מורה נבוכים לפורמטי הקרנה בארץ

לכל מי שמבולבל מכל סוגי ההקרנות - קצת סדר בנושא.

גם אתם מתבלבלים בין HDX ל-4FR, ובין Dolby, Onyx ו-Pykatschu? רוצים לדעת מה זה האחד עם המסך הגדול ומה לא יצריך מכם לשים משקפיים מיוחדות? להלן מדריך שימושי בשבילכם סביב השאלה באיזה אולם הכי כדאי לצפות בו ואיזה פורמטים יש בכלל בארץ. בייחוד לנוכח היציאה של "אווטאר: דרכם של המים" שמעלה תהיות באיזה אולם הכי טוב לראות אותו. אז אם גם אתם הלכתם לאיבוד בין כל הקטגוריות והאפשרויות באפשרויות הצפייה בארץ – הגעתם למקום הנכון.

 

הקרנות דו-מימד

איפה? בכל מקום.

מה זה? הקרנה דיגיטלית רגילה.

כדאי? ברוב הסרטים, כשתופסים אולם טוב, זאת עדיין החוויה המועדפת עליי. פה ושם יש מקרים שדורשים פורמטים מיוחדים, אבל אלו סרטים בודדים בשנה.

מחיר: 42.5-44 ₪ בקופה, תלוי בקולנוע. על כל האופציות יש עמלת אינטרנט של 4-4.5 ₪, גם תלוי בקולנוע.

 

Onyx

איפה? סינמה סיטי גלילות.

מה זה? אולם עם מסך LED גדול במקום מקרן.

כדאי? איכות התמונה מדהימה בצורה יוצאת דופן, אבל מבנה האולם לא נוח ויוצר בעיות סאונד, ככה שאני לא מאוד אוהב אותו בסופו של דבר.

מחיר: 44 ₪.

 

Dolby Atmos

איפה? יס פלאנט והוט סינמה.

מה זה? בנוסף לרמקולים הרגילים, יהיו רמקולים מפוזרים על כל תקרת האולם.

כדאי? מוסיף מאוד לאיכות הסאונד. בסרטים מסוימים ברגעים מסוימים זה מאוד מורגש, בעיקר הבהלות בסרטי אימה שמגיעות רק מהתקרה וגורמות לאולם שלם להסתכל למעלה לוודא שלא נפל משהו.

ביס פלאנט זה מותקן רק באולמות הגדולים והמומלצים שלהם, ככה שאם קניתם כרטיס שכתוב עליו Atmos, תדעו שאתם במקום טוב. בהוט סינמה גם באולמות קטנים וסטנדרטיים.

מחיר: 42.5 ₪.

ScreenX

איפה? יס פלאנט ראשון לציון, חיפה, ובאר שבע.

מה זה? אולם שבו מעבר למסך הראשי, יש מסכים על הקירות בצד ימין ושמאל.

כדאי? אל תצפו לתנועה תמידית במסכים הצדדים או לסרט 270 מעלות "אמיתי" שתוכנן מראש לפורמט. הסרט מוקרן כמעט כמו שהוא על המסך המרכזי ומאלתרים עם שאריות בצדדים. לפעמים זאת ממש הרחבה של השוטים, לפעמים סתם שטויות לא בפוקוס ולפעמים המסכים בכלל כבויים. בסוף זה שם די לאווירה, אבל יכול להיות מהנה.

מחיר: תוספת של 5.5 שקלים, כלומר 48 ₪ סך הכל.

 

הקרנות תלת-מימד

איפה? בכל בתי הקולנוע.

מה זה? הקרנה של שתי תמונות אחת מעל השנייה, כשאנחנו צריכים להרכיב משקפיים שיסננו אחת לכל עין כדי ליצור אשליה של תלת-מימד.

כדאי? הרבה מאוד סרטים עשו את זה גרוע והפורמט די נכחד מחוץ ל-IMAX. למתלבטים בנוגע ל"אווטאר 2" – ספציפית כאן קמרון צילם והכין הכל במיוחד לזה, ובהתבסס על הטריילרים וההצצות לסרט החדש, זה כנראה יהיה מוצלח פה.

מחיר: תוספת של 2.5 בלי משקפיים, או של 6-6.5 כולל משקפיים, תלוי בקולנוע. סך הכל, 49-50 ₪. שימו לב שמשקפיים מבתי קולנוע שונים לא בהכרח יתאימו.

 

תלת-מימד HFR

איפה? יס פלאנט וסינמה סיטי, מצוין בכתב קטן בהזמנת הכרטיסים.

מה זה? בנוסף לתלת-מימד, קצב הפריימים יהיה גבוה יותר – כלומר, התמונות יתחלפו מהר מהרגיל כדי ליצור תנועה שנראית יותר טבעית, 48 פריימים בשנייה לעומת 24 של כל הסרטים.

כדאי? תלוי את מי שואלים. זה התחיל ב"הוביט" עם ביקורות בין "בסדר אבל לא מדהים" ל"מזעזע", ומאז סרטים בודדים מאוד בחרו בפורמט הזה.

אם נחזור לאווטאר, מבחינת קמרון זה אחד הדברים החשובים בסרט והוא עשה מאמצים גדולים כדי לגרום לזה לעבוד. הוא גם בחר שזה יהיה רק בסצנות מסוימות ולא בכל הסרט, מה שלדעתו גרם לפורמט להיכשל עד עכשיו.

בפועל, חוץ מב-IMAX זה מוקרן במקרנים "רגילים" שגם ככה מתאמצים מאוד מההקרנה הכפולה בתלת-מימד, ומביא לתוצאה שנויה במחלוקת. אלא אם אתם מאוד מתעניינים בטכנולוגיה הזאת, לא הייתי ממליץ לראות ככה.

מחיר: זהה לתלת-מימד רגיל, כלומר 49 ₪.

 

4DX

איפה? יס פלאנט ראשון לציון, באר שבע וירושלים.

מה זה? כיסאות זזים, רוחות, ריחות והתזת מים בהתאם למתרחש בסרט. בגלל שאין הרבה סרטי תלת-מימד בשנים האחרונות, לרוב ההקרנה רגילה. ב"אווטאר" הסרט יוקרן בתלת-מימד HFR.

כדאי? גימיקי, אבל מוצלח לפעמים. אני אוהב את הכסאות הזזים, בעיקר בסרטים עם מרוצי מכוניות, אבל השאר תמיד מוציא אותי מהסרט. בסוף אלו אולמות לא הכי גדולים, אז בדרך כלל אני נמנע, אבל זה באמת פורמט לא רע.

מחיר: 58 ₪ להקרנות דו-מימד, 62 ₪ לתלת-מימד ו-66 ₪ בשביל לקבל גם משקפיים.

 

הקרנות IMAX

מה זה? אולם IMAX מורכב מכמה דברים שמבדילים אותו מקולנוע רגיל ומשפרים מאוד את הצפייה:

  • המסך יותר גדול מרוב האולמות, גם מהאולמות הגדולים הרגילים.
  • המסך יותר "ארוך" או "גבוה" ויש סרטים שמתאימים את עצמם במיוחד אליו כמו בתמונה – כלומר, רק ב-IMAX אפשר לראות ממש את התמונה המלאה, אפילו שהסרט תוכנן גם למסך רחב רגיל. 
  • מבוסס על שימוש בשני מקרנים במקום אחד. חוץ מזה שהם יותר איכותיים ממקרן קולנועי סטנדרטי, בתלת-מימד יהיה מקרן לכל עין וזה משפר אותו משמעותית.
  • מערכת שמע איכותית וחזקה.
  • ב"דרכם של המים" יקרינו גם ב-HFR. הדעות על ה-HFR ב-IMAX ובסרט הנ"ל חיוביות יותר, אבל הוא עדיין מעורר מחלוקת.

כדאי? כן. ההבדלים האלו מוסיפים המון.

איפה? יש שלושה אולמות כאלו בסניפי יס פלאנט: ראשון לציון, ירושלים ובאר שבע. הם לא עצומים כמו חלק ממסכי ה-IMAX שיש בחו"ל, אבל אלו עדיין המסכים הכי גדולים בישראל. המסכים של ראשון לציון וירושלים כמעט זהים (ראשון קצת יותר גדול), אבל זה של באר שבע גדול בערך ב-40% ולמיטב ידיעתי זה המסך הכי גדול בארץ.

מחיר: 48 ₪ להקרנות דו-מימד, 52.5 ₪ לתלת-מימד ו-57.5 ₪ בשביל לקבל גם משקפיים. שימו לב שמשקפיים רגילים לא יתאימו לאלו של IMAX ולהפך.

 

אז איפה כדאי לראות?

תמיד מומלץ ללכת לאולמות שאתם סומכים עליהם. ההקרנה הדיגיטלית שהתרגלנו אליה אולי פשוטה לתפעול, אבל בבתי הקולנוע יש מלא בעיות והזנחה. בתלת מימד זה נכון אפילו יותר, כי זה פורמט שקצת מסובך להקרין: המשקפיים מכהים הכל, אז האולם צריך להיות חשוך מספיק והמקרן צריך להיות חזק מספיק כדי שנצליח לראות כמו שצריך.

אני אישית הכי סומך על האולמות הגדולים של יס פלאנט: כשבאים להזמין, תראו שבשורות האולם יש לפחות 20 מושבים והמעבר בצד. גם אולמות ה-IMAX שלהם כאלה. באולמות האחרים של יס פלאנט (הקטנים יותר או עם מעבר באמצע האולם) ובאולמות של רשתות אחרות כמעט תמיד היו לי תלונות.


זהו. יש עוד פורמט אחד שתופס תאוצה ברחבי העולם בשנים האחרונות והוא אולמות Dolby: אולם שבנוסף למערכת Atmos יש בו גם מקרן איכותי מטעם החברה וסטנדרט לגבי גודל המסך ומבנה האולם, בדומה ל-IMAX. אבל אין לנו כאלה בארץ.