דברים שלמדתי על יס פלאנט ראשל"צ

כמה רשמים מהמגה-פלקס הישראלי החדש שייפתח השבוע, בינהם למה אתם הולכים מאוד להתאכזב מהאיימקס

אז, ביום חמישי ייפתח לקהל הקומפלקס השלישי של יס פלאנט בארץ, בחולות ראשון (זאת לא צורת ביטוי – הוא באמת עומד באמצע החולות). הבוקר נערך אירוע לעתונאים שבו זכיתי לראות סוף סוף את הקומפלקס והאטרקציות שבו. את העובדות הבסיסיות בטח כבר שמעתם בכל פרסומת – 26 אולמות, מסעדות, איימקס וכו'. אלה כמה מהדברים שלמדתי, שאולי יעניין אתכם לדעת ולא מופיעים בפרסומות.

א. הוא לא גמור

נכון להבוקר, המקום נראה מבחוץ כמו אתר בניה. עשרות אנשים עובדים בהתקנת לבנים במדרכה, יישור הכביש וכאלה. בפנים, הקומה השניה היא עדיין לגמרי עבודה-בתהליך, כולל הפסקות חשמל מדי פעם, שירותים שלא עובדים, וכל הכיף הזה במקום שעדיין לא פתוח. מתחם המסעדות (שהוא נפרד מהבניין המרכזי) לא נראה אפילו קרוב למצב שבו אפשר יהיה לשבת ולאכול שם משהו.

לצד כל זה, השטח החשוב יותר בקומפלקס, האולמות עצמם (כולם מלבד VIP), נראה די גמור, ונראה מצוין. אין ספק שעובדים על זה, ועובדים על זה קשה. סביר שעד הפתיחה הרשמית, ביום חמישי, לא תהיה שום סיבה שלא לראות שם סרט, גם אם עדיין תראו סימנים לעבודות בחוץ, ולא יהיה איפה לאכול בטווח של 20 שניות הליכה.

ב. הוא מרהיב

החלקים של הקומפלקס שכן גמורים נראים, וזה לא מפתיע, נהדר. אתם נכנסים ללובי עצום (לדעתי אפשר לאחסן שם מעבורת חלל) ומרשים. המסדרונות שמובילים לאולמות מעוצבים יפה, עם המון מסכי פלזמה בקירות במקומות שבהם פעם היה נהוג לתלות פוסטרים מנייר, כמה פרימיטיבי. הקופות הגדולות נמצאות במקום שבו הן אמורות להיות, כלומר בכניסה, וזאת להבדיל מסינמה סיטי השכן, שבו משום מה החביאו את הקופות בקצה מבוך מסובך. האולמות עצמם הם בסטנדרט של יס פלאנט, כלומר מעולים – מושבים נוחים עם משענת ראש, מקום לכוס משקה במשענת היד, הרבה (מאוד!) מקום לרגליים, מסך גדול ביחס לגודל האולם.

האולם הגדול ביותר במתחם הוא אולם האיימקס, שמכיל 404 מקומות. הוא כולל כמה אולמות של כ-300 מקומות, כשהאולמות (הסטנדרטיים) הקטנים ביותר הם של 80-90 מקומות. יש גם ארבעה אולמות VIP (משום מה, דווקא בזה שדגמתי המסך היה קטן מאוד, יחסית) ואולם 4DX אחד.

ג. 4DX הוא הדבר הבא. או, לפחות, דבר

שלא תטעו: האטרקציה המיוחדת המובילה של הפלאנט הזה לא הולכת להיות איימקס, אלא 4DX. מדובר בפורמט של חברה קוריאנית, שעכשיו מפיצה אותו ברחבי העולם בהדרגה, ולטענת בעלי המקום, זהו האולם מסוג זה הראשון באירופה. בגדול, אם הייתם פעם בפארק שעשועים כלשהו, אתם מכירים את הרעיון פחות או יותר: אולם שמקרין סרטי תלת-מימד, שבו אתם יושבים על כסאות שנעים, רועדים, רוטטים, ומיני התקנים בתקרה משחררים גם רוחות, הבזקים ועוד דברים שמפריעים לך להירדם בכסא בשלווה, בהתאם למתרחש בסרט. זה אמור לכלול גם התזת מים על הצופים וריחות, אבל את אלה לא יצא לי לחוות אישית בקטע שהוקרן שם.

ברור שאין פה שום טכנולוגיה חדשה. כסאות זזים ומים משפריצים יש בכל פארק שעשועים, וגם בסינמה סיטי היה, או עדיין יש, אולם "דינמיקס" או משהו. ההבדל הוא שכאן לא מדובר בסרטים של עשר דקות שנוצרו במיוחד עבור הפורמט, אלא בשוברי קופות הוליוודיים לכל דבר, שנוסף להם "ערוץ" של התוספות הרב-חושיות. הטענה היא שבמאי הסרטים מאשרים בעצמם את חוויית ה-4DX.

אז איך זה? ראינו קטע של עשר דקות מתוך "הנוקמים" ב-4DX. והאמת – זה היה כיף. אחד הדברים שגורמים לי לחיוך טפשי, מה שדי מתאים לסרט. לא כל האפקטים אפקטיביים באותה המידה: תנועות איטיות יחסית של הכסאות בזמן קטעי ריחוף זה מצוין, והדגשת אפקט של מכה של הענק באמצעות רעד – עובד. אבל הרטיטות הקטנות בכסא שקורות כמעט כל הזמן מתחילות לעצבן מהר מאוד, והרעיון "להדגיש" את הברקים של תור באמצעות הבזקים בתקרת האולם הוא אידיוטי ולא עושה דבר חוץ מלהפריע. כאטרקציה של 10 דקות, זה היה די סבבה, אבל אני באמת לא יודע אם צפיה בסרט של מעל שעתיים בצורה כזאת תהיה חוויה חיובית או מעצבנת.

אם חשבתם שהתלת-מימד מפלג צופים, עוד לא ראיתם את מה שה-4DX עומד לעשות להם. יהיו צופים שירוצו לזה, כמובן, אבל יהיו גם אנשים שיתעבו את זה. בלהט. בזעם. ובמידה רבה של צדק. יודעים איך שאומרים שסרטים הוליוודיים הם כבר לא סרטים, אלא אטרקציות של פארק שעשועים? אז ה-4DX הופך את זה מאלגוריה למציאות. הרבה אנשים יטענו שקולנוע זה לא, ואין לי הרבה מה לומר נגד זה – לפחות עד שלא יבוא הבמאי הראשון שיעצב בעצמו, ולא רק יאשר, את תנועות הכסאות והמים המשפריצים כחלק מהתהליך הקולנועי.

הסרט הראשון שיוקרן במלואו ב-4DX יהיה "ספיידרמן המופלא", וזאת בחירה טובה מאוד. גם בגלל שלקפוץ בין בניינים עם הכסאות נשמע כיף, וגם בגלל שזה לא סרט רציני במיוחד, חשוב במיוחד או טוב במיוחד, אז תוכלו לשבת וליהנות מהחוויה המשודרגת בלי להרגיש אתם משחיתים במו-ישבנכם את אמנות הקולנוע.

ד. איימקס. היכונו לאכזבה

אתם הולכים להתאכזב.

כן, יש אולם איימקס ביס פלאנט ראשל"צ, וכן, זה אולם האיימקס היחיד בארץ שפעיל בהקרנת סרטים הוליוודיים. אבל – כפי שכבר ידענו – זה לא איימקס "אמיתי". במרכאות, כמובן. זה כן אולם רשמי של איימקס, אבל לא כזה עם מסך עצום וענק שמקרין סרטים מפילם 70 מ"מ עצום – כלומר, כמו זה שפעל, בזמנו, בקירית ביאליק. זה איימקס דיגיטלי. אז מה זה אומר?

לפי המעט שראיתי היום, זה אומר שאולם האיימקס לא שונה בהרבה מכל אולם רגיל. כן, יש שם מסך גדול וכן, יש שם כסאות בשיפוע תלול, אבל בכל האולמות בפלאנט יש מסך גדול ושיפוע תלול. אני לא יודע מהן המידות המדויקות, אבל המסך באולם האיימקס באמת שאינו גדול בהרבה מהמסכים באולמות ה"רגילים" הגדולים.

איכות ההקרנה והסאונד באיימקס אמורה להיות משופרת לעומת אולמות רגילים. בין השאר, באולם מותקנות שתי מקרנות המקרינות על אותו מסך, מה שאמור לשפר משמעותית את חוויית התלת-מימד. בפועל, צפינו בשני קטעים קצרים, אחד ב-2D ואחד ב-3D, ובשניהם לא הבחנתי בשום הבדל באיכות ההקרנה לעומת אולם (טוב) רגיל.

חלק מההבדל בין איימקס "אמיתי" לבין מסך רגיל הוא פורמט התמונה: באיימקס צורת המסך היא 1:1.44, קרוב הרבה יותר לריבוע מאשר המסכים המלבניים שבאולמות רגילים. את ההבדל אתם אמורים לראות בסרטים כמו "עלייתו של האביר האפל" (שיוקרן באיימקס החל מיום שישי), שצולם בחלקו במצלמות איימקס ועבור פורמט איימקס, ובקטעים שצולמו כך התמונה מכסה את כל גובה המסך. אלא שהמסך באיימקס הדיגיטלי אינו כזה, אלא דומה מאוד (אם לא זהה) לפורמט 1:1.85 הסטנדרטי. כלומר, את התוספת לתמונה ב"האביר האפל" לא תראו כאן.

שיהיה ברור, אין שום ספק שמדובר באולם מעולה. יש מצב שזה האולם הכי טוב בארץ. אבל היתרון הוא בנקודות בודדות, לא בנוק-אאוט. זה כל כך לא דומה לחוויית האיימקס העוטפת שמקבלים באולמות שמקרינים 70 מ"מ, שהיא שונה מהותית מצפיה בסרט רגיל. אני לגמרי לא יכול להבטיח שהאיימקס הדיגיטלי שווה תוספת למחיר הכרטיס. אולי צפיה ב"עלייתו של האביר האפל" באיימקס תשנה את דעתי.

אני בעד יס פלאנט. שלא תהיה שום טעות בעניין. יס פלאנט בקניון איילון הוא המקום שאליו אני הולך לראות סרטים בזמני החופשי, ואין שום ספק שהרשת הזאת העלתה את הסטנדרט של הקרנת הסרטים בארץ. אין סיבה שפלאנטת ראשל"צ (ברגע שיהיה גמור) לא יהיה בית הקולנוע הטוב בארץ. ובכל זאת, הקולנוע האידיאלי של עין-גרגור עדיין לא כאן.