יס פלאנט ירושלים: בשנה הבאה, כן בשבת

"יס פלאנט ירושלים" ייפתח בשנה הבאה, אז בואו נתחיל להתווכח על פתיחתו בשבת כבר עכשיו

איזה כיף שהכל פוליטי. אפילו הכרזה משמחת במיוחד על מקום חדש ללכת לקולנוע היא בעיקר בסיס לעוד סיבוב של התנגשויות וויכוחים. הנה הגירסה בלי הפוליטיקה:

"יס פלאנט" מגיע לירושלים. מתחם בתי קולנוע נבנה בימים אלה באזור אבו תור, וכבר כמה שנים שהוא מיועד להיות, בין השאר, קומפלקס קולנוע. עכשיו מתפרסמים עליו פרטים רשמיים. המתחם יהיה "יס פלאנט", הרביעי בארץ. הוא יכלול 16 אולמות קולנוע, בינהם, כמו ביס פלאנט ראשל"צ, אולם איימקס (אפשר להניח שמדובר, כמו ביס פלאנט ראשל"צ, באיימקס דיגיטלי, ולא איימקס "אמיתי") ואולם 4DX. תאריך פתיחה מדויק עוד אין: הוא אמור להיפתח בחצי השני של שנת 2015, בשאיפה – עוד בקיץ. חדשות מעולות לתושבי ירושלים, שפתאום יהיו להם שתי אפשרויות (שתיים! יותר מאחת! הרבה יותר מאפס!) לצפות בסרטים בסטנדרטים מודרניים באותה עיר, מי היה מאמין.

חוץ מזה, המתחם צפוי להיות פתוח בשבת, ועכשיו בואו נתחיל לריב! המתחם החדש הוא פרטי, בנוי על קרקע פרטית, נמצא בשכונה חילונית – כך שבעיקרון, אם הם רוצים לפתוח בשבת (וכמובן שהם רוצים), כנראה שאף אחד, גם לא העיריה, לא יכול לומר להם לא. אבל הסטטוס (קוו) הזה יכול להשתנות, וזעקות כמובן שיהיו. ככה זה מנוסח בישראל היום:

בקרב הציבור החרדי יש תרעומת על היוזמה. הרב יוסף רוזנפלד, יו"ר הוועדה למען השבת בירושלים, אמר: "ברגע שייפתח המרכז בשבת ינועו אמות הסיפים. אי אפשר לשתוק על פתיחת אולמות קולנוע רבים כל כך בשבת. כשתגיע עת צרה נפעל עם הפגנות בצורה קולנית. זה מתחם ענק וההיקף של הפעילות בשבת הוא לא מקובל".

עד כאן הכל צפוי. מי שנתקע באמצע הוא הסינמה סיטי. האחים אדרי, בעלי הסינמה סיטי, מן הסתם לא מרוצים מהמצב שבו מתחם מתחרה לוקח להם את רוב הקהל מבלי שהם יורשו אפילו להציב תחרות. בעכבר נאמר:

במסיבת העיתונאים שנערכה לכבוד פתיחת הסינמה סיטי הירושלמי ב-25 בפברואר, אמר לאון אדרי – מבעלי רשת סינמה סיטי: "בתקופה שחתמנו היינו לבד בירושלים. אם הוא (יס פלנט ירושלים, ל"ל) יפתח אנחנו גם נפתח, אחרת לא תהיה תחרות הוגנת. אין סיבה בעולם שלא נוכל להיות פתוחים והוא כן"

מצד שני, התוצאה עלולה להיות הפוכה: נכון לעכשיו הסינמה סיטי סגור בשבת, לא בגלל נטיית ליבם של הבעלים, אלא בגלל התחייבות מול העיריה. אם הם מתכוונים להיאבק למען מדיניות פתיחה בשבת זהה לכל המתחמים בעיר, זה עשוי להפוך להצטרפות שלהם לקבוצת הלחץ הדורשת שגם הפלאנט ייסגר בשבת.

הכי אהבתי את התגובה בוואלה של יוסי דייטש, מ"מ ראש עירית ירושלים:

דווקא בימים אלו בהם עם ישראל מתייחד עם זכרונותיו, ראוי היה לגלות רגישות מינימלית לרגשות התושבים בבירה ולנסות למצוא את המאחד במקום את המפריד. 'הנחת אבן פינה' למתחם בילוי בימי ספירת העומר בהם מציין עם ישראל את 24,000 תלמידי רבי עקיבא שהלכו לעולמם בנסיבות טרגיות, ובחלון הזמן שבין יום השואה ליום הזיכרון לחללי מערכות ישראל מעידה כאלף עדים על חוסר רגישותם של היזמים שדומה כי אינם בוחלים במאום בדרכם לפלג את העיר שחוברה לה יחדיו על ידי מסירות נפשם של אלפי חיילים יהודיים הי"ד. כולי תקווה כי בסופו של דבר השכל הישר יגבר על תאוות הבצע, ותימצא הדרך לשמר את הסטטוס קוו החשוב הן לציבור החילוני והן לציבור החרדי בעיר.

איזו יצירת מופת. גם שואה, גם תקומה, גם החיילים שמסרו את נפשם על איחוד העיר, גם תלמידי רבי עקיבא – והכל בתגובה לרעיון העיוועים להקרין סרטים בשבת, דבר שלא קרה בירושלים מעולם מאז, אר, שבת. כן, אין ספק שזאת בדיוק היתה המטרה של המתחם: לפלג את העיר, בכל דרך אפשרית. מועצת זקני פלאנט התכנסה לה במחשכים וזממה איך לזרוע פילוג מקסימלי, ולשם כך גם בחרה בתאריך המושלם הזה – בדיוק בערך בין יום השואה ליום הזכרון לחללי צה"ל. הם התכוונו לעשות את זה ביום כיפור כשהוא נופל בדיוק על יום הזכרון ליצחק רבין, אבל לא יצא.