אחי, איפה אתה? – גרסת האודיסיאה

במקור: O Brother, Where Art Thou?
במאי: ג'ואל כהן
תסריט: הומרוס (עלק),
איתן כהן

משה רבינו היה עמוק בתוך השאנטי של סיני. הוא ויתרו היו עסוקים בלקסס כל היום. לכן לא פלא שהוא לא התלהב, בתחילה, לעזור לבני ישראל לצאת ממצרים. משה נעתר רק אחרי שכנועים רבים מצד הקב"ה, ובעזרת אחיו הבכור, שחרר את בני ישראל מעבדותם. הסיפור של מרד התרנגולים הוא די דומה. תרנגול אמריקאי לא ממש שש להציל חבורה של תרנגולות בריטיות. רק אחרי שכנועים רבים, ובעזרת תרנגול בריטי זקן, הוא עוזר לתרנגולות להשתחרר ולצאת לחופשי. ואיך כל זה מתקשר לסרט "אחי, איפה אתה"? או! זו שאלה טובה!

האחים כהן הקפידו לציין בתחילת הסרט, שיצירתם נכתבה בהשראת האודיסיאה של הומרוס. הכתובית הזאת בגוף הסרט גרמה לתזוזות של מבוכה מצד הצופים. הרי לא נעים להודות שאין לנו מושג במה עוסקת האודיסיאה. ואם היה לנו שמץ בעבר, הוא התנדף שבועיים אחר כך.

כן כן כן, כולנו שמענו מתישהו על האודיסיאה, אבל מה לעזאזל קרה שם בדיוק? או במילים אחרות, האם זה שודר אי פעם בטלוויזיה שלא במסגרת האופרה בערוץ שמונה? האם עשו על זה טלנובלה ב"ויוה"? האם טיילור שכבה גם עם הגיבור הראשי של האודיסיאה?

האודיסיאה עוסקת באודיסאוס, מלך איתקה, אשר חוזר הביתה לאחר שהוכיח את גבריותו השופעת בקרבות טרויה. הדרך הביתה רוויית תלאות ומעללים, וכל זאת רק כדי לגלות שבבית, האישה לא בדיוק עומדת ומחכה לו בעמדת פיסוק. יתירה מזאת, לאישה מחזרים רבים אשר רוצים בה ובכספה. אודיסאוס, כמובן, נלחם במחזרים הרבים, גובר עליהם, ובא לציון גואל.

הסרט "אחי, איפה אתה" מראה את ג'ורג' קלוני ועוד שני אהבלים בורחים מהכלא אל עבר אוצר עלום. אלא שהאוצר, בעצם, לא ממש מעניין את קלוני, שרק רוצה לראות את אשתו. אשתו, לעומת זאת, עושה רושם שדי שכחה מבעלה העבריין, ומוצאת נחמה בזרועותיו של גבר אחר.

האחים כהן – שחיבתי נתונה להם בעיקר בזכות "ביג לובובסקי" – יצרו משהו שהמשותף בינו לבין האודיסאה של הומרוס קטן מהמשותף בין "מרד התרנגולים" ליציאת מצרים. ובכל זאת לא שמעתם את יוצרי "מרד התרנגולים" מכריזים כי יש להם גירסה עכשווית של קריעת ים סוף. ובצדק לא שמעתם. עברו ימים רבים מאז המצאנו את הגלגל איפשהו באלף הרביעי לפני הספירה, בשומר העתיקה. מאז אנחנו עסוקים בלמחזר. ומכיוון שכך, ציון ההשראה של האחים כהן נראה על פניו כמיותר. אז למה בכל זאת ציינו האחים? אולי כדי לאפשר להם ליצור, ביתר קלות, משהו על גבול המופרך. אגדה שלא נצמדת לאירועים המתקבלים על הדעת. יצירה לא ממש מציאותית, שהדמויות והאירועים בה יכולים בקלות להשתלב בסרט "הנסיכה הקסומה". תחנת הרדיו באמצע שום מקום, הנגן השחור שמכר נשמתו לשטן, ועוד. רק בעזרת החיבור לאודיסיאה, הצפרדע בסרט יכלה להיות יותר מסתם צפרדע.

עלילת הסרט אמורה להתרחש בשנות השלושים של המאה הקודמת, השנים של המיתון הקשה בארה"ב. הבעיה היא שאחד מהמאפיינים של אגדה הוא אי תלות בזמן. ואכן, העובדה שהעלילה מתרחשת בזמן השבר הכלכלי הגדול ביותר במאה האחרונה, כמעט ולא באה לידי ביטוי. אם האווירה של המיתון לא ניכרת בעלילה, וכל שכן לא מוסיפה לה – מה הטעם בהצמדת העלילה לזמן מסוים?

האווירה האגדית של הסרט מלווה בהומור, כיאה לסרט של האחים כהן, וישנה תמיד תחושה כאילו כל סצינה היא מרובת משמעויות. מצד שני, הומור זה כמובן עניין מאוד אינדבדואלי, ותחושת ריבוי המשמעויות נעלמת במבט לאחור על הסרט. ההרגשה היא, שיוצרי הסרט ניסו לומר הרבה דברים, ובעצם לא אמרו דבר.

ובכל זאת, אם אני צריך לבחור בסיבה אחת, שבשבילה שווה לשלם סכום מופקע וללכת לראות את הסרט, אני אבחר בג'ורג' קלוני. זהו הסרט האיכותי הראשון שבו הוא משתתף. מזל טוף. אכן הגיע הזמן.