'ג'וקר' זכה בפרס הגדול בפסטיבל ונציה

אנחנו חיים בזמנים מגניבים.

חוכמת הרחוב אומרת שיש שני סוגי סרטים: לפסטיבלים, ולקהל הרחב. חוכמת הרחוב היא לא תמיד הכי חכמה, אבל אין ספק שנגיד, אף אחד לא ייתן את הפרס הראשי באחד מפסטיבלי הקולנוע הכי גדולים בעולם לאיזה סרט גיבורי על. נכון? לא נכון.

אז, אממ, כן. אחרי ש"האביר האפל" עיקם לאוסקרים את היד והרחיב את מספר המועמדים בפרס הסרט, אחרי ש"הפנתר השחור" היה סרט גיבורי העל הראשון שהיה מועמד לאוסקר, ואחרי ש"סוף המשחק" שם את גיבורי העל בראש טבלת שוברי הקופות, עכשיו הגיבורים כובשים עוד יעד: את קהל הפסטיבלים האמנותי.

"ג'וקר", סרטו החדש של טוד פיליפס (שלום, הבמאי של טרילוגית ה"הנגאובר" הוא עכשיו במאי זוכה פסטיבלים), שלוקח את דמותו של הג'וקר וממציא לו סיפור מקור אפל, מדורג R, ולקוח ישירות מסרטים של סקורסזה, זכה בפרס הגדול בפסטיבל ונציה. אולי הכותרת הנכונה היא יותר "סרט נבלי על", אבל השורה התחתונה היא דומה – "ג'וקר", על פי כל הסימנים (שני הזוכים הקודמים בפרס הנ"ל בונציה: "צורת המים" ו"רומא"), הולך להיות להיט – אם לא בקופות, אז בעונת הפרסים. כאשר כבר נראה שהקרב בין די.סי ומארוול נגמר בהכרעה לקפטן אמריקה וחבריו, וורנר שלפו.. אממ.. ג'וקר מהחפיסה. והקרב ממשיך.

עוד תקדים (עד כמה שהצלחתי להבין), אבל כזה שפחות מושך את העין הוא זכייתו של "No.7 Cherry Lane", סרט האנימציה ההונג קונגי, בפרס התסריט.

שאר הזוכים בפסטיבל הם הרבה יותר סרטי פסטיבלים: בפרס השני זכה סרטו החדש של רומן פולנסקי על משפט דרייפוס (קצין ומרגל), נושא עליו אני לא מעוניין להרחיב, אם אפשר; פרס הבמאי הלך לרוי אנדרסון, האנדרסון למיטבי לכת אפילו יותר מפת"א, על סרטו החדש "About Endlessness", שממשיך את הקו של סרטיו הקודמים ומציג סצנות קצרות שמתגבשות לאמירה כללית על החיים; בפרסי המשחק זכו אנשים על סרטים צרפתיים שאני לא מכיר ועל פי הביקורות אני לא בטוח שדווקא עכשיו כדאי לי להתחיל (כן כדאי לציין שרבים ציפו לצפות את חואקין פיניקס זוכה פה, אז מדובר בהפתעה מסוימת); ובפרס מיוחד של חבר השופטים, זכה הסרט עם השם המדהים "המאפיה היא כבר לא כמו שהיא הייתה פעם" (The Mafia is No Longer What It Used to Be), שעל פי ויקי הוא "סאטירה דוקומנטרית", שזה גם מגניב. בפרס הזה שנה שעברה זכה "הזמיר", שבדיוק הוקרן בפסטיבל ירושלים ועוד רגע יוקרן בהקרנת עין הדג (ספויילרים!).

בקיצור, לראשונה בתולדות הז'אנר, סרט גיבורי על (נבלי על, מה שלא יהיה) יוכל להתהדר בפוסטר שלו בכיתוב "זוכה פרס אריה הזהב בונציה". מגניב.