סרט "ורוניקה מארס" ייצא ב-2014 (אם תממנו אותו)

יוצרי הסדרה פנו לקיקסטארטר כדי לעזור לממן את הסרט. האם מימון המון הופך לסטנדרט להשגת תקציבים לסרטים?

נראה לי שאנחנו מתקרבים לקצה התקופה שבה אפשר לתהות "האם מימון-המון הוא אופנה מעניינת וחולפת, או שהוא הולך לשנות הכל?". מימון-המון הולך לשנות הכל. כל כך הרבה דברים בכל כך הרבה תחומים נוצרו בשנים האחרונות בזכות קמפיינים בקיקסטארטר ואחיו בחו"ל ובארץ (כידוע, יש אפילו אתרים ישראליים עם יד שהשתמשו בשיטה הזאת) – והגל לא נחלש, אלא להיפך.

גם פרויקטים קולנועיים שפנו למימון-המון הם כבר לא דבר חדש, אבל אני לא חושב שאי פעם עוד היה אחד בסדר הגודל הזה: סרט קולנוע הממשיך את הסדרה "ורוניקה מארס", של יוצר הסדרה רוב תומאס ובהשתתפות קריסטן בל וחלק גדול מצוות הסדרה עומד לצאת לדרך, וייצא לקולנוע בתחילת 2014. אבל קודם הם יגייסו 2 מיליון דולר בקיקסטארטר.

זה, כמובן, יקרה. אין ממש ספק בכך. 2 מיליון דולר הם סכום עצום לגבי פרויקטי מימון המון, אבל מכיוון שהפרויקט עלה לרשת הבוקר, והסכום שגויס עמד על כ-550 אלף דולר כשהתחלתי לכתוב את הפוסט הזה ועכשיו הוא כבר מתקרב ל-700 אלף (ובזמן שאתם קוראים את זה, הוא בטח כבר גבוה הרבה יותר) – ברור שהם יגיעו למטרה, ויעברו אותה. בסטנדרטים של הפקות קולנועיות, 2 מיליון דולר הם לא סכום גדול; מדברי תומאס משתמע שיותר משמדובר בכסף, הפרויקט נועד להוכיח לאחים וורנר שיש עניין בסרט מצד המעריצים. ברור שיש עניין. יש ספק בזה?

זה פשוט נהדר שהגענו לעידן שבו למעריצים יש כח כזה: עד היום, סדרות "נישה" אהובות היו תמיד בסכנה של העפה מהאוויר בגלל החלטה של בעלי הרשת או המפיקים, משום שהיו להן "רק" שני מיליון צופים, וזה לא מספיק. אבל שני מיליון צופים זה הרי המון, ויש להם המון כח, וכסף – אם רק יודעים לנצל אותו. תארו לעצמכם שג'וס ווידון היה פותח קיקסטארטר למימון החצי השני של העונה של "פיירפליי". הוא היה מגיע למיליון דולר לפני שיכולתם לשמוע את המוני הווידוניסטים אומרים "Shut up and take my money". אולי אפשר לממן כך גם את "בשורות טובות" של טרי גיליאם?

מצד שני, יש בזה משהו כאילו לא הוגן. מימון-המון נועד במקור להיות דרך להגשים חלומות של אנשים שאין להם כסף. יוצרים צעירים שצריכים את הכסף ההתחלתי בשביל צ'אנס, סרט ראשון שאולי יצליח ואולי לא. אנשים שאין להם שני מיליון מעריצים, והם לא יכולים להתחרות בורוניקה מארס. כשהגדולים נכנסים לשדה הזה, יישאר פחות מקום לקטנים, ויהיה קל גם לנצל אותו לרעה. אחרי שהפרויקט הזה יצליח – וברור שהוא יצליח – מה ימנע מוורנר לראות כי טוב, ולהקים עוד ועוד קמפייני תרומות לסרטים שהם רוצים לעשות, רק בשביל לעשות עוד קצת כסף מהצד? הם תמיד יכולים לטעון שחסרים להם 10 מיליון דולר כדי להשלים את "אינטרסטלר" של כריסטופר נולאן, להעלות עמוד קיקסטארטר ולראות את הכסף זורם בתוך דקות. רוצים את "הנוקמים 2"? סבבה, אבל קודם תשלמו.

שלא תבינו לא נכון, כל העסק הזה מגניב לחלוטין, אבל יש לו גם השלכות מטרידות לעתיד. בינתיים זה רק מגניב.