מלחמת השלגיות

לפחות שתי גירסאות למבוגרים של "שלגיה ושבעת הגמדים" אמורות לצאת ב-2012. איך זה קרה, ואיזו שלגיה תנצח?

אני מאשים את "אליס בארץ הפלאות". הרגע שההכנסות העולמיות מהסרט האיום הזה (זוכה הדג המלוח לסרט הגרוע של השנה) עברו את המיליארד היה הרגע שבו אנשי האולפנים המתחרים הפסיקו להגיד לעצמם "איך לא חשבנו על זה" והתחילו להגיד "גם אנחנו חייבים לעשות את זה. אבל איך?". והתשובה, כשחושבים על זה בצורה כזאת, ברורה: צריך לקחת את אחד מסיפורי הילדים המוכרים ביותר בכל הזמנים ובכל העולם ולעשות לו גירסה "אפלה יותר, בוגרת יותר". ופתאום התחיל גל של סרטי אגדות למבוגרים. קתרין הארדוויק כבר חטפה את "כיפה אדומה", שייצא בקרוב. פרמאונט התחילו לעבוד על "הנזל וגרטל" עם ג'מה ארטרטון. אבל המלחמה האמיתית מתחוללת על גופתה הקפואה של שלגיה.

גירסאות "אפלות" לשלגיה, בספרות וגם בקולנוע, הן לא המצאה חדשה (תשאלו את ניל גיימן). היו גם כמה תסריטים או קונספטים שהסתובבו בהוליווד בשנים האחרונות. אבל עכשיו שני אולפנים שונים בחרו שניים מהן, שניהם מתכוונים להפיק סרטים שייצאו בשנת 2012, ושניהם מאוד רציניים בנושא. בשבועיים האחרונים התחוללה מלחמת-הכרזות בינהם.

יוניברסל קנו בספטמבר תסריט בשם "Snow White and the Huntsman", ב-1.5 מיליון דולר לפחות – סכום עתק בשביל תסריט. התסריטאי הוא אלמוני, אוון דוהרטי (Evan Daugherty) שעוד לא כתב שום סרט שהופק. וזה לא היה אחד התסריטים שנקנים ואז שוכבים במחסן: יוניברסל לחצו על הגז. לסרט יש כבר תאריך יציאה מיועד ויוקרתי – 21 בדצמבר 2012, רגע לפני כריסטמס (וכן, זה נופל בדיוק על סוף העולם אם אתם אהבלים). יש לו במאי, אחד בשם רופרט סנדרס; ויש לו רשימת שחקנים הולכת ומתרחבת. בהתחלה השמועות אמרו שאת הצייד יגלם ג'וני דפ, כי היום יש שמועה על ג'וני דפ בקשר לכל תפקיד. כרגע סביר הרבה יותר שאת התפקיד יקבל ויגו מורטנסן. שלגיה היא (כנראה) קריסטן סטיוארט, ולתפקיד המלכה המרושעת – בתכלס, כנראה התפקיד הכי חשוב בסרט – מתקרבת שרליז תרון.

בינתיים, חברת ההפקה Relativity Media מפתחת שלגיה משלה, תחת השם (הזמני?) "האחים גרים: שלגיה", מה שנשמע כאילו הם מאיימים בסדרה של סרטים כאלה. יש להם במאי… מעניין: טארסם סינג, במאי שאני לא יודע מה אני חושב עליו. הוא עשה עד היום סרט אחד שאני מתעב ("תא קטלני"), סרט אחד שאני מאוהב בו ("The Fall", או "מעבר לכל חלום"), וסרט אחד שעדיין לא יצא ("Immortals"). הדבר היחיד שאפשר לומר עליו בבטחון זה שהסרטים שלו מדהימים ויזואלית.

בשבוע האחרון, בעקבות הכרזות הליהוק של השלגיה המתחרה, ב-Relativity שמרו על פוקר פייס, והגדילו את ההימור. לכם יש את שרליז תרון בתור המלכה הרעה? לנו יש את ג'וליה רוברטס (וזה רשמי). אתם מוציאים את הסרט בדצמבר? אנחנו נוציא אותו חצי שנה קודם, ביוני.

אגב, יש גם סרט שלישי: דיסני מדברים כבר שנים על "Snow and the Seven", גירסת קונג-פו ל"שלגיה" שבה הגמדים מוחלפים בנזירי שאולין לוחמים. אנחנו פרסמנו יומית על הסרט הזה ב-2002, ועדיין לא צולם אף פריים. בעקבות כל ההכרזות על השלגיות האחרות, החליטו גם הם להיכנס למשחק והודיעו לפני שבוע שמייקל ארנדט, שהשתתף בכתיבת "צעצוע של סיפור 3", ישכתב את התסריט לשלגית הנינג'ה. עכשיו נזכרתם? קשה להאמין ש"שלגיה והשבעה", אם הוא באמת יופק אי פעם, יגיע בזמן כדי להציב תחרות לשני הסרטים האחרים.

כבר היו מקרים רבים שבהם שני סרטים עם נושא דומה יצאו סמוך זה לזה, ולפעמים אפילו שניהם הצליחו ("באג לייף" ו"עבודת נמלים"; "פגיעה קטלנית" ו"ארמגדון"). אבל כאן זה לא רק נושא דומה, אלא אותו סיפור. יהיה קשה מאוד לשכנע את הקהל ללכת פעמיים באותה שנה ל"שלגיה". שני האולפנים מצפים כנראה שהיריב ימצמץ ראשון, יתקפל ויבטל את ההפקה, אבל שניהם כבר שמו כל כך הרבה על השולחן שיהיה מפתיע אם זה יקרה. נכון לעכשיו הכדור בידיים של צוות "שלגיה והצייד". כמו שאני רואה את זה, יש להם רק שתי אפשרויות: הראשונה היא להקדים את יציאת הסרט אל לפני השלגיה השניה – נאמר, אפריל 2012 – וכך לגרום לעצמם להיראות כמו המקור ולסרט השני להיראות כמו החיקוי. אבל משמעות העניין הזה הפקת והפצת הסרט, מהאקשן הראשון ועד הפוסט-פרודקשן, תוך טיפה יותר משנה, לוח זמנים לחוץ במידה שהיא אולי בלתי אפשרית. האפשרות השניה היא לחכות בסבלנות, לקוות ש"האחים גרים: שלגיה" יהיה כשלון מוחץ, ולהבהיר לקהל איכשהו שלמרות שמדובר באותו הרעיון הבסיסי, הסרט שלהם שונה לחלוטין. זה יהיה קשה, כי ככל הידוע לי, אף אחד משני הסרטים הוא לא "שלגיה במאה ה-21" או "שלגיה בחלל"; שניהם, פשוט, שלגיה. המשחק עדיין נמשך.