"זוהי סדום": הפתיחה הגדולה ביותר אי פעם בארץ*

* אם אתם מאמינים ליחצ"נים. [ויש עדכון]

"זוהי סדום" מכר בארבעת ימי ההקרנה הראשונים שלו מעל מאה אלף כרטיסים – זוהי ההכרזה שהגיעה עכשיו מיחצ"ני הסרט. זאת הפתיחה הגדולה ביותר אי פעם בארץ, לסרט כלשהו, ישראלי או בינלאומי – אם זה נכון.

למה הפיקפוק?  אין שום סיבה להטיל ספק בכך ש"זוהי סדום" הוא להיט גדול. הסרט של ארץ נהדרת, טונות על גבי טונות של קידום מכירות, וכל זה. אין לי ספק שהוא מכר הרבה מאוד כרטיסים. אבל האופן שבו נוסחה והופצה ההודעה לעתונות על השיא הוא דוגמה מצוינת לחפיפניקיות האופיינית לתחום הזה, והיא מאוד לא אמינה.

נתחיל מהשאלה הפשוטה: כמה כרטיסים הסרט מכר? 101 אלף? 110 אלף? 150 אלף? "מעל מאה אלף" זה לא מספר. בדו"חות הכנסות מארה"ב לא נאמר, נגיד, ש"איירון מן  2" הכניס "מעל 100 מיליון דולר". כתוב שם "102.746 מיליון דולר". אם יש מספר ששווה להתגאות בו, מה הבעיה לציין בדיוק מהו?

שנית: מתי בדיוק הסרט מכר את הכרטיסים האלה? ההודעה לעתונות גורסת: בארבעת הימים הראשונים להקרנתו (5-8 באוגוסט). ה-8 באוגוסט עוד לא נגמר. למעשה הוא בקושי התחיל. אף אחד לא יודע עדיין כמה כרטיסים הסרט ימכור היום. אני מבין מזה ש"זוהי סדום" לא מכר 100 אלף כרטיסים בשלושת הימים הראשונים להקרנתו, אז הוסיפו עוד יום אחד, שיהיה. אז למה לא לחכות עם ההודעה עוד יום?

שלישית, העובדה היא שדיווחים של מפיצים בארץ הם פשוט לא אמינים. המספרים שמופיעים במודעות באופן קבוע מעוגלים כלפי מעלה (ויש הטוענים שהם מעוגלים באופן מאוד, מאוד נדיב). עדיין זכורה לרעה ההודעה ההיא על "אסקימו לימון: החגיגה נמשכת" שבה הוצהר שהסרט מכר 40 אלף כרטיסים ושאנשים פרצו במחולות במעברים.

בואו נאמר בזהירות: "זוהי סדום" מכר בארץ בסוף השבוע הראשון להקרנתו הרבה כרטיסים. כל מידע מעבר לזה – קבלו עם נציב מלח.

עדכון: העלילה מסתבכת. בעקבות הקומוניקט, שלחתי מייל ליחצ"נית, בת כהן, ובו שאלתי אם יש מספרים מדויקים. למרבה ההפתעה, אחרי כמה שעות – או ליתר דיוק, בשעה 17:25 – הגיעה התשובה: "המספר המדויק של זוהי סדום לרשומות – 100,750 כרטיסים בארבע ימים".

תזכורת: ארבעת הימים שבהם מדובר הם חמישי, שישי, שבת וראשון. יום ראשון עוד לא נגמר, ובוודאי שאף אחד לא ידע בשעה 17:25 בדיוק – עד לרמה של 50 כרטיסים לכאן או לכאן – כמה כרטיסים יימכרו להצגות הערב. המספר הזה לא יכול להיות שום דבר מלבד מצוץ מהאצבע.

מוסר השכל: אף פעם אל תאמינו לאף מילה שיוצאת מהפה של יחצ"נים. עוד בחדשות: השמים כחולים ובקיץ חם.