סרט השנה: רבותי, ההיסטוריה

ההיסטוריה של בחירות סרטי סרט השנה, הופעת השנה ודג הזהב מראשית ימי האתר ועד היום

בזמן שרשימת המועמדים בסקר סרט השנה של 2013 מתגבשת (כבר דירגתם?), הגיע הזמן להסתכל אחורה. בעצם, כבר מזמן הגיע הזמן. בסוף 2000, רק חודשיים אחרי ש"עין הדג" עלה לאוויר לראשונה, חולק פרס "דג הזהב/דג מלוח" הראשון; שנה לאחר מכן נערך סקר "סרט השנה" הראשון בקרב הגולשים (וסרטי "שר הטבעות" התחילו בתקופת השלטון ללא מצרים שלהם); שנתיים מאוחר יותר נוסף גם סקר "הופעת השנה". הסיכומים האלה מרתקים וכיפיים, ואפשר בוודאי ללמוד מהם הרבה על הלך הרוח באתר ובקולנוע בכלל, אבל עד היום מי שרצה לעיין בהם ולמצוא נתונים מעניינים היה צריך לשוטט בין תוצאות חיפוש לא מסודרות ברחבי האתר.

אז באיחור של כמה שנים, הגיע הזמן ליצור דף מסודר ובו לינקים לכל סקרי "סרט השנה", "הופעת השנה" וכתבות דג הזהב/דג מלוח. הנה הוא.

תולדות סקרי סרט השנה של עין הדג

אתם מוזמנים לטבוע בסטטיסטיקה. האם הטעם של גולשי האתר השתנה עם הזמן? האם הבחירות של הגולשים בשנים הראשונות מביכות? מה היה הסרט התמוה ביותר שנכנס אי פעם לעשיריות? באיזו שנה היה מבחר הסרטים המשובח ביותר? איזו שנה יצרה את הגרף הכי יפה? (טוב, זה קל. 2003). שוטטו ותיהנו.

וכדי לעשות את זה קצת יותר מאתגר: אם אתם מסתובבים בפייסבוק בטח כבר נתקלתם בלינקים לאתר listchallanges, המאפשר לאנשים להתגאות בכך שקראו 63 מתוך 100 הספרים הגדולים של המאה על פי הטיימס הלונדוני, וכאלה. יצרתי שם רשימה של כל 120 הסרטים שהגיעו לעשיריות המובילות של השנה על פי עין הדג עד היום. אתם מוזמנים לבחון את עצמכם: כמה מבינהם ראיתם?