, כשהוא הורג אנשים זה נפלא. כלומר, אממ, ילדים, אל תהרגו אנשים, זה נורא, אפילו אם התקינו לכם מחשב במוח ואפילו אם הרגו את בחירתם ליבכם וזה אקט של נקמה – אבל  ברצינות, האקשן והאלימות בסרט הזה מבוצעים ברמה העילאית. שילוב של אלימות בוטה שגובלת במחוזות אימת הגוף ביחד עם כוראוגרפית אקשן והכל נהדר. לאנשים שרגישים ממראות אלימות תהיה סיבה או שתיים או עשר לעצום עיניים (כולל סצנה שמערבת עיניים, לאנשים שרגישים לנושא הספציפי הזה), אבל לאנשים שמחפשים את סצנות האקשן הטובות של השנה – יש מצב שהן נמצאות פה.

כי למרות שמדובר בסרט שרחוק מלהיות מד"ב פילוסופי ברוחם של ה"בלייד ראנר"-ים, הוא כן מד"ב חכם שאשכרה משתמש בטכנולוגיות שקיימות ולא מיוצגות בשיט בסרטי המד"ב האחרים על מנת ליצור סצנות פעולה מגניבות. למשל, מכוניות חכמות. המכוניות האלה, שאפשר להגיד להן איפה ומתי להיות, יכולות להיות אחלה חומר למרדפים מטורפים בהם הגיבורים קופצים ועוברים בין מכוניות עליהם הם מפקדים מרחוק. אבל הוליווד פחות בקטע שלהן עד כה ולכן "משודרג" הצנוע בתקציבו הוא בין הראשונים שמשתמש במכוניות האלה לסצנת מרדף שאומנם לא כוללת עשרות מכוניות ופיצוצים, אבל מה שהיא כן עושה עם המכוניות הללו הוא מקורי, מעניין ומראה שיש כאן פוטנציאל רב שעוד לא מוצה.

הגישה של "משודרג" למד"ב מזכירה את "היא". למען האמת, הסרט בכלליות מזכיר את "היא": בעתיד הקרוב שלא ניתן לו תאריך ספציפי, עם עיצוב עתידני בקטנה שלא נראה מנותק מהמציאות, ועם המצאות שאתה כבר מתחיל לראות מסביבך, איש מתחיל לדבר עם בינה מלאכותית שמשנה את חייו. רק, כמובן, סקרלט ג'והנסון בסרט ההוא לא הרגה אנשים והקול ב"משודרג" לא מדמה סצנת מין עם הגיבור שלו. טוב שכך.

את גיבור הסרט משחק לוגאן מרשל-גרין, או כמו שהיה כנראה רשום בכרזת הליהוק "מישהו שממש נראה כמו טום הארדי אבל זול יותר". ולוגאן לא רק נראה כמו הארדי, אלא גם מבצע את התפקיד שלו באותה נחישות, אמינות וכישרון כללי שהארדי היה יכול להביא לתפקיד. שאר צוות השחקנים עושים עבודה סביר בסך הכל ולא מצליחים להתבלט, פרט לבטי גבריאל שבין זה לבין "תברח" מגלה כשרון רב הן בבחירת תסריטי סרטי ז'אנר והן במשחק.

"משודרג" מצטרף לז'אנר שאני אוהב לקרוא לו "מה? הביאו את זה לארץ? ברצינות?" (אולי צריך שם יותר קליט) ביחד עם סרטים כמו "קולוסאל" או "תברח". ז'אנר שבשנים האחרונות גודל ותופח וצריך להגיד תודה על כך. זה לא ברור בכלל שיש לנו הזדמנות לראות סרט שכזה בזמן אמת ועל מסך גדול, ולרוב סרט שכזה היה צריך לחכות לכתבות "הסרטים הכי טובים שלא יצאו השנה" עד שנדבר עליו, אבל איכשהו משנה לשנה התחושה היא שרשימת הסרטים הבולטים בכתבות האלה מצטמצמת. סרט אלים ומדמם בז'אנר המד"ב בלי כוכב גדול שיוצא למסכים והוא לא זבלון מלפני כמה שנים אלא סרט שיוצא בזמן אמת? מדהים כמה התקדמנו.

אז אם אתם רוצים סרט קטן, צנוע, ממזרי, חכם ומצוין עם קרבות מדהימים, סצנות "אומייגאד" (הסרט פלט ממני "הולי פאק" מאוד קולני. מצטער, קהל פסטיבל ירושלים), וגם משהו שמצליח טיפ-טיפה לחדש בז'אנר המד"ב – "משודרג" הוא הסרט בשבילכם.


 ומי שרוצה לראות את הסרט שבועיים לפני שהוא יוצא, מוזמן לבוא להקרנה שלו במוצאי שבת הקרוב (11/08) בסינמטק הרצליה ב-20:30. פרטים נוספים כאן .