אז, תגידו – מה הם עשרת הסרטים הטובים ביותר?

מי הסרט הטוב ביותר: "ז'אן דילמן"? "האזרח קיין"? "חומות של תקווה"? "צא וראה"? "ורטיגו"? אף אחד מאלה? תגידו אתם.

בנובמבר פורסמה רשימת סייט אנד סאונד ל"סרטים הגדולים ביותר" (Greatest היה התואר שהשתמשו בו באנגלית) שמתפרסמת פעם בעשור. כזכור, זהות המנצח ("ז'אן דילמן") הייתה כזאת שהרימה כמה גבות או אפילו יותר מזה. בתגובה, מגזין וראייטי עשה סקר משל עצמו והכריז על "פסיכו" כסרט הכי טוב, ועכשיו תורנו להראות למבקרים האלה איך לעשות רשימה וליצור את רשימת הסרטים הגדולים ביותר של עין הדג.

מה אנחנו מנסים להשיג ברשימה הזאת? יודע כל מי שבחן לעומק רשימות: רשימות אומרות בעיקר דברים על מי שמרכיב אותן, ולא על הסרטים שבפנים, בחוץ, נמוך מדי או גבוה מדי. רשימת "הסרטים הטובים על פי עין הדג בשנת 2023" היא לא ניסיון ליצור קאנון, לריב עם הקאנון הקיים, או לתת חותם רשמי לסרט כלשהו כ"טוב ביותר", אלא בעיקר ליהנות מדיבור על הסרטים האהובים עלינו, ולראות מה ניצור יחד כקהילה.

סבבה, איך מצביעים? פשוט קופצים לסוף הטופס וממלאים אותו בעשרת הסרטים הטובים ביותר על פי דעתכם.

רגע, הכי טובים? או אלה שאני הכי אוהב? או ה-Greatest? לבחירתכם. כן, אלה שלוש הגדרות מאוד שונות ואפשר עוד לסבך עם הגדרות נוספות כמו "שחייבים לראות" וכאלה, אבל אני סומך על זה שתצליחו למצוא עשירייה שתרגישו שלמים איתה בכל הגדרה שהיא.

וממש חייבים עשר? לא. אפשר לשלוח גם חמישייה או תשיעייה. ניסיונות לרמות כמו סקורסזה ולשלוח 11 סרטים, לעומת זאת, לא יתקבלו באותה הבנה.

זה בדירוג כלשהו? משנה מה המקום הראשון ומה השלישי? לא.

מה לגבי סרטים תיעודיים? אפשר להצביע גם להם.

מה לגבי סרטים קצרים? אפשר להצביע גם להם.

אוקיי, שלחתי. נראה לי. רגע, זה נשלח? אם בתום ההצבעה הסרטים שרשמתם נעלמו – זה אומר שהטופס נשלח. אם בכל זאת אתם לא בטוחים, אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר ונראה מה המצב.