נבלמגדון: הכירו את המתמודדים – חלק 2

כובעים מרושעים, דושים נוראים, אריות, טיגרסים, ועוד - בואו להכיר את החצי השני של טורניר נבלי דיסני.

ממשיכים עם הצגת הנבלים, כמו שעשינו אתמול. מחר נסביר מעט על החוקים והטורניר עצמו יתחיל בשישי.


קלוד פרולו, הגיבן מנוטרדאם

הפשע הגדול שלו: רצח עם, התעללות ארוכת שנים ביתום מסכן, ניסיון להוציא אישה להורג כי הוא חם עליה

חולשה: חרמנות בלתי ממומשת

חוזקה: הפטריארכיה בצד שלו

פרולו היה זבל שבזבלים גם לפני שהבחין לראשונה בריקודיה הפרועים של איזמרלדה. בכל זאת, הבנאדם כלא בעליית גג של כנסייה ילד שאת אמא שלו הוא רצח בדם קר, כל זאת בזמן שהוא מנהיג משטר דכאני ואלים כלפי צוענים. את האירוניה שב"התאהבות" שלו באיזמרלדה אפילו הוא עצמו לא היה מסוגל להכיל, והיא כילתה אותו לגמרי וגרמה לו לשבור כל סטטוס קוו. גם בלי כוחות קסם, שרירים מנופחים או כלי נשק, פרולו הוא אחד הנבלים המסוכנים, האכזריים והמלחיצים ביותר שנראו בסרט דיסני, כי בשונה מכמעט כולם, הוא מגלם בדמותו פחדים של מבוגרים ולא של ילדים.

דוקטור פאסילייה, הנסיכה והצפרדע

הפשע הגדול שלו: רצח גחלילית טובת לב במעיכה עם הנעל. אה, ואיזה משהו עם וודו והתחזות לנסיך דרך שליח, זה קצת מורכב.

חולשה: עובד עם בוסים קשוחים ושולייה ממש לוזר

חוזקה: חברים מהצד השני. בעל חזון, קשרים וצעדי ריקוד מגניבים.

אם להיות נבל דיסני זה עבודה, השאדו מן הוא עובד שכיר שחוק. הוא לא בדיוק מנהל את עסקיו אלא שואל את כוחות הוודו מאותם "חברים בצד השני". אבל האמת היא שאין כאן שום יחסי חברות אלא משא ומתן של עלות-תועלת, והריבית כבדה. חוץ מזה, יש לו נקודת תורפה ברורה – הוא לא יכול לעשות קסמים על עצמו ולכן צריך לגייס לשירותו מישהו שיהיה מספיק רופס ועלוב כדי להסכים לעבוד תחתיו. כשחושבים על זה, די הולם שבסרט שבו הגיבורה היא פועלת פשוטה עם חזון וחלום גם הנבל יהיה בדיוק זה, רק עם שאיפות מעט יותר מרושעות. חוץ מזה, יש לו עיצוב די מגניב והוא מגולם על ידי קית' דייוויד. מה עוד צריך?

מייקל "האיש במגבעת" יאגוביין ודוריס, לפגוש את הרובינסונים

הפשע הגדול שלו: להרוס את העתיד של לואיס, לגרום בטעות להרס האנושות על הדרך

חולשה: לא מצליח לשחרר מהילדות, נשלט על ידי כובע

חוזקה: טכנולוגיה

"האיש במגבעת" הוא נבל מושלם. זה לפני שאנחנו נכנסים למעשים שלו או לתוכניות שלו: תראו אותו. ככה נראה נבל, בדיוק. כן, זה קצת קרוב מדי לקריקטורות אנטישמיות ישנות אבל לא אכפת לי. השפם, הכובע, ההליכה: מייקל יאגוביין צועק "נבל" בכל רמ"ח איבריו. הוא גם מראה בצורה מושלמת איך הופכים לנבל – איך גם אנשים טובים יכולים להפוך לאנשים מלאי כעס, טינה ורוע ובו זמנית מראה איך אנשים רעים יכולים לטעות ולתקן. "לפגוש את הרובינסונים" הוא אחד הסרטים המטורפים והמוזרים ביותר של דיסני, ויחד עם זאת הוא גם אחד הלא מוערכים מספיק. אז תכבדו אותו ותצביעו עבורו, על מנת שלא יצטרך לגנוב מכונת זמן ולתקן את זה ובטעות לשתף פעולה עם כובע בעל רצונות על שליטה במין האנושי, כי תזכרו – הצבעה לגוב היא הצבעה לדוריס.  

הנסיך האנס ווסטרגארד, לשבור את הקרח

הפשע הגדול שלו: חתירה להשגת כוח ותואר אצולה באמצעות מניפולציות, שקרים וניסיונות רצח

חולשה: בחר את המשפחה הלא נכונה להסתבך איתה

חוזקה: סוג-של חתיך, אלוף בהשלמת משפטים, שר בקולו של סנטינו פונטנה

האנס לא היה הרשעון הנסתר הראשון, אבל הוא זה שהפך את הסוגה לפופולרית אצל דיסני ואחריו נבלי דיסני לא יהיו עוד אותו דבר: או שבהתחלה הם נראים טובים, או שלקראת הסוף הם יתגלו כטובים, או שהנבל האמיתי הייתה הידידות שנרקמה בינינו או משהו. אבל אף אחד, פשוט אף אחד, לא עשה את זה טוב כמו האנס. 

כשבלוות'ר (ראו ערך) התגלתה כנבלית או כשטה קה נחשפה כגרסה השבורה של טה פיטי זה היה נחמד, אבל לא ממש נגע בנו רגשית. אבל כשהאנס התגלה כשמוק העל שהוא – הצופים זעמו. רתחו. הוא לא בגד באנה ואלזה – הוא בגד בך. האנס הספיק לעשות מעט מאוד מעשי רשעות: כולם שרדו את הסרט, הוא לא התעלל באמת באף אחד ואפילו הוא עצמו שורד בסוף. אבל השקר האחד שהוא סיפר לנו, הצופים – הספיק כדי לשים אותו למעלה ברשימת השמוקים הכי גדולים שיצאו אי פעם – בטח אצל דיסני. 

סקאר, מלך האריות

הפשע הגדול שלו: הרג את מופסה במזימה לתפוס את השלטון

חולשה: שנות בצורת, יחסי אנוש

חוזקה: חשיבה אסטרטגית, צבא מילואים שלם של צבועים מאומנים היטב

סקאר הוא אולי הנבל הכי אופייני של דיסני בשנות התשעים שעונה לכל סעיף וסעיף ברשימת קלישאות הנבלים: הוא חכם ותחמן, הוא מדבר בשנינות, יש לו שיר מפחיד וקאצ'י, הוא פחות גברי ויותר כהה מ"הטובים" (כי כהה=רשע, על פי דיסני), יש לו עוזרים שעושים בשבילו את העבודה השחורה למרות שהם קצת דבילים ובסוף הוא נופל קורבן לקארמה ומחוסל בצורה שלא מוציאה את הגיבור חרא. עבור לא מעט ילדי ניינטיז, סקאר הוא ה-נבל הקולנועי. הוא רשע מרושע ללא סייגים, אבל גם כיף לצפות בו ולשמוע אותו מדבר עם סימבה הגור או הצבועים. הוא מאוד מפחיד, אבל יש בו גם משהו פתטי. וכן, זה לגמרי לגיטימי לחשוב שאולי הוא בעצם צדק, אם לא בביצוע אז ברעיון והמניע. 

פרופסור פדריאק רטיגאן, הרפתקאותיו של סופר בלש (בזיל הבלש הגדול)

הפשע הגדול שלו: להחליף את המלכה עם רובוט, ואז שהמלכה-רובוט (מלכובוט?) תתן לו את השלטון. כמו כן, אם אפשר להיפטר מבזיל זה יהיה נחמד. 

חולשה: שעונים, אנשים שמזכירים לו שהוא עכברוש

חוזקה: תכנון אסטרטגי מדהים, כוח פיזי (נו, לעכברוש)

רטיגאן הוא הגרסה העכברושית למוריארטי וכמו אותו נפוליאון של הפשע, הוא ממש ממש מוצלח במה שהוא עושה. כלומר, אפילו אם הוא פספס משהו בביצוע, הרעיון של המצאת רובוטים איזה מאה ומשהו שנים לפני שאלה יהיו קיימים חייב לתת לו נקודות זכות כלשהן. בנוסף, השיר נבל שלו הוא אחד מהשירים הכי טובים אך לא מוערכים דיים בפנתיאון שירי הנבלים. 

שירחן, ספר הג'ונגל

הפשע הגדול שלו: ונדטה אישית נגד מוגלי

חולשה: מפחד מאש

חוזקה: הוא פאקינג טיגריס

אפשר בהחלט להתווכח האם שירחאן מפחיד יותר מקה הנחש, באופן אישי ברחתי מהחדר בצעקות בגיל 3 בגלל שניהם. כך או כך, שירחאן הוא טיפוס ממש מאיים אבל בצורה מיוחדת. יש בו משהו מאוד חתולי, בתנועה וגם בהתנהגות. כן, הוא צייד אכזר וקר לב עם קול סמכותי ומפחיד, אבל הוא גם אוהב לשחק קצת עם הטרף לפני שהוא נותן בו את הביס הראשון. 

כאילו, כן, הוא רוצה להרוג את מוגלי, אבל זה לא שהוא ממהר לאנשהו. כאדם מבוגר אני אפילו מחבבת אותו. יש משהו כיפי בזה שהיצור הכי חזק בג'ונגל, ההוא שכולם נמלטים ממנו בבהלה, הוא גם בחור חביב עם הומור עצמי ושמחת חיים. 

דון בלוות'ר, זוטרופוליס

הפשע הגדול שלה: הפצת מגפה במטרה להוציא לפועל את דוקטרינת ההלם

חולשה: חושפת את התוכניות המרושעות שלה כאילו זה ג'יימס בונד פה

חוזקה: תוכנית מגירה מפורטת ומתוכננת היטב

עוזרת ראש העיר בלוות'ר ("זה יותר כמו מזכירה עם ניסוח מרשים") מבינה בבירוקרטיה ומכירה את העיר ויחסי הכוחות בה. את אלה היא מתעלת ליצירת תוכנית העל המרושעת שלה – נשסה את הקבוצות השונות בעם זו בזו ובינתיים נגרוף לעצמנו את הקופה. נגיד לזכותה שהיא הוציאה לפועל קנוניה ענקית שדרשה מספר צעדים מורכבים מאוד בצורה חלקה, ורק להבין מה היא מתכננת לעשות הצריך חקירה שלמה וסיזיפית. בנוסף, מדבבת אותה ג'ני סלייט המדהימה. 

ליידי טרמיין, דריזלה ואנסטסיה, סינדרלה

הפשע הגדול שלהן: החזקה של בתה ואחותן החורגת בתנאי עבדות

חולשה: חיות בחברה ששופטת נשים על פי מראה חיצוני

חוזקה: מבע קולנועי

האם החורגת המרושעת של סינדרלה מוכיחה שלא צריך הרבה כדי להפוך דמות לפאקינג מפחידה. מהתאורה שנכבית לאט ומשאירה רק עיניים בורקות דרך הקול המאיים ועד הסצנה שגורמת למפתח להראות מסוכן כמו מכונת ירייה – הסרט מצטיין בהצגתה של האישה הכמעט רגילה הזו כיצור מאיים ברמה כמעט מיסטית. הבנות שלה מאיימות הרבה פחות, אבל גם להן יש את סצנת השחתת השמלה כדי להזכיר שגם אנשים לא מרשימים יכולים להיות חארות. 

קפטן ג'יימס הוק, פיטר פן

הפשע הגדול שלו: ניסיונות חוזרים ונשנים לרצוח ילד

חולשה: תנינים וחרדות

חוזקה: מניפולטיבי, בעל ספינת פיראטים

כן, אוקיי, יש להוק חסרונות בשלל נושאים (אין לו שיר, ילד בן 10 מביס אותו באופן קבוע)אבל יש לו גם שני יתרונות: הראשון, הוא פיראט. השני, הוא פיראט פשוט מטורף. יש הרבה נבלים ברשימה הזאת, אבל אף אחד מהם לא הלך לקצה, נפל ממנו, צלל לתוכו ואז חזר לצד השני כדי לקפוץ שוב פעם. יש הרבה נבלים מפחידים בגלל מי שהם: אריות מפחידים, מכשפים, מה שלא יהיה. הוק לא מפחיד בגלל שהוא בן אדם עם יד תותבת. הוא מפחיד כי הוא פשוט באמת פאקינג מפחיד. כמו כן, הוא אשכרה קפטן של ספינה, שזה נראה לי תואר די מרשים. 

 

מאדאם גותל, פלונטר

הפשע הגדול שלו: חטיפת תינוקת והחזקתה בהסגר במשך 18 שנה

חולשה: חרדת הזדקנות קיצונית

חוזקה: מניפולציות מנוסחות בשנינות

"פלונטר" בשינוי כמה משתנים הוא ה"חדר" של של דיסני: סרט על אישה שכלואה בחדר נגד רצונה ושהזמן שהיא בילתה בחדר די דפק אותה. אצל ברי לארסון הטראומה קצת יותר ניכרת, אבל תנו לי לעשות את הדבר ההפוך מלהניח את דעתכם ולהבהיר שלרפוזנל מצפים חיים נפלאים ומלאי PTSD שאף שיר או קסם לא יכולים לרפא. גותל היא אולי לא הקוסמת הכי חזקה בממלכה, אבל היא היוזף פריצל של יקום דיסני. איזה עוד נבל יכול להגיד את זה על עצמו? 

 

פרופסור רוברט קלהאן, שישה גיבורים

הפשע הגדול שלו: הצתת שריפה כהסחת דעת לשוד, הריגה, השחתת רכוש, ניסיונות רצח ובטח עוד דברים מחורבנים ששכחנו

חולשה: אף אחד לא זוכר שהוא בסרט

חוזקה: הנדסה, אליבי ממש טוב, סיפור קורע לב  

עוד נבל שמתגלה רק בשלב יחסית מאוחר בסרט. הפעם מרצה נערץ שכולם חושבים שנהרג בהירואיות, אבל בעצם מסתובב בעיר במסכת קאבוקי ועושה צרות עם הרובוטים שהוא גנב מילד בן 14. לקלהאן יש מניע ראוי וסיפור רקע טרגי – הוא איבד את הבת שלו בגלל הרשלנות ועיגול הפינות של איש עסקים חמדן. יש לו גם תוכנית ברורה והגיונית אבל קצת קטנונית, כי חשוב לו יותר שהנקמה תהיה פומבית וגרנדיוזית מאשר לעשות נזק ומהר. והוא גם היה מצליח לעשות את זה, לולא אותם ילדים מציקים!

קינג קנדי, ראלף ההורס

הפשע הגדול שלו: התעסק עם הקוד של פנלופי כדי לגנוב ממנה את הכתר

חולשה: תחרותי ברמה חולנית

חוזקה: מתכנת בחסד, חיל שומרים מסוכרים

 

גם קינג קנדי הוא סוג של נבל בסתר, לא בגלל שלא ידענו שהוא מניאק, פשוט יש לו זהות סודית מתחת לכתר והגלימה. כמו רבים מהאצילים המרושעים בסרטי דיסני, גם קינג קנדי משיג את מטרותיו בעורמה בעזרת מניפולציות, שקרים, מזימות אפלות וקצת עזרה מבריונים חמושים. להיות "הנבל" בסרט כמו "ראלף ההורס" זה תפקיד די מורכב, הרי הגיבור הוא נבל בעצמו במשחק שממנו הוא מגיע, אבל הטוויסט הסופי מוכיח שהמלך ממתק הוא נבל מתאים לפרמיס הזה. אם ראלף נמלט מהמשחק שלו כדי להפוך לדמות חיובית, קנדי / טורבו עזב את הרקע החיובי שלו כדי לממש תשוקות נלוזות ולרדות באחרים. 

הנסיך ג'ון, רובין הוד

הפשע הגדול שלו: המלך המתחזה של אנגליה 

חולשה: הוא אפס

חוזקה: הוא המלך

הוא רודה בבני עמו וגובה מהם מיסים גבוהים במיוחד, מעסיק גרוע למשרתים שלו, לא מתפקד כראוי כאדם מבוגר, מוצץ אצבע, טרף קל לשודדים, לא ממש טוב בעבודה שלו. לסיכום – הוא לא ייזכר בתוך ג'ון הראשון, יש יותר סיכויים לג'ון הטיפשון. עם זאת, לידו יש עוד שני נבלים מצוינים – השריף מנוטינגהאם שנהנה הרבה יותר מדי מלגבות מיסים והיועץ החלקלק סר היס. קבוצת הנבלים עובדת טוב ביותר ומשלימה זה את זה.

בנוסף, צריך לשים את הקלפים על השולחן: בפרשנות הסבירה שהיא "כל מה שקרה מאז שרובין הוד קפץ למים הוא אשלייה שלו לפני שהוא מת", ג'ון מסיים את "רובין הוד" כשידו עדיין על העליונה. בנוסף, האיפיון של הנסיך ג'ון כאריה קטן מדי ונטול רעמה שהכתר נופל מהראש שלו הוא עיצוב דמויות יעיל וכיפי שיהיה ברור לילדים ומצחיק למבוגרים. 

מלכת הלבבות, אליס בארץ הפלאות

הפשע הגדול שלה: חיבה לעריפת ראשים

חולשה: מזג עצבני, לא מאוד טובה בקרוקט

חוזקה: היא המלכה

מלכת הלבבות, טכנית, היא לא נבלית. היא לא האנטגוניסטית הראשית של אליס בארץ הפלאות – היא אישה מוזרה מאוד שאליס נתקלת בה לקראת סוף הזמן שלה באותה ארץ מטורללת. וזה בדיוק כמה שהיא מרשימה: היא אפילו לא אמורה טכנית להיות פה, והנה היא כאן בכל זאת כי מי בכלל מעז להתעסק איתה? בניגוד למלכות אחרות היא לא נותנת לסמכות שלה לחמוק מעיני אף אחד. היא המלכה, היא רוצה דברים, היא תקבל אותם עכשיו, אחרת ראשים יתגלגלו.

המלכה הרעה, שלגיה ושבעת הגמדים

הפשע הגדול שלו: הזמנת רצח, הרעלת תפוחים, צילוק דורות של צופים צעירים

חולשה: אובססיית יופי חולנית

חוזקה: כוחות קסם, מלכה

"המלכה הרעה" היא גנגסטה. היא גנגסטה כי בניגוד לכל המלכות האחרות, אין לה שם. יש לה כינוי אחד ויחיד וזה שהיא רעה. אנשים הולכים בממלכה שלהם ופשוט כזה "כן, היא המלכה הרעה. זה מה יש". גנגסטה. אבל יותר מכך שהיא גנגסטה, היא ה-OG – האוריג'ינל גנגסטה. הנבל הראשון שדיסני יצרו שמולו כל ברנש וברנשית שרוצים לצלק דורות של ילדים צריכים לבחון את עצמם. מול הגנגסטה חסרת הלב שרוצה לוודא שגם שלגיה תהיה חסרת לב, והכל רק בשביל המקום הראשון ברשימת "הנשים הכי יפות" של מגזין "מראה קסומה שעל הקיר". זה אולי קצת שטחי, אבל זה מאדפרקינג גנגסטה.