דו"ח קופות שבורות – 12.2.2001

העולם כמרקחה. ארוע מרשים כזה
לא קרה מאז חצה חניבעל את
האלפים בלוויית עדר פילים (ולא,
אני לא מדבר על הבחירות בארץ.
זה לא מעניין אף אחד). גבירותי
ורבותי, חניבעל מכה שנית. לכל מי שהשתעמם ממצב הקולנוע הרדום של החורף, המלא וגדוש בקומדיות רומנטיות גרועות, הגעתו של "חניבעל" היא רעידת אדמה שתפיל את סולם ריכטר, וארוע מרענן כמעיין מים זכים בלב הסהרה.

אבל נתחיל מההתחלה. לפני עשר שנים בדיוק יצא הסרט "שתיקת הכבשים", המבוסס על ספרו של תומאס האריס, ובכיכובם של ג'ודי פוסטר כסוכנת קלאריס סטרלינג ואנתוני הופקינס כד"ר חניבעל לקטר. לטובת מי שלא היה בסביבה בעשור האחרון, "שתיקת הכבשים" הפך מהר מאוד לכמעט קלאסיקה, הכניס 130 מיליון דולר בארה"ב בלבד וזכה בצרור אוסקרים (סרט, במאי, שחקן ושחקנית). ד"ר לקטר בגילומו של הופקינס נחשב, ובצדק, לאחת הדמויות המפחידות ביותר בקולנוע מאז ומעולם.

הסרט החדש "חניבעל" מבוסס על ספר ההמשך שכתב אותו תומאס האריס, ובו אנתוני הופקינס חוזר (אלא מה) לתפקיד חניבעל, אבל ג'ודי פוסטר הוחלפה בג'וליאן מור ("מגנוליה", "ביג לבובסקי"), ובכסא הבמאי, כמו שנהוג לומר, ג'ונתן דמי הוחלף ברידלי סקוט, שממשיך את הקאמבק הענק שהתחיל בשנה שעברה עם "גלדיאטור".

הכניסה של "חניבעל" למקום הראשון ברשימת שוברי הקופות בארה"ב היא כמו הנצחון של שרון בבחירות: לכולם היה ברור שזה הולך לקרות, אבל אף אחד לא שיער עד כמה גדול יהיה ההפרש. בסוף השבוע הראשון שלו בארה"ב הכניס "חניבעל" לא פחות מ-58 מיליון דולר, סכום שיכול להימדד רק בשיאים: זאת הפתיחה השלישית בגדלה אי פעם (אחרי "פארק היורה: העולם האבוד" ו"מלחמת הכוכבים: פרק 1"), ובלי שום תחרות, הפתיחה הטובה ביותר אי פעם בתקופת החורף, והפתיחה הטובה ביותר אי פעם לסרט המדורג R (הכניסה לילדים מתחת לגיל 17 בליווי מבוגר בלבד).

וה-R של הסרט הזה היא R בריש גלי: לפי הדיווחים מארה"ב, האלימות בסרט (כולל אכילת אברי גוף שונים ומשונים) היא מהבוטות ביותר שנראו אי פעם בקולנוע. עושה רושם שיש בסרט סצינות שלמות שבהן הקהל בעצם לא רואה את מה שמתרחש על המסך, כיוון שהוא מכסה את פניו בידיו, עוצם עיניים בכח, עסוק בלשפוך את ליבו על הרצפה או נכנע כבר ועזב את האולם לפני רבע שעה. לפיכך ברור שלא כולם אוהבים את הסרט. המבקרים חצויים בדעתם: רובם מסכימים שהסרט עשוי במקצועיות ומבדר בדרכו, אבל גם שאין בו את העצמה והייחוד של "שתיקת הכבשים". נראה שאין סיכוי שנראה את "חניבעל" בטקס האוסקרים של השנה הבאה. לא שלקהל זה משנה. "חניבעל" מגיע לארץ עוד פחות משבועיים, הכינו כרטיסים מראש.

תקוע כפי שהוא באמצע עונת המלפפונים של הקולנוע האמריקני, "חניבעל" הוא ענק בין גמדים, גודזילה בין שממיות, מייקל ג'ורדן בחוג לכדורסל של כתה ב' 3. אותם 58 מיליון דולר הם (הרבה) יותר מסכום הכנסותיהם של כל יתר הסרטים שברשימה ביחד. רחוק רחוק מתחת לחניבעל, "The Wedding Planner" ירד למקום השני, ו"טראפיק", "Save the Last Dance" ו-"להתחיל מחדש" הוותיק ממשיכים לשחות לאיטם בסכומים קטנים, כאילו הכל כרגיל. הסרט החדש היחיד שיצא השבוע פרט לאתם-יודעים-מי, "Saving Silverman" ("להציל את סילברמן"?) הוא אופייני הרבה יותר לתקופה הזו – קומדיה רומנטית (לא נמאס?!) שקיבלה ביקורות רעות ונכנסה למקום השלישי עם סכום שפוי בהחלט של 7 מיליון דולר, ובה שני חברים (אני וסימון) מנסים לחלץ את חברם מילדות (מואיז הקטן, בגילומו של ג'ייסון ביגס, זה מ"אמריקן פאי") מציפורניה של החברה החדשה שלו (אמנדה פיט, זאת מ"ללכת על הכל").

שני הסרטים שיצאו בשבוע שעבר התרסקו השבוע: "ואלנטיין" למד על בשרו שאף אחד לא יטרח ללכת לסרט אימה לא מפחיד כשהדבר האמיתי בסביבה. "ואלנטיין" נפל מהמקום השני בשבוע שעבר למקום השמיני השבוע. מצבו עדיין טוב יותר משל "Head Over Heels", שנכנס למקום השביעי בשבוע שעבר, והשבוע נפל אל מחוץ לעשרת הגדולים.

"נמר, דרקון" ממשיך, בלתי נלאה, בדרכו כלפי מעלה, שלב אחד בכל שבוע. השבוע הוא עקף את "החיים יפים" והפך רשמית לסרט שאינו דובר אנגלית המצליח ביותר אי פעם בארה"ב, ועוד היד מה-זה נטויה. אם תוסיפו לזה את הצלחתו הלא מבוטלת של הסרט בארצות הנכר (כמו למשל אצלנו), תגלו ש"נמר, דרקון" הוא אותה תופעה נדירה שבנדירות: סרט לא-הוליוודי שהוא להיט בקנה מידה בינלאומי.

בתחתית הרשימה, "שוקולד", בתקווה לזכות בכמה מועמדויות לאוסקר (שיוכרזו מחר), עולה שלב, ומתחתיו, בהופעת אורח, "אחי, איפה אתה" שעד עכשיו שרץ אי שם בעשירייה השניה.

בשבוע הבא יצטרפו שארליז ת'רון וקיאנו ריבס ב"Sweet November", וכריס רוק ב"Down to Earth", אבל שלא יהיו לכם אשליות: חניבעל יישאר השליט הבלתי מעורער בזמן הקרוב.


הרשימה המלאה – הסכומים מייצגים הערכה על הכנסת הסרט בסוף השבוע האחרון בארה"ב, במיליוני דולרים; הסכומים בסוגריים מייצגים את הכנסתו הכוללת של הסרט עד היום.

1. Hannibal – 58.0 (58.0)
2. The Wedding Planner – 7.8 (38.0)
3. Saving Silverman – 7.4 (7.4)
4. Crouching Tiger, Hidden Dragon – 5.1 (60.0)
5. Cast Away – 5.0 (209.7)
6. Save the Last Dance – 4.8 (74.5)
7. Traffic – 4.4 (71.0)
8. Valentine – 3.8 (15.8)
9. Chocolat – 3.1 (26.6)
10. O Brother, Where Art Thou? – 3.0 (20.8)