פסטיבל אוטופיה 2018

סופגניות יש, סביבונים יש - אבל מה לגבי שלל סרטים מגניבים? בואו לראות מה יש לפסטיבל 'אוטופיה' להציע בחג החנוכה הקרוב.

במהלך חנוכה, בין התאריכים 3-8.12, יתקיים פסטיבל "אוטופיה" לסרטי מדע-בדיוני ואימה בסינמטק ת"א. יוקרנו בו מגוון סרטי ז'אנר גם מהשנה וגם משנים קודמות. למשל, אם תמיד רציתם לראות את "אי.טי.", "אבוללה" או "הוגו" על מסך גדול, זאת ההזדמנות. ממה שראיתי, יכול להגיד ש"הבית עם השעון המסתורי" חביב למדי ו"עולם היורה" משעמם וממוחזר אבל לא רע כמו ההמשך שלו. מצד שני, קולין טרברו מגיע לפסטיבל, אז אולי כדאי ללכת כדי להבין מה עבר לו בראש בזמן עשיית הסרט. פרט לכך, יוקרנו מספר סרטים מאוד מסקרנים שחלקם ככל הנראה לא יוקרנו שוב פעם על מסך גדול בארץ:

סרט פתיחה – האיש שהרג את דון קישוט

"האיש שהרג את דון קישוט" כנראה מופיע מתחת להגדרה של "גיהנום הפקתי" במילון. טרי גיליאם מנסה לגרום לסרט הזה לקרות במשך קרוב לשלושים שנה, במהלכם עבר כמה וכמה גלגולים עם הרבה שמות מוכרים כמו יואן מקגרגור, ג'וני דפ, רוברט דובאל ועוד. אולי שמעתם על "אבודים בלה מנשה" (אם לא, גם הוא יוקרן בפסטיבל), שבמקור נועד להיות תיעוד מאחורי הקלעים של ניסיון ההפקה הראשון בשנת 2000, אך לאחר שהצילומים הופסקו שוחרר כסרט תיעודי בפני עצמו. אבל הנה, הגיע היום והסרט הזה באמת מוקרן על מסכים. בגרסה הסופית, אדם דרייבר מגלם במאי פרסומות שעובד על סרטון חדש בספרד ופוגש מישהו שבאמת מאמין שהוא דון קישוט.

טרום בכורה – ערי טרף

בניגוד לדרך שבה כנראה יפרסמו אותו, זה לא בדיוק סרטו החדש של פיטר ג'קסון.  הוא כן הפיק את הסרט והשתתף בכתיבתו יחד עם פרן וולש (שכתבה איתו את סרטי הארץ התיכונה), אבל על כסא הבמאי ישב כריסטיאן ריברס, מי שעבד במחלקת התפאורה של הסרטים ההם. הסרט מבוסס על ספר ראשון בסדרה ומתרחש בעתיד פוסט-אפוקליפטי שבו ערים מתניידות על גלגלים ברחבי העולם, כשהערים הגדולות "בולעות" לתוכן את הקטנות בשביל משאבים ועובדים.

מנדי

המילים "ניקולס  קייג'" לבדן מספיקות לחלק מהאנשים להביע עניין בסרט מסויים. אבל מה אם נוסיף עוד מילים כמו "סרט נקמה","כת על-טבעית" או "כל צבע בסרט הזה נראה כאילו הגבירו את הרמה שלו ל-11"? התוצר של כל אלה נראה כמו "כביש הזעם" על סמים פסיכדליים. כלומר, בהחלט משהו שכדאי לפחות להתעניין בו.

תורשתי / סליחה על ההפרעה

אם פספסתם את ההקרנות של האתר לשניים מהסרטים המדוברים ביותר של השנה, יש לכם הזדמנות לצפות בהם גם כאן. "תורשתי" הוא מותחן פסיכולוגי על משפחה שמצבה הולך ומדרדר לאחר טרגדיה שפוקדת אותה (ביקורת מלאה בקרוב). "סליחה על ההפרעה" הוא סאטירה קומית על בחור שעובד בטלמרקטינג שמגלה סודות אפלים על החברה שבה הוא עובד.

סרט נעילה – אנה והאפוקליפסה

נכון תמיד כשצפיתם בסרטי זומבים חשבתם לעצמכם "זה נחמד והכל, אבל למה אף אחד לא פוצח בשירה ספונטנית?". אז הנה הסרט שישים סוף לתסכול שלכם, זום-קום מוזיקלי שנראה כיפי וקליל אבל לא מוותר על אלימות גרפית מדממת. אם זה יתחיל טרנד של סרטי זומבים מוזיקליים, לא תראו אותי מתלונן.

אבל רגע, יש עוד! בין אם זה "קורבן אופנה", סרטו החדש של פיטר סטירקלנד שעשה את "אולפן הקלטות ברבריאן" שכדאי לנסות ולגלות, מחווה לאלכס דה לה איגליסיה, שלל סרטי אימה של יוצרים ישראלים ("הגולם" של האחים פז או "מקוללים" שעלה לאקרנים אתמול), "גבול" שהיה גם בפסטיבל ירושלים או עוד סרטים שאין עוד זמן להרחיב עליהם – יש מספיק מה לראות בפסטיבל לאורך כל חג האורות.

בנוסף, לצערנו היה אמור להיות מבצע כאן באתר לקראת השיתוף פעולה של סינמטק חיפה והפסטיבל, אך מכיוון שהאתר סירב לתפקד הוא עבר לפייסבוק שלנו (ומצטער מראש לסרבני פייסבוק למיניהם).

את הפרטים המלאים אפשר למצוא באתר הפסטיבל, או לחלופין באתרים של סינמטק ת"א וסינמטק חיפה.

שיהיה חג שמח וטעים!