שאלות נפוצות: תגובות ודיונים

מה ההבדל בין התגובות בעין הדג לבין הטוקבקים באתרים אחרים?

ההבדל העיקרי הוא שהתגובות בעין הדג נוטות להיות אינטליגנטיות, רהוטות ומעניינות הרבה יותר מאלה שמתפרסמות כמעט בכל אתר אחר.

הסיבה לכך היא שאצלנו אין "טוקבקים"; יש דיונים. יש הבדל. דיון הוא שיחה בין שני אנשים או יותר, שבה כל אחד מהם מקשיב לאחר ועונה לו. "טוקבקים", כפי שהם מוכרים מפורטלים ישראליים כמו וואלה ו-ynet, נוטים להיות מתלהמים, חסרי מחשבה ולעתים רחוקות שווים קריאה – במילים אחרות, הרבה אנשים צועקים, ואף אחד לא מקשיב.

הסיבה לכך שהדיונים בעין הדג הם מעניינים וטובים יותר מבמרבית האתרים האחרים היא שאנחנו משתדלים שכל תגובה שמתפרסמת באתר תהיה שווה קריאה.

האם חייבים להירשם לאתר כדי לפרסם תגובות?

לא. (אבל כדאי).

כתבתי תגובה, והיא נעלמה! למה?!

כאמור, מדיניות התגובות של עין הדג היא קפדנית ביחס לאתרים אחרים. תגובות שאינן מתאימות לכללים המקובלים אצלנו יימחקו.

אז מה הכללים לכתיבת הודעה באתר?

 

לפני הכל: היו מנומסים. לאנשים שונים יש דעות שונות – כבדו אותן. בוטות, קללות ועלבונות הם מחוץ לתחום ויימחקו מיד.

אם אין לכם מה להגיד – אל תגידו את זה כאן. לא מעניין אף אחד לקרוא כמה משעמם לכם, או שלא ראיתם את הסרט ואתם גם לא מתכוונים לראות אותו.

יש לכם דעה? נמקו אותה. הודעה שכוללת רק את המשפט "אחלה סרט" או "חרא סרט" לא נותנת שום מידע מלבד העובדה שקיים מישהו בעולם שאהב (או לא אהב) את הסרט, ולכן היא חסרת כל עניין לציבור, והיא תימחק. פרטו, נמקו, הסבירו, ספרו מה אהבתם ומה לא.

חשוב לדעת לכתוב. טעויות כתיב קורות לכולם; אף אחד לא יכעס עליכם אם תחליפו ע' בא' לפעמים. אבל אם ההודעה שלכם רצופה שגיאות במידה כזאת שהיא הופכת לבלתי קריאה, או שהיא כוללת רצפים ארוכים של אותיות וסימנים (מממממממממממווווווווששששששש) היא תימחק. אין לנו כח לנסות לפענח כתבי סתרים. בנוסף, גולשי האתר יעריכו מאוד שימוש בסימני פיסוק – הם מאוד עוזרים להבין מה אתם מנסים להגיד. ולא, אנטר הוא לא תחליף לכל סימן פיסוק בעולם. גם! לא! סימני קריאה! או… שלוש נקודות… כל שתי… מילים… בקיצור: אל תכתבו אם אתם לא יודעים לכתוב.

אם ההודעה שלכם מכילה ספוילר, אנא הזהירו על כך מראש. זה לא קשה: רק מסמנים V בריבוע הקטן שבתחתית תיבת התגובות. אם אי פעם קלקלו לכם את הסוף של סרט שהתכוונתם לראות, אתם בטח מבינים למה זה חשוב. רצוי גם לכתוב בספוילר לאיזה סרט מדובר, בעיקר אם זה לא אותו הסרט שבו עוסקת הכתבה (למשל, אם בתגובה לביקורת על "מת לחיות 3" כתבתם תגובה שמכילה ספוילר ל"מת לחיות 2").

אנחנו אתר על סרטים וסדרות. כל נושא אחר הוא אוף-טופיק. אמנם קורה לעתים קרובות ששיחה על סרט כלשהו גולשת לדיון בכתביו של טרי פראצ'ט, או בפוליטיקה אמריקאית, או בדרך הנכונה לאכילת קרמבו, או במיליון נושאים אחרים; אבל אם אתם גולשים רחוק מדי מהנושא – או שסתם פתחתם דיון בנושא שאין לו שום קשר לקולנוע או טלוויזיה – התגובה שלכם עלולה להימחק. זה לא אישי. ייתכן שהתגובה שלכם היתה כתובה להפליא, מנומסת, מנומקת ומחכימה – אבל היא פשוט לא שייכת לכאן, אלא לאתר אחר. בבקשה, אל תעלבו.

זבל מקומו בפח. פרסומות, ספאם, תגובות בתשלום, תגובות שחוזרות על עצמן שוב ושוב, או תגובות שאינן מכילות תוכן מלבד לינק לאתר אחר – יימחקו.

כתבתי הודעה שמתאימה לכל הכללים, ובכל זאת היא נמחקה! מה קורה?!

אם לדעתכם נמחקה לכם הודעה שלא בצדק, פנו אלינו במייל וננסה לברר את העניין. אל תכתבו הודעה באתר שבה אתם תוהים למה הודעה אחרת שלכם נמחקה, כי גם ההודעה הזאת תימחק, והלולאה הזאת עלולה להמשיך לנצח.

מי בכלל נתן לכם זכות למחוק לי הודעות? לא שמעתם על חופש הדיבור?

בהחלט שמענו עליו: חופש הדיבור הוא מה שמאפשר לך לפתוח אתר משלך ולכתוב בו מה שעולה על דעתך. חופש הדיבור לא מחייב אותנו לפרסם כל דבר שעובר לך בראש.

אני רוצה לכתוב על נושא שקשור לקולנוע, אבל לא קשור ישירות לאף סרט או נושא שהתפרסמה עליו כתבה. איפה לפרסם את ההודעה?

קודם כל, כדאי לבצע חיפוש ולוודא שלא הוקדשה כבר כתבה כלשהי לנושא שעליו אתם מדברים. אם לא, כתבות 'מצאנו באינטרנט' או 'דו"חקו' (דו"ח קופות שבורות) הן מקום טוב לפרסם בו הודעות שאינן קשורות לשום נושא שהוקדשה לו כתבה משלו.

איך אפשר לעשות לעצמי אווטאר – התמונה הקטנה שמופיעה ליד התגובות שלי?

האווטארים באתר הם Gravatar, "אווטאר גלובלי" – מנגנון שמעניק לך אווטאר לפי בחירתך על פי כתובת המייל שלך בכל אתר שמשתמש במערכת זו. תוכלו לארגן לעצמכם אחד כזה ב-gravatar.com. אם לא בחרתם לעצמכם אווטר, יופיע ליד שמכם אווטאר מצויר שנוצר אקראית.