חנוכה אוטופי

פסטיבל אוטופיה חוזר לקראת חנוכה הקרוב עם מיטב הסרטים שלא הוקרנו השנה.

בחנוכה הקרוב בין ה12.12 (נר ראשון של חנוכה) ל16.12 (נר חמישי), יערך בסינמטק תל אביב פסטיבל אוטופיה, אחד מפסטיבלים הקולנוע המגניבים בארצנו – כזה שפונה מראש לקהל שאוהב סרטי ז'אנר – בין אם הם מדע בדיוני, פנטזיה, אימה או מותחנים. זה לא ברור מאליו שדבר כזה קורה והשנה בפרט –  על מנת שיתקיים, הפסטיבל היה צריך את עזרת גיוס ההמונים כדי להצליח בהקמתו. אבל נראה שההשקעה השתלמה: הפסטיבל מציג שלל סרטים מרתקים מהשנה האחרונה, שחלקם כבר ביקרו פה במסגרת פסטיבל כזה או אחר, בצורה מרוכזת ועל מסך גדול.

השם הגדול ביותר בפסטיבל הוא כנראה "להרוג אייל קדוש" מהבמאי של "הלובסטר" (שגם הוצג בחיפה), שאותו ניתן לתפוס בטרום בכורה לפני שיוצג בארץ בינואר. חוץ ממנו אפשר למצוא סרטי ז'אנר מכל מקום בעולם – כולל מישראל. הנציגות הישראלית בפסטיבל מפתיעה לטובה וכללת סרטים רבים כמו "מועדון הספרות היפה של גברת ינקלובה" שהופיע בפרסי אופיר האחרונים, "משפחה" מפסטיבל ירושלים ו"אגדת המלך שלמה" מפסטיבל חיפה וגם סרטי האימה הישראליים "אנתרקס" ו"ילדי הסתיו". בנוסף לסרטים החדשים יהיו גם הקרנות של קלסיקות כמו "המנסרים מטקסס" ו"ליל המתים החיים".

מבין הסרטים שיצא לי לתפוס, להלן כמה המלצות ואזהרות: "דייב עשה מבוך", "הנתיחה של ג'יין דו" ו"זה בא בלילה" הם סרטים שאומנם יש בהם חן מסוים ופוטנציאל רב אבל בסופו של דבר התאכזבתי מהם, למרות שרוב האנשים חוץ ממני כן התלהבו מ"זה בא בלילה".
לעומתם, אני יכול להמליץ בחום על הסרטים הבאים: "מהומה באגף 99" שכבר פורסם פה הטריילר שלו הוא יצירה אלימה ומדממת שלא מומלצת לאנשים שאלימות עושה להם לא נעים כי יש הרבה ממנה אבל לכל השאר מומלצת בחום והיא בקלות הסרט הטוב ביותר שראיתי מהשלל של הפסטיבל, "שליטה יצירתית"  הוא סרט שמתרחש בעתיד הקרוב על פרסומאי שמקבל המצאה של AR שמתחילה לשאוב אותו מהחיים המציאותיים. הסרט מצולם בשחור-לבן יפהפה ומסקרן לכל אורכו, אפילו אם הדמויות שלו קצת מעצבנות, "איך לדבר עם בנות במסיבות" הוא סרט מבולבל ומבולגן בצורה הטובה ביותר שהרחיב את הסיפור הקצר של ניל גיימן לעלילה שלמה ומסועפת שכוללת הרבה יותר מדי דמויות ורעיונות, אבל הבלגן שלו מצא חן בעיניי, "Prevenge" מתאר את התרחיש של עובר שגורם לאמו לרצוח אנשים אז אולי הוא לא מומלץ לנשים בהריון אבל פרט לכך הוא מצליח להיות סרט אימה מקורי, מצחיק ומטורף ו"הבאר" הוא מסוג הסרטים של "אנשים כלואים במקום אחד ללא יכולת לצאת" שמציג תמונת מראה לא מאוד מחמיאה לגבי האנושות בתוספת של הומור שחור ביותר.

חוץ מהם, יש כמובן עוד סרטים שלא ראיתי, אז הנה כמה טריילרים לסרטים המעניינים ביותר מהם שלא שמנו כבר באתר בעבר  (למשל, "סינדרלה החתולה" שהיה בחיפה, כבר קיבל התייחסות בפוסט על הפסטיבל ההוא):

המרשעת

הסרט, שהוקרן גם בפסטיבל קאן האחרון, נראה שמתמודד על נציג המשבצת של "הסרט הדרום קוריאני של השנה שכולם צריכים לראות" שעליה נלחמו שנה שעברה "רכבת מבוסאן" ו"The Wailing". כמעט כל הדיווחים עליו מתארים שהוא מתחיל הכי מטורף ואז מגביר משם, ומהטריילר נראה שיש אמת בדבר.

האינסופי

תיאור העלילה הוא "שני אחים חוזרים אל הכת, ממנה נמלטו עשור לפני כן, בעקבות קלטת וידאו מסתורית", והאווירה נראית לאבקראפטיאנית למהדרין, והטיזר נראה מבטיח ביותר.

שיהיה לך יום טוב

קומדית פשע בסגנון גאי ריצ'י או האחים כהן, אבל בסין ובאנימציה המתארת כיצד אנשים מרקעים שונים נפגשים בעיירה סינית ונקלעים למאבק מדמם סביב תיק מלא מזומנים.

 

אבל אם במקרה אתם דווקא רוצים לראות סרטי דרמה, תוכלו לנדוד לירושלים איפה שמתקיים פסטיבל הקולנוע היהודי ולתפוס בהקרנות טרום בכורה שני מתמודדים ראשיים בעונת הפרסים הקרובה – "קרא לי בשמך" ו"שעה אפלה" לצד שלל סרטים אחרים. אם תישארו שם עוד כמה ימים, אתם גם עלולים לתפוס חלק מהסרטים של פסטיבל אוטופיה שבאו לקפוץ לעיר הקודש.

עוד פרטים כמו לוחות הזמנים וסדנאות אחרות אפשר לראות באתר של פסטיבל אוטופיה או לחלופין באתר של סינמטק תל אביב (או סינמטק ירושלים).