3D או לא 3D, זאת השאלה (שאף אחד לא שואל אתכם)

"תור" יוקרן בארץ אך ורק בתלת-מימד, וייתכן שכך גם סרטי קיץ נוספים. לנו זה נמאס. אנחנו רוצים את אפשרות הבחירה

תנו לי להבהיר דבר אחד מראש: זה לא שאני שונא תלת-מימד. אני חושב שזה אפקט נחמד, שעובד נהדר בסרטים מסוימים ומיותר באחרים, אבל לא זו הנקודה.

זאת הנקודה: לאנשים שונים עם העדפות שונות. יש כאלה שישמחו לשלם את המחיר הגבוה יותר, להרכיב את המשקפיים כל הסרט ולדעת שהוא יהיה אפל יחסית; יש כאלה שיעדיפו תמיד לצפות בסרט בהיר ושטוח, במחיר סטנדרטי, תודה רבה. ויש אנשים, לא מעטים, שגם אם ירצו לא יוכלו לחוות תלת-מימד; אנשים שסובלים מבעיה כלשהי בעיניים שפוגעת להם בראיה המרחבית, או שגורמת להם לכאבי ראש בלתי נסבלים עם הרכבת המשקפיים. ככה זה, אנשים הם מסובכים.

לרוע המזל, במקרים רבים מפיצי הסרטים בארץ לא מכירים בכך שקיימים אנשים שונים עם העדפות וצרכים שונים. במקרים רבים הם נותנים לנו רק אפשרות אחת: תלת-מימד. אם תרצו לראות את הסרט – תצטרכו לשלם יותר ולסבול את תופעות הלוואי, גם אם לא רציתם או אתם לא יכולים לחוות את התלת בכלל. זה היה המצב ב"התנגשות הטיטאנים", ו"הצרעה הירוקה", וכשמדובר בסרטים המוקרנים גם בדיבוב עברי, לעתים קרובות הגירסה העברית מוקרנת בשתי הצורות – דו ותלת – אבל למי שמעדיף את הגירסה המקורית אין אפשרות בחירה.

בקיץ הקרוב, רוב הסרטים ההוליוודיים הגדולים הם סרטי תלת-מימד. פורום פילם מפיצים את "שודדי הקאריביים: זרמים זרים", "המאמין", "מכוניות 2" ו"הדרדסים". גלובוס מפיצים את "תור", "קונג פו פנדה 2", "רובוטריקים 3" ו"קפטן אמריקה"; וורנר – את "גרין לנטרן", וכמובן, "הארי פוטר ואוצרות המוות, חלק שני".

בשבועות האחרונים ניסיתי לברר עם המפיצים איזה מבין סרטי הקיץ יוקרנו בתלת-מימד בלבד, ואיזה מהם יוקרנו בשתי הגירסאות. ברוב המקרים, התשובה (הכנה) היתה "אנחנו לא יודעים". הסרטים עדיין רחוקים, ועדיין לא התקבלה ההחלטה איך להפיץ אותם. רק לגבי שני סרטים קיבלתי תשובות החלטיות, וגם אלה, חשוב לזכור, הגיעו מהיחצ"נים וכמה שבועות מראש, ולכן אינם חקוקים בסלע. יכול להיות שהמצב ישתנה.

"שודדי הקאריביים: זרמים זרים" (בהפצת פורום פילם) יוקרן בארץ בשתי הגירסאות – תלת-מימד ודו-מימד.

"תור" (בהפצת גלובוס) יוקרן בארץ בתלת-מימד בלבד.

[עדכון: המידע שפורסם כאן כנראה לא היה נכון. לאחר שפורסמה הכתבה קיבלתי עדכון מיחצ"ני פורום פילם, שאומרים, ואני מצטט: "זו אינה תשובה סופית אבל נכון לעכשיו שודדי הקאריביים יוצג רק בתלת ממד". המצב עוד יותר גרוע ממה שחשבתי, אם כך. זה גם מוציא את העוקץ מהטענות שלי כלפי גלובוס בהמשך: זה לא הופך את המדיניות הזאת לנצלנית או מעצבנת פחות, אבל נראה שכל המפיצים אשמים באותה המידה].

תור בתלת-מימד

באמת שלא ניגשתי לעניין מתוך ניסיון להדביק תוויות של טובים ורעים על חברות, אבל רבים יגידו שהתוצאות האלה מאוד צפויות. גלובוס, אחרי הכל, היא הרשת שהעזה לדרוש תוספת מחיר על הקרנה דיגיטלית דו-מימדית; הרשת הידועה לשמצה כבר שנים באיכות ההקרנה מינימלית ובאי-האכפתיות של העובדים שלה; ושהמציאה את הפטנט (שהופסק, למרבה השמחה) של הקרנת פרסומות לא רק במשך 25 דקות לפני הסרט, אלא גם במהלך ההפסקה. בקיצור, גלובוס – שוב – נראית כמו הרשת שמתייחסת לצופים כאל משהו שאפשר לסחוט ממנו כסף, ולא מישהו שצריך לתת לו שירות הוגן. אם קיימת אפשרות לקחת מחיר גבוה יותר על כרטיס – גלובוס תקפוץ עליה, וחלילה לא תיתן לכם אלטרנטיבה (כן, אנשי גלובוס, אני יודע שאתם קוראים. בבקשה, תוכיחו לי שאני טועה).

הפצת סרטים היא עסק, ולא עסק פשוט. ברור לי שמישהו צריך להרוויח, וברור לי שיש הרבה נסיבות מקלות. במקרה של סרט כמו "המסע בדורך השחר", לדוגמה, רוב הכרטיסים ממילא נמכרים לגירסה העברית; ייתכן שמספר הצופים של הגירסה האנגלית לא מצדיק הקרנת שתי גירסאות שונות. במקרה של סרט שמוקרן על מסכים בודדים, הגיוני – לפחות כלכלית – שהגירסה שתוקרן תהיה הגירסה שאליה הכרטיסים יקרים יותר. אבל אין שום סיבה שלסרט כמו "תור", שובר קופות קיצי, שמן הסתם יוקרן ב-25 אולמות שונים בארץ לפחות, לא יימצאו כמה אולמות שבהן אפשר להקרין גם את הגירסה השטוחה. בהקרנות בארה"ב, כפי שפורסם מראש, הסרט הזה – וכמעט כל סרט תלת-מימד אחר – מוקרן גם בדו-מימד, ולקהל ניתנת אפשרות הבחירה.

הארי פוטר בתלת-מימד

ולא, אני לא קונה גם את הטענה שלייבא עותק דו-מימדי לארץ זה יקר. אם הסרט מוקרן בתלת-מימד באולם כלשהו, הוא מוקרן דיגיטלית. ה"עותק" הוא קובץ מחשב. אין לו משקל, לא עולה הון להטיס אותו, לא קשה להעביר אותו ממקרנה למקרנה, ולכן לא מסובך להקרין גם עותק דו-מימדי. להיפך, ההקרנה שלו הרבה יותר פשוטה, טכנית ולוגיסטית, מהקרנת עותק תלת-מימד. אם קיים הסבר הגיוני וסביר לאי-הקרנת גירסת הדו-מימד, אני עוד לא שמעתי אותו.

אני לא קורא לחרם צרכנים, כי אני לא חושב שצרכנים צריכים לאיים כדי להשפיע. צרכנים צריכים לעשות רק דבר אחד: לקנות את המוצרים שמתאימים להם, ולא לקנות את אלה שלא. אני רק רוצה להזכיר לכם, אם חשבתם לראות את "תור", שהוא מוקרן אך ורק בתלת-מימד, ולא כי ככה הוא נוצר ואין אפשרות אחרת, אלא כדי לקחת מהארנק שלכם עוד שמונה שקלים. קחו את זה בחשבון לפני שאתם יוצאים מהבית, ואם במקרה אתם מאלה שלא אוהבים 3D או לא יכולים לחוות אותו – תזכרו שאתם ממש לא חייבים.

אני לא נגד תלת מימד. אני בעד אפשרות בחירה.

ואם גם אתם עצבניים על כך שלקחו לכם את אפשרות הבחירה, שתפו, הגיבו ותעבירו הלאה. אם יהיה לנו מזל נוכל אולי לגרום למפיצים להבין את הקטע עוד לפני הארי פוטר.

עוד באותו נושא:
הארי פוטר השביעי: לא בתלת-מימד, אחרי הכל כולל סקר: תלת מימד זה טוב או רע ליהודים?
חדש! משקפי אנטי-3D

(התמונה בראש הדף: מבוססת על Matt Neale, Flickr, CC-BY-SA)